Münih Havaalanı Sendika Temsilcileri Seçime Hazır

 Münih Havaalanında Verdi İşçi temsilcileri 2018 mart ‘tan mayıs sonuna kadar yapılacak sendika temsilcileri seçimine hazır Münih Havalimanı işçi temsilcileri: Orhan Kurtulan, Hayri Kayar, Vahdet Kızılkaya, Murat Uçar,...

Münih Havaalanı Sendika Temsilcileri Seçime Hazır

 Münih Havaalanında Verdi İşçi temsilcileri 2018 mart ‘tan mayıs sonuna kadar yapılacak sendika temsilcileri seçimine hazır

Münih Havalimanı işçi temsilcileri: Orhan Kurtulan, Hayri Kayar, Vahdet Kızılkaya, Murat Uçar, İbrahim Kutlu, Ercan Balaban, Ali Tunç, Kadir Taş,Nagehan Kurtulan, Özge Turhan.

Tevfik ŞENDÖL/Münih

 Almanya genelinde yapılacak iş yeri temsilciliklerinin tümünde 2018 mart ayından başlayarak mayıs ayın sonuna kadar sürecek seçimlerin iş yeri kanunlarına uygun yapılmak zorundadır.

 Münih  çevresinde en büyük işveren olan Münih Havaalanında Verdi sendikasının işçi temsilleriyle yapılan röportaj’da. ’Hava alanın sahibi ve tüm hizmetlerden sorumlu olan FMG Firmasında 5000 ‘nin üzerinde çalışan ve 31 işçi temsilcisi bulunduğu.’

 FMG firmasındaki Türk işçi temsilcileri ile gerçekleştirilen röportaj’da  şimdiye kadar neler yapıldığı, yaşanan sorunlar nelerdi, gelecek 4 senedeki projeler neler ve türk ile yabancı işçileri hangi problemler beklendiği konuşuldu.

Münih Havalimanı FMG firmasında Şu anda işçi temsilcilerin ikinci başkanı olan Orhan Kurtulan,kimdir?

Orhan Kurtulan,"1992 yılından beri Münih  Havalimanı’nda çalışıyorum. Yer hizmetlerinde çalışmaya başladım ve  ilk 7 sene hem çalışıp hemde işçi temsilciliğine devam ettim. 1998den itibaren Münih Havalimanı’nda sadece işçi temsilcisi olarak arkadaşlara hizmet etmeye devam ediyorum."

Şu ana kadar neler yapıldı ve daha neler yapmak için uğraşacaksınız?

Orhan Kurtulan, "En önemli konu Türk ve diğer yabancıların FMG firması içerisinde entegrasyonun ve eşit şekilde bu insanların iş yeri içersinde  çalışma şartlarının yaratılmasıydı. Ben 1992 yılında FMG firmasında çalışmaya başladığımda yer hizmetlerin dışında, FMG içerisinde, ne Türk nede bir başka yabancı uyruklu işçi başka bölümlerde işçilik dışında çalışmıyordu.’’diyen

Orhan Kurtulan,’ ’Şimdiye kadar en büyük başarımız ve 25 senede aldığımız büyük yol tüm Türk ve  yabancı uyruklu arkadaşların Münih havalimanı FMG firmasının her bölümüne yerleşmeleri ve görev görmelileridir.Bunlardan bir bölüm arkadaşlar sorumlu pozisyonlarda görev yapıyorlar.               

Şimdi artık grup başı olarak ( bir nevi usta) veya Dispozisyon, EDV ve Bürolarda, Teknik bölümünde ve başka bir çok bölümlerde  görev alıyorlar.Almanların yanında da yabancı uyruklu olanlarında imkan verildiğinde bu işleri yapabileceğini gösterdik.’’diye belirten

Orhan Kurtulan, Münih Havalimanı  FMG firmasında  entegrasyon konusu hiç bitmeyecek ve üzerine gelecek 4 yıl içinde gideceğimiz bizim en öncelikli seçim konusudur ve 2018’de seçilecek olan İşçi temsilcilerinde üzerine gitmesi gerekir.

 Diğer önemli bir konuda,  iş yerlerinin (yer hizmetlerin) FMG firması’nda uzun süre olarak güvence altına alınmasıdır.Şu anda Verdi işçi temsilcilerin yaptığı çalışma ve anlaşmalarla 2024 yılının sonuna kadar sağlanmıştır."

 Peki, gelecek hedefleriniz ne?

Orhan Kurtulan, "Gelecek 4 senede şimdiye kadar son 25 yılda olduğu gibi başarılı çalışmaları devam ettirmek, Türk ve diğer yabancı uyruklu arkadaşların yer hizmetlerin dışındaki bölümlerde çalışma şansların arttırılmasını sağlamaktır. Bu konuya  küçük bir örnek. Aviasyon bölümündeki hizmetler için genellikle İngilizce dilini gerekli kılıyor. Bunun için arkadaşlara çalışma saatlerinde veya boş zamanlarında ingilizce kursları yapmaları için teklif sunup ve imkan sağlıyacağız.

 Diğer bir hedef, geleceğe yönelik olarak gençlere dönük meslek eğitimlerinde onlara destek sağlamak. Bu konuda, çalışan arkadaşlar baba olarak bu eğitim konusunda ilgili alakalarını gösterip bir Verdi işçi temsilcilerinden detaylı olarak kendilerini bilgilendirmeleri lazım.

Şu anda bu konunun üzerine bu kadar önem üzerine düşmemizin sebepi, gelecek nesilleri bizim karşılaştığımız problemleri ve zorlukları yaşamamılarıdır."

 

 Bu seçimle ilgili isteğiniz ne?

Orhan Kurtulan, "Bizim FMG firmasında çalışan insanlardan, vatandaşlardan isteğimiz 25 senede gösterilen güveni ve desteği devam etmesi. Tüm türk arkadaşların kendi güçlerini bölmeden Verdi işçi temsilcilerini desteklemelerini diliyoruz. Şu ana kadar yaptığımız işler ve sonuclar ortada. Bu sadece dağılmadan, gücümüzü bölmeden, gelecek 4 senede göstermek zorundayız. Seçim tarihleri açıklandığında oyunuzu mutlaka kullanın ve kullanmak istemeyenleri ikna edin ki, bir probleminiz olduğunda gidip konuşabileceğiniz ve kendi dilinizde derdinizi "HER KONUDA" anlatabileceğiniz işçi temsilciniz olsun."diye açıklamada bulunan Münih Havalimanı  işçi temsilcisi ikinci başkanı Orhan Kurtulan ve arkadaşlarına 2018 mart ile mayıs aylarında yapılacak işçi temsilcileri  seçimlerinde başarılar dileriz.

 

 

Yorumlar

tüm yorumlar