FİGAN

Anne yüreğine sahip olmak için doğurmak gerekmez, annelik yürekte doğurmaktır çünkü... Bu yazıyı yazmak bir anne olarak benim için hiç kolay olmadı...Doğru cümleleri yerine yerleştirmek yapboz yapar gibi.Aklım,&nbs...

Anne yüreğine sahip olmak için doğurmak gerekmez, annelik yürekte doğurmaktır çünkü...

Bu yazıyı yazmak bir anne olarak benim için hiç kolay olmadı...Doğru cümleleri yerine yerleştirmek yapboz yapar gibi.Aklım, fikrim almıyor, alamıyor çocuklara yapılan istismarı, cinayetleri, tecavüzleri.İçim kopuyor, gözlerim yanıyor, gözyaşının sıcaklığı yaşananlar karşısında buz kesmiş tenimi yakıyor.Çocuklara haz duyanları, çocukları öldürenleri, onlara uzanan bu çirkin, kanlı, pislik içindeki elleri, aklım, fikrim, yüreğim almıyor.Anneler kızlarına ölüm emri veriyor, sırf sevgilisinden kıskandığı için.Babalar kızlarına arzu duyuyor, dayılar, amcalar, ağabeyler.Oyun parklarından kandırılarak öldürülüyor ve sandıklara konuluyorlar ceylan gözlü Ceylin gibi...Okul yollarından kaçırılarak aradan aylar geçince tanınmayacak halde cinsel istismara uğramış, önlük kemerleriyle boğulmuş olarak su kenarlarında bulunuyorlar...Tecavüze uğruyor, vücudu morarıyor, anüsü yırtılıyor, şikayet edememiyor çünkü o bir çocuk! Faili meçhullar, bulunanlar, nedensizce yok edilen kara tabutlu çocuklar...Unutulmayı hiç hak etmiyorlar!

Kaçırılıp tecavüze uğrayıp bıçakladıktan sonra diri diri yakılarak öldüren 6 yaşındaki Gizem Akdeniz

Sevgilisi tarafından parçalara ayrılarak katledilen Münevver Karabulut,

Evine gitmek için bindiği minibüste tecavüze uğrayıp, işkence edilerek öldürülen Özgecan Aslan,

Tecavüze uğrayıp, boğulup, cesedinin derede bulunduğu 18 yaşındaki Cansu Kaya,

Abisi tarafından öldürülüp, babası ve annesi tarafından gömülen Hilal Özcan,

Sırf gece evine geç saatte gittiği için tecavüze uğrayan 19 yaşındaki Elif, 

Arkadaşlık teklifini kabul etmediği için sinirlenip 21 yaşında ne olduğu belirsiz kişi tarafından katledilen Dilay Gül, 

Öğretmeni tarafından tecavüz edilip, kendini silahla öldüren 18 yaşındaki Cansu Buse Kınalı, 

Akraba tecavüzüne uğrayıp, ailesi tarafından boğularak öldürülen ve 4 aylık hamile olan Hasret, 

Evde boğazı kesilerek öldürülen liseli Çağla Tuğaltay,

Tecavüz edilip, boğularak öldürülen 4 yaşındaki Irmak Kupal,

Kaçırılıp öldürülen 10 yaşındaki Ceylin Atik,

Annesinin sevgilisi tarafından tecavüze uğrayıp 12 yaşında anne olan E.D,

Tecavüz edildikten sonra boğulup öldüren ve cesedi bavul içinde inşaata atılan 6 yaşındaki Eylül 

Çocukluğundan beri cinsel istismara maruz kalan ve kaybolan 17 yaşındaki Kadriye Gündeş,

Evine internet kurmaya gelen birisi tarafından, koli bandı ile bağlanarak tecavüze uğrayayıp öldürülen 21 yaşındaki Fatma Nur Çelik,

3 kişi tarafından işkence edilip tecavüze uğrayan, beyninde ödem oluşan 17 aylık N.N.B,

Annesinin sevgilisi tarafından yıllarca tecavüze uğrayıp, boğularak öldürülen Hatice Taşkın,

13 yerinden bıçaklanan, çekiçle defalarca vurulan, boğazı kesilen 12 yaşındaki Hande Çinkitaş.

Ve adını sayamadığım, habersiz olduğum öldürülen, tecavüze uğrayan nice çocuklar.

