GÜVEN GÜVEN GÜVEN

Kazanılması yıllar süren, kırılması saniyeler alan. Güven dürüstlükten doğar, ne kadar dürüstseniz o kadar güven kazanırsınız. Her ne kadar Ağaca dayanma kurur. İnsana güvenme ölür deseler de. Güvenmek ge...

Kazanılması yıllar süren, kırılması saniyeler alan.

Güven dürüstlükten doğar, ne kadar dürüstseniz o kadar güven kazanırsınız.

Her ne kadar Ağaca dayanma kurur. İnsana güvenme ölür deseler de. Güvenmek gerek.

Güven sevdiğin kadını bir bölük askerin içine hiç korkmadan göndermektir. Bilirsin ki o kadın kendini korur. Güven budur.

 Kendinden emin olmayan kimseye güvenemez. Güven insanın kendisidir.

Hani bebeklerini havaya atarlar, çocuklar da gülmekten bayılır. Elinden yere düşeceklerini akıllarına bile getirmezler. Çünkü tutacağını bilir. İşte güven budur.
Güven kolay kaybedilir ama çok zor kazanılır. Güveni kazanmak zaman alır.

 İnsanlar güven kazanmak için yüzlerce testten geçer. Ve sevginizi de test edersiniz. Güvenmediğiniz birine asla seviyorum diyemezsiniz. Sevginin temel taslarından biri de güvenmektir. 

 Sevgi gerçeği ise güven nedeniyle uzun zaman alan meşakkatli dönemlerden geçerek oluştuğunu göstermektedir.
Emin olduğunuz kişiye kesinlikle güvenirsiniz. Güvenin tescili anlamını budur.
Kelime anlamı; İtimat,emniyet,korku,çekinme,küşku duymadan inanma ve bağlanma duygusu, yüreklilik, cesaret.

 Güveni pek çok biçimde tanımlanabiliriz.  İnsanın yaşamında ilk duygu, en temel ihtiyaç ekmek su gibi.  Yapılan bilimsel çalışmalarda ise güvenin insanların doğum sırasında ilk kazanılan duygu olduğu ve annenin doğum sürecinde salgıladığı oksitosin ( oxytocin )  hormonuna dayandığı tespit edilmiş.

 İnsanlar kendilerini güvende hisseder ise,  sosyalleşmeye yaşama yönelirlermiş.  Güven duygusu tamamlanmamış olan, güveni eksik olan kişiler ise daimi olarak kendilerini temkinli olmak adına hep güvensiz tavırlar sergileyeceklerdir.  Güvenlikli bir sitede oturan insanların sokak kapısının her yerine bir de tedbir olsun diye bir sürü kilitler taktırması gibi. Güven içerisinde olmadığını sürekli hisseden insanlar zamanla çevrelerine karşı nefret kin gütme eğilimlerini gösterirlermiş. Çevresine karşı güvensizlik duyan bireyler güven duygusu hissetmediklerinden saldırganlık gösterdikleri tespit edilmiş. Bunu da gayet doğal kabul ederlermiş.  Sebebi ise ilgiye duyarsızlık sevgiyi aldatmaca olarak hissetmeleri.

Off ya şu GÜVEN neymiş meğerse….

Yorumlar

tüm yorumlar