İŞİTME KAYBI

Maddeden oluşan ve bir ortamda yayılabilen mekanik titreşim dalgasına ses diyoruz.  Sesi algılayan organımız kulaktır. Kulak; dış kulak, orta kulak ve iç kulak olmak üzere üç kısımdan oluşur. Seslerin dış kulak yolundan içeri girerek ...

Maddeden oluşan ve bir ortamda yayılabilen mekanik titreşim dalgasına ses diyoruz.  Sesi algılayan organımız kulaktır. Kulak; dış kulak, orta kulak ve iç kulak olmak üzere üç kısımdan oluşur. Seslerin dış kulak yolundan içeri girerek iç kulağa ulaşması ve iç kulağı uyarması ile oluşan ses kavramının beyne ulaşması sonucu gerçekleşen duruma da işitme diyoruz. İnsanlar nasıl vücudunda herhangi bir organında bir problem yaşayabiliyorsa kulakta da bir takım problemler yaşayabiliyor. Örneğin; duyu kaybı, tinnitus adı verilen çınlama sesi olarak nitelendirdiğimiz sesler duyma, tıkanıklık, ağrı vb. Hastalarımızın en çok şikayet ettiği ve yaşamımızı yakından olumsuz etkileyecek olan '' duyu kaybı '' hakkında bilgilendirmek istiyorum siz değerli okurlarımı.

     Duyu kaybı; Kulağın herhangi bir bölümünde (dış kulak, orta kulak, iç kulak ) veya işitme sinirinde meydana gelen hasar sonucu işitme duyusunun azalması ya da kaybolması durumunu işitme kaybı olarak adlandırıyoruz. İşitme kaybı yenidoğan bebekten yaşlılığa kadar olan sürede herkeste görülebilecek bi durumdur. İşitme kaybına yol açan bir çok etmen mevcuttur ( çeşitli hastalıklar, gürültülü ortamlarda çalışma, kulak kiri vs ). Kişi doğuştan işitme kayıplı olacağı gibi sonradan da işitme kaybı yaşayabilir.

     Yetişkin bir birey işitme ile ilgili bir problem yaşadığında vakit kaybetmeden bir KBB( Kulak Burun Boğaz ) hekimine başvurup muayene olmalı gerek görüldüğü taktirde işitme testini yaptırmalıdır. İşitme testi kişinin işitme kayıplı olup olmadığını  ve eğer işitme kaybı söz konusu ise işitme kaybının tipini ve derecesinin tespit edilmesi için hastanın da katılımını gerektiren zor olmayan bir testtir. Bu testi yaptırıp test sonucuna göre hastalığın tedavisi veya rehabilitasyonu gerçekleştirilir. Peki yenidoğan bir bebekte test nasıl yapılır?

     Yenidoğan bebekler dünyamıza gelen savunmasız birer melektirler. Bizler sağlık çalışanları olarak kendi dallarımızda sadece bebeklerin değil tüm bireylerin sağlığını düşünerek ve sağlıklı olmaları için görev yapmaktayız. Yenidoğan bebeklerde OAE ( Otoakustik Emisyon ) adı verilen bebeğin katılımı gerekmeden doğal uykusunda yapılan test yöntemi ile bebeğin işitme kaybının olup olmadığını saptıyoruz. Eğer işitme kayıplı ise bizler bunu erkenden teşhis edip gerekli tedavilerin uygulanmasını sağlayarak işitme kayıplı kişilerin de normal bireyler ile aynı statüde yer almaları için ilk adımı atıyoruz.

      Nasıl bir organımız işlevini az gördüğünde ya da işlevini yerine getiremediğinde gerekli metaryeller kullanarak organımızın işlevini sürdürmesini sağlıyorsak kulağımızın da işlevini yapamadığında ya da eksik yaptığında gerekli materyalleri kullanarak kulağımıza yardımcı olabiliriz. Nasıl ki görme kaybı olan bireyler gözlük kullanıyorsa işitme kayıplı bireyler de işitme cihazı kullanabilir. Lütfen çevrenizde işitme cihazı kullanan bir birey gördüğünüz zaman şaşkınlıkla bakmayın, onları rencide edecek konuşmalarda ya da bakışlarda bulunmayın. Bizler bu bireyleri topluma kazandırmak için çaba sarfederken sizler onu toplumdan dışlamayın. Engelli insan yoktur. O engeli kaldırmayan insan  vardır.

      Sizleri seviyorum. Sağlıcakla kalmanız dileklerimle.

 

Yorumlar (1)

Yorum yaz
  1. Ertuğrul BUDAK
    2017-07-04 08:43:18 Ertuğrul BUDAK

    Yüreğinize sağlık çok iyi bir yazı olmuş aydınlattığınız için sağolun. Si-Ser Pazarlama Sorumlusu

Yorumlar

tüm yorumlar