“Çoluğum çocuğum var benim 3 evlat babasıyım.” (Kimsesizler yurdunda çocukları istismar etti.)

“Bir anda oldu.Şeytana uydum.” (Bir kadına günlerce tecavüz etti.)

“Ben namaz kılan biriyim.” (Kuran kursunda çocukları taciz etti.)

“O da istiyordu.” (Genç kızı silah zoruyla tehdit ederek tecavüz ettikten sonra öldürdü.) Yıllardır taciz, tecavüz olaylarında ceza indirimi almak için sarf edilen bahanelerden yalnızca birkaçı...

“Öldürüldü.” 

“Dövüldü.” 

“Tecavüze uğradı.” 

“Çocuk gelin oldu.” 

Çocukların üzerleri yorganlarıyla örtünmeliyken, üzerleri toprakla örtülü şimdi.Bir dahaki kaçırılma, şiddet, tecavüz haberini kaç gün, kaç ay sonra okuyacağız? Hepsi farklı çocukların aynı sapıklıkla aynı acıyla yaşamdan koparılışları.Bu dünyanın hiçbir kötülüğüyle, iğrençliğiyle muhatap bile olmaması gereken, dilediğince gülmesi, eğlenmesi, yazması, düşünmesi, üretmesi, sevmesi gereken çocuklar...Başka şartlarda belki büyük bir sanatçı olacaklardı belki bir matematikçi ya da öğretmen peki ya avukat? Onlar toprağın altındalar şimdi.

Her çocuğu yüreğimizde yaşatmak, onları yüreklerimizde tekrar doğurmak gerek.Çocukların katledildiğini, kaçırıldığını, öldürüldüğünü, şiddet gördüğünü duyduğumuzda çığlık çığlık, avaz avaz haykırmak istiyoruz.Adı üstünde onlar daha çocuk! Saçının teline zarar gelse Dünya'yı yakıp, yıkacağımız çocuklarımız fakat bir yerlerde 6 yaşındaki çocuklarla evlenilebilir denilip küçücük çocuğa gelinlik giydiriyor, tecavüz ediyorlar, öldürüyorlar.

Üstelik tecavüz bir sebepten tamamlanamazsa “yarım kaldı” indirimi bile alıyorlar...“Rızası vardı”, “Ruh sağlığı bozulmadı.”, Mahkemeye giderken takım elbiseyle gidenede “iyi hal” indirimlerinide veriliyor.

Televizyon programında, “Babam bana tecavüz etti” diyen kızını öldürüp, “Babasını kamuoyunda mahcup etti” indirimi alan bile var.Ne bahanesi olursa olsun,(ki hiçbir bahanesi olamaz) yitip giden bir hayatın sorumlusuna indirim uygulanmamalı.

Ailelere kız çocuklarını korumak(!) gerektiğinden bahsedecek hep birileri, belki evlendirmeyi ya da okutmamayı önerecekler.O kadar ki ailesine “Kızını dövmeyen dizini döver.” diyen bile çıkacak.

Peki tecavüz edilen hayvanlar içinde diyebilirler mi;

“O kadar dar giymeseydi tecavüze uğramazdı, tahrik etmiş resmen.” 

“Kedisini dövmeyen dizini döver” 

“O da istiyordu, bana cilve yaptı” diye.

Ne oldu? Olmuyor değil mi? Sokaklarda yaşayan bir “kedi, köpek” tecavüze uğradığında söyleyemiyorsunuz bunları.Peki, bunun cevabını verin o halde; hayvana bunları yapan bir çocuğa neler yapamaz? 

Bir çocuğun tecavüze uğraması için tek suçu var olması mıdır? Yoksa var oluşu bile tahrik sebebi olarak mı görülüyor? 

“Yaşam hakkı” üzerine uzun uzun düşünmek gerekiyor.Yaşam hakkına bu şekilde tecavüz edenlerin “yaşam hakkı” nedir? Yaşam gayeleri, yaşam hakkına zorla sahip olanların yaşam hakkı olmalı mı gerçekten? Tecavüzcülere ne yapılmalı sorusu çok önemli bir soru.Ömür boyu tek kişilik hücreye mi atılmalılar, tedavi mi edilmeliler? Var mı tedavisi sizce? İdam mı edilmeliler yoksa? Çocuklara yönelen çirkin elleri nasıl engelleyeceğiz peki? 

