MUTSUZSAN MASUM DEĞİLSİN...

Mutluluk nedir? Nerededir? Neler mutluluk getirir? Gerçekte insan oğlunu ne mutlu eder?   Basit ama çok zor bir sorudur. Kendini mutlu edecek şeyin adını biliyorsan, basit; kararsızsan, ne istediğini bilmiyorsan, zor ve  mutsuzsun… Mut...

Mutluluk nedir? Nerededir? Neler mutluluk getirir? Gerçekte insan oğlunu ne mutlu eder?

 

Basit ama çok zor bir sorudur. Kendini mutlu edecek şeyin adını biliyorsan, basit; kararsızsan, ne istediğini bilmiyorsan, zor ve  mutsuzsun… Mutluluk denen yaşam sevinci öyle kiloyla ya da metreyle satılıp, alınmıyor. Oysa böylesi herkes için ne kadar kolay  olurdu, değil mi? Ver parayı, koysunlar kese kağıdına 250 gr mutluluk, bu akşam idare eder. İhtiyacımız kadar yarın yine alırız.

”Ah yakaladım mutluluğu” desen, elle tutulmaz, yenmez, içilmez. Gelir geçer. Kalıcı, hiç değil. İnsan hayatının anlarına, dönemlerine yayılmış. Mutlu anlar yaratmak, mutlu anları yakalamak bir yetenek. Mutluluğu almak için önce vermek gerekir. Neyi mi? İşte sıkıntıda tam bu nokta da ya! Parmağını bile kıpırdatmadan, sızlanıp durarak, art niyetli bakışlarla, hantal bir bedenle yaşama hakkını vermeden yaşayanların mutluluğu bulmaları zordur.

Mutsuzsan masum değilsin.

Önce enerji dolu olacaksın ve elindekilere şükrederek işe başlayıp, aklın ile yüreğinin uyumunu sağlayacaksın. Bakış açını terbiye edeceksin. Olumlu düşünceler, iyi niyetli ilişkiler, sevgiye dayalı yaklaşımlarda bulunacaksın. Kaygı duymaktan vazgeçeceksin.

Üreteceksin. Boş zamanların da mutlaka bir hobi edinecek, dedikodu yapmaktan uzaklaşacaksın. TV ekranına yapışıp kalmayacak, giden hayatı, bir ucundan sıkıca kavrayıp, kendine düşeni alacaksın.

Bedenine iyi bakacaksın ki, ruhun ışıldasın. Gülümseyeceksin ki hayat da sana gülsün.

Kendinle kavgadan vazgeçip, kusurlarınla kabul edip, düzeltmeye çalışacaksın. Hoşgörülü olmanın erdemini tadacaksın. Kendini sadece kendinle kıyaslayacaksın. Ruhunu geliştirecek, içinde ki çocuğu hep canlı tutmayı becereceksin. İnsanlara iyi davranacak, kuşlara su, kedilere mama koyacaksın. Her canlının yaşama hakkına saygı duyacaksın. Yaşadığın doğayı koruyacaksın.

Göreceksin, mutluluk tam da burada, hemen yüreğinin orta yerinde. Bakış açını değiştirip, farkındalığı yakaladığın an, iç huzuruna kavuştuğunda,  mutluluk sır olmaktan çıkacak.

Bilmelisin ki mutluluk aslında aldığın her bir nefesdir. Mutluluk, nefes almanın dayanılmaz hafifliğinde gizlidir.

Mutsuzsan masum değilsin.

 

Yorumlar

tüm yorumlar