Lider ATATÜRK

1981 Atatürk’ün 100. Doğum yılıdır. Birleşmiş Milletler Kuruluşu UNESCO’da bir ilk yaşanır. “ Atatürk tüm üye devletlerde (156 ülke o zaman) anılacaktır.            &nb...

1981 Atatürk’ün 100. Doğum yılıdır. Birleşmiş Milletler Kuruluşu UNESCO’da bir ilk yaşanır. “ Atatürk tüm üye devletlerde (156 ülke o zaman) anılacaktır.

            Bunun için 27 Kasım 1978 ‘de toplanan UNESKO, tarihinde ilk kez bir lideri tüm ülkelerde anacaktır. Yıl boyu etkinlik sürdürülecektir. Gerekçeli karatında şöyle denir:

 

          “ … Uluslar arası anlayış ve iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü DEVRİMLER GERÇEKLEŞTİRMİŞ bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk ÖNDER, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, yaşamı boyunca insanlar arasında renk, din, dil, ırk gözetmeyen, eşi olmayan DEVLET ADAMI, Türkiye Cumhuriyeti’nin KURUCUSUDUR. “

 

          Bu ifadeler bile bir insanın ayrıcalıklı olmasında uluslar arası en geçerli belgedir. Ancak biz irdelemeyi sürdüreceğiz. Dünyanın tesbitleri yanında bizdeki aymazların da anlayabilmeleri için yol alacağız.

          Liderlik konusunda Atatürk’ün bakışını  alalım önce.der ki o büyük insan:

         “ Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın,ülke için gerçek amaç ne ise onu göreceksin ve o hedefe yürüyeceksin.herkes senin aleyhinde bulunacaktır, herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Fakat sen buna karşı direneceksin. Önüne sonsuz engeller de yığacaklardır; kendini büyük değil  küçük, zayıf , araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine de inanarak bu engelleri aşacaksın. Bundan sonra da sana  “ BÜYÜK ADAMSIN “ derlerse bunu söyleyenlere güleceksin .”

 

           Mustafa Kemal’in eğitim yıllarını, ilk subaylık yıllarını, ülkenin Batı’sında ve Doğusunda yaptığı başarılı hizmetleri hatırlatarak, devletin düşürüldüğü durumu ve Payitaht’a bile emperyal güçlerin donanmalarıyla yerleşmeleri öncesinde Çanakkale’de askerleriyle yarattığı kahramanlıklarını da belirterek , Ortaçağ karanlığında yalnız bırakılan “  Bir Milletin Yeniden Doğuşunu “ dünyaya kanıtladığı bile onun TEK LİDER olmasına yeter. Tüm zorluklara ,yalnız bırakılışlara karşın, hatta Padişah hükümetince idam kararına karşın da ayakta kalarak, milleti inandırarak örgütlemesi bile O’nun liderliği için ayrı bir kanıttır.

 

           Siyaset Bilimciler, aydınlar Atatürk’ün lider Özelliklerini şöyle sınırlar:

         “  Yurtseverlik, İdealislik, Gerçeği arama gücü, Yöneticilik, İleri görüşlülük, Sabır + Disiplin, Açık sözlülük,  Mantıklılık,  Çok cephelilik, Eğitimcilik .” Bu tesbitler elbette Atatürk’ün lider  özellikleridir. Kimilerinin yeni lider arayışları karşısında, biraz daha açalım Atatürk’ün liderliğini. Yeni arayışta olanlar bunlardan daha yetkin birini bulurlarsa, ulus olarak onu izleyelim; yoksa yalnız Türk Ulusunun değil, tüm ezilmiş ulusların BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK VE İNSANLIK LİDERİ ATATÜRK’tür.

             “ Başöğretmen Lider “  ( Zira, önce ve sonra hiçbir devlet kurucusuna, başkanına  Başöğretmen unvanı verilmemiştir.) Atatürk’ün artı özellikleri :

   

             

        Liderlik, başkalarının göremediğini gören, sezemediğini sezen bir özellik ister.

 

       

Yorumlar

tüm yorumlar