Bizler kız çocuğuna tecavüz eden baba ile ilgili halasının kıza “babanın yanında yarı çıplak gezip adamı tahrik etmeseydin” dediğini bile işittik! Düşündükçe delirecek gibi oluyorum.Artık kendi kendimize söylenmemeli, var gücümüzle haykırmalıyız: yeter! “Çocuk, kadın” denilince akla tacizler, tecavüzler, şiddet öyküleri ve cinayetler gelmemeli!

Hiroşima’da ölen kız gibi onlar. “Gözünüze görünemem, göze görünmez ölüler”.Ölü kızlar, ölü çocuklar, tecavüze uğramış, boğulmuş, dereye atılmış çocuklar kapılarımızı çalıyor.

Yorumlar (17)

Yorum yaz
 1. Yurdagül Kubilay
  2017-06-16 19:04:35 Yurdagül Kubilay

  Söylenecek söz yok. Artık ne olur dursun bu tacizler, tecavüzler, şiddetler! Acıtan gerçekler...

 2. Hatice Demirezen
  2017-06-16 19:08:46 Hatice Demirezen

  Herkese, her şeye çok kızıyorum...Tacizcileri koruyan, tecavüz edeni serbest bırakıp, kadınlar, çocuklar hamile kaldığında zorla doğum yapması gerektiğini düşünen, kadını aşağılık bir seks objesinden öte bir şey göremeyenlerden en çok.Yüreğinize sağlık, ne büyük bir yüreğiniz var öyle...

 3. Selime Kurt
  2017-06-16 19:13:39 Selime Kurt

  İçimi cız ettirdi cümleleriniz.Keşke süper güçlerim olsa da böyle çocukları oradan alıp kurtarabilsem.

 4. Pamir Alaton
  2017-06-16 20:06:07 Pamir Alaton

  İnsanlığa dair olumlu sayılabilecek hiçbir duygu beslenemez böyle sapık insanlara idam getirilmesinde ne yapılsın...Yazdıklarınız kurşun kadar ağır!

 5. Vefa Aydoğan
  2017-06-16 20:43:34 Vefa Aydoğan

  Gencecik yaşlarında hayvanlar tarafından hunharca katledilen çocuklar.Bazen bu dünya başka bir gezegenin cehennemi olabilir mi diye düşünüyorum, sanırım öylede...

 6. Cemre Oğan
  2017-06-16 20:52:44 Cemre Oğan

  Birileri o kızların hissettiği şeylerin onlarcasını bu adamlara yaşatsın ve o pislikler bunları yaşamadan ölmesin.Harika bir yazı, bu kadar acıtan bir konu ancak kanatarak yazılabilirdi...

 7. Zühre Ceylan
  2017-06-16 20:58:37 Zühre Ceylan

  Yine bir erkek şiddetine, iğrençliğine kurban gitmiş masum bedenler.Şeref,onur,haysiyet yoksunları...Sapık zihniyetleri yerin dibine batsın! Kahrolsunlar, yok olsunlar.

 8. Firdevs Törün
  2017-06-16 21:40:35 Firdevs Törün

  Gururumuzsun Alevciğim.Çocuklara ve kadınlara yapılan bu suçların son bulması dileklerimle...

 9. Tuba Özmeral
  2017-06-16 21:47:23 Tuba Özmeral

  Aynı evrende yaşamamalı cellatlar ve çocuklar; Ya ölmeli cellatlar, ya da hiç doğmamalı çocuklar. Bu yazı öyle bir yazı olmuş ki sanki tüm annelerin iç sesi gibi.Bir yerde bir kedi, başka yerde bir çocuk, bir yerde de insan oluyor. Fark etmiyor bu yaşama saygısı olmayan zebaniler için.

 10. Bahar Avcıoğlu
  2017-06-16 21:55:00 Bahar Avcıoğlu

  Tüylerimi kaldıran bir yazı yazmışsın.Bu çocukların ne kadar korktuğunu, çaresiz kaldığını ve acı çektiğini düşünmekten kalbimiz tükendi ama birileri bu acıları çekmelerine izin vermekten hiçbir zaman utanmadı.Unutmamalı bu çocukları, unutmamalı aramızda yaşayan binlerce sapığı.Bilmeyen herkese anlatmalı ki sadece son olsun temennisiyle

 11. Ozan Akça
  2017-06-16 21:59:42 Ozan Akça

  Namus namus diye gezinip içinde bu kadar namussuzu barındıran başka bir yer var mı?

