Avrupalı Türkler oylamasını yaptı, sıra Türkiye’de

Avrupa’da referandum sona erdi Tevfik KARAOSMANOĞLU/DORTMUND TÜRKİYE’de 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması için geriye sayım devam ederken yurtdışında yaşayanlar için bu heyecanlı ve hummalı çalışma dönemi 9 Nisan ...

Avrupalı Türkler oylamasını yaptı, sıra Türkiye’de

Avrupa’da referandum sona erdi

Tevfik KARAOSMANOĞLU/DORTMUND

TÜRKİYE’de 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması için geriye sayım devam ederken yurtdışında yaşayanlar için bu heyecanlı ve hummalı çalışma dönemi 9 Nisan 2017,  saat 21:00  itibariyle sona erdi.

Almanya’da 26 Mart  – 9 Nisan tarihleri arasında yapılan halk oylamasına bazı bölgelerde katılım son genel seçimlerdeki oranın üzerine çıkarken,  bazı bölgelerde ise katılım oranı düştü.

Almanya’nın en kalabalık ve Türklerin en yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaletinde 541 bin Türk seçmeninden 236 bin 84’ü oy kullandı. Katılım oranı yüzde 43 olarak gerçekleşti.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde kurulan 4 sandıktan birisi Essen Başkonsolosluğu bölgesindeki Dortmund şehirindeki eski Türk Eğitim Merkezi (TEM)  binasında oldu. Essen Bölgesindeki 116 bin Türk seçmenin 75 bin 889’u sandık başına giderek demokratik hakkını kullandı. Katılım oranı yüzde 65’e kadar yükseldi.  Bu da demek oluyor ki hem Essen Bölgesindeki sandık görevlileri iyi çalıştı hem de vatandaşın NRW Eyaletindeki tercih ettiği bölge Essen Başkonsolosluğu oldu.

ALMANYA'YA GELELİM

Avrupa'daki Türklerin en çok yaşadığı ülke Almanya. Bu ülkede toplam 1 milyon 430 bin 127 Türk seçmeni var. İki haftalık süre içinde sandığa giden insan sayısı 660 bin 780 kişi. Oy kullanma oranı ise yüzde 46, 2.

DİPNOT:

DORTMUND kenti NRW Eyaletinin en büyük ve Türklerin yoğun olarak yaşamayı tercih ettiği  kentlerden birisi. Oy kullanma işleminin gerçekleştiği bina da  Türk Eğitim Merkezi (TEM)  yıllarca hizmet veridi.  TEM’in kira sözleşmesi  Dortmund DİTİB Merkez Cami’siyle sona erince biraz kent dışı sayılacak olan Eving semtindeki Nollendorfplatz 2 adresine taşınmak zorunda kaldı. Bu taşınma olayından sonra TEM’in faaliyetleri ve buna bağlı olarak vatandaşın TEM’e karşı olan ilgisi de azalıp-frenlenmiş oldu. Bölgedeki yetkililere bilhassa da Essen başkonsolosuna defalarca bu konu anlatıldığı halde TEM’in eski yerine dönüşü için hiç bir çalışma yapılmadı.

Essen Bölgesindeki vatandaşlarımıza halk oylaması boyunca güzel bir hizmet sunan bu bina tekrar TEM’in hizmetine verilmelidir!..  Seçimlerdeki katılım oranın yüksek olması birazda binanın konumuyla ilgili. Bu yüzden Türkiye’deki yetkililere ve Berlinde’ki Büyükelçiliğe sesleniyorum; Eski TEM binası sadece Dortmund’a değil, tüm Essen Başkonsolosluğu bölgesine gereklidir. Burası yıllarca eğitim, kültür ve  sanat merkezi oldu. Eğer TEM, şu andaki yerinde kalmaya mecbur edilirse ilerideki yıllarda kapanma tehlikesi mevcuttur.  Bu da bir nevi bölgede ki Türklerin karanlığa mahkum edilmesi demektir.

Bu yüzden TEM tekrar eski binaya taşınmalıdır. Taşınması için de gerekli çalışma yapılmalıdır!..

 

Yorumlar

tüm yorumlar