 12. Beyazıt
  2017-06-16 22:04:04 Beyazıt

  Tecavüzler üzerine çok şey yazmışsınız, tekrarlamayacağım.Okuduğum andan beri donmuş gibiyim.Sadece aklımda bir soru peki bu insanlıktan çıkmış katiller, bunlar ne olmalı? Ömür boyu hapis mi yatmalı; makul olabilir ama kimin içinin acısını söndürür ki? Kaleminize kuvvet.

 13. Taylan ÇAPAROĞLU
  2017-06-16 22:21:01 Taylan ÇAPAROĞLU

  Böyle bir yazıyı okumaya korkarım ki kendimize gelmemiz için ihtiyaç vardı.Bir çocuk tecavüzü, ölümü, öldürülmesi çok acı; yalnız neredeyse onun kadar acı olan şey, bunların istisnai ve münferit olaylarmış gibi yorumlanması çoğunca.Bunlar ilk değil ve ne yazık ki son olmayacak bu gidişle.

 14. Musa
  2017-06-16 22:41:29 Musa

  Tv kanallarında bangır bangır 9 yaşındaki çocuğa nikah kıymak caizdir diyenler konuştukça daha çok çocuklar istirmar edilip toprağa verilir...İzninizle paylaşıyorum yazınızı Alev Hanım

 15. Rıza Nutku
  2017-06-16 23:23:17 Rıza Nutku

  Hayattan bir habersin, masumsun, kadın adayısın...Bırakırlar mı yanına? Asla! Kadın olmayı bırak erkek olmaman bile suç bu ülkede! Yazdıkların ne kahredici, ne can yakıcı, ne lanet ettirici! Ne desem şimdi kelimeler kifayetsiz...

 16. Oya Özdemir
  2017-06-17 05:05:33 Oya Özdemir

  Sayın Alev Törün, Gittikçe artan tâciz, tecavüz, yaralama, öldürme olaylarını öylesine mükemmel şekilde kaleme almışsınız ki, isyanlarımız her kelimede ete kemiğe bürünmüş. ÇOK TEŞEKKÜRLER. Bunların yaşanmasına neden olan Sorunları, Hatalı Kararları, Uygulamaları, Gerçek uzmanların detaylarıyla ele alması ve acilen yürürlüğe koyması gerekiyor. Ancak, "Bu gerçekleşir mi?" sorusunun yanıtı, önceki Aile ve Sosyal Politikalar Bakan'ının "Bir kereden bir şey olmaz !" cümlesine takılıyor. Akıl ve Vicdan birlikteliğinde Duyarlılığınıza, Emeğinize TEŞEKKÜRLERİMİ SEVGİLERİMLE, SUNUYORUM.

 17. İbrahim MUTLU
  2017-06-17 17:58:53 İbrahim MUTLU

  Güncel konuya değindiğin yazını okudum can kardeşim. Aslında güncel dediğime bakmayın, Anadolu dahil, Ortadoğu'da yaşayan kadınlarımızın kaderi bu. Erkek her şeyi yapar, helaldir, caizdir, ama kadına anına kara bir leke sürülür. Ki günümüzde her yapılan iğrençliği getirip dine dayandırmaksa aldı başını gidiyor. Anadolu'da kadın olmak ayrı bir zorluktur. Ayrı bir çiledir... Ayrı bir cefadır... Beşikteki bebeğe bile aynı iğrençlik yapılıyor. Ne yazık ki yapana ağır ceza gibi müeyyideler uygulanmıyor. Gün geçmiyor ki böyle iğrençlikle karşılaşmayalım. Bunlar yazılı ve görsel basına yansıyanlar. Ya yansımayanlar... Ya aman kızımın adı kimsenin diline düşmesin diye olayı örtbas edenler... Ya bu iğrençliğin karşılığında para alıp susanlar... İş gelip yine AHLAK'a dayanıyor. Ahlakını yitirmiş toplumda her türlü iğrençlik meydana geliyor. Bir de buna sözüm ona yargıçlarımız iyi hal indirimi uygulayınca, çileden çıkmamak elde değil... İnsan kılığında olarak dünyaya gelmek önemli değil, önemli olan kılığında geldiği insani duyguları taşımaktır... kalemin ve duyarlı yüreğin var olsun... Sevgiler can kardeşime...

Yorumlar

tüm yorumlar