GÜÇ var LOBİ yok!..

SOEK Başkanı Dr. Henrich: „Ermeni iddiaları yüz yıllık yalandır“ Güneydoğu Avrupa ve Kafkaslar Araştırma Merkezi'nin (SOEK) Genel Müdürü tarihçi ve siyaset bilimcisi Dr. Christian Johannes Henrich, Meinerzhagen kent...

GÜÇ var LOBİ yok!..

SOEK Başkanı Dr. Henrich:

„Ermeni iddiaları yüz yıllık yalandır“

Güneydoğu Avrupa ve Kafkaslar Araştırma Merkezi'nin (SOEK) Genel Müdürü tarihçi ve siyaset bilimcisi Dr. Christian Johannes Henrich, Meinerzhagen kentinde yaptığı konuşmada, Ermeni iddialarının yüz yıllık bir yalan olduğunu ancak Türkiye’nin de bu konu da lobi çalışmasında  sınıfta kaldığını söyledi.

Tevfik KARAOSMANOĞLU /MEİNERZHAGEN (TR Haber)

 

MERKEZİ  Almanya’nın Siegen kentinde olan  Güneydoğu Avrupa ve Kafkaslar Araştırma Merkezi'nin (SOEK) Genel Müdürü  siyaset bilimcisi ve tarihçi Dr. Christian Johannes Henrich, Meinerzhagen şehirinde  düzenlenen konferansta, sözde Ermeni soy kırımının yüz yıllık bir yalan olduğunu ancak Türkiye’nin de bu yalana karşı hala yeterli bir lobi faaliyeti yapamadığını ifade etti.

SATİAD (Sosyal Aktiv Türk İşadamları ve Akademisyenler Derneği) ve ATİG (Avrupa Türk İnisiyatif Grubu) tarafından Meinerzhagen’deki Stadthalle salonunda yapılan „Osmanlı İmparatorluğunda azınlıklar ve Ermeni iddiaları“ konulu  konferansta konuşan Güneydoğu Avrupa ve Kafkaslar Araştırma Merkezi'nin (SOEK) Genel Müdürü  siyaset bilimcisi ve tarihçi Dr. Christian Johannes Henrich : „Tam 2005 yılından beri sözde Ermeni iddiaları konusunda araştırmalar yapıyorum. Yani kendimi bu işe adadım diyebilirim. Ve yaptığım tarafsız araştırmalarda vardığım sonuç, Ermeni iddialarının  yüz yıllık bir yalan olduğudur“ dedi.

TÜM DÜNYA 23 DEVLET Mİ

Batı dünyasının geçmişte kendilerinin yaptığı soykırım suçuna Türkiye’yi de ortak etmek istedikleri ifade eden Dr. Christian Johannes Henrich şöyle devam etti: „yüz yıl geriye gidildiğinde batı dünyasının hepsinin geçmişi kirlidir. Kendileri bu utancı inkar ederken, Türkiye’yi  suçluyorlar.   Türkiye'nin dışında tüm dünyanın sözde Ermeni soykırımını kabul ettiğini söylüyorlar. Ancak yalnızca 23 devlet bu iddiaları kabul etti. Bu da dünyanın yüzde 10'luk bir kesimi demek. 1915 olayları, yani bu iddialar sadece Türk halkına karşı kullanılan bir propaganda aracıdır.“

TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞIYORUM  AMA DESTEK YOK

 

Dr. Henrich, Türkiye’nin haklılığını savunduğunu ancak gereken desteği göremediğini belirterek şöyle yakındı: „Ermeni yalanlarını başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa'da anlatıp bu iddiaları çürütüyoruz ancak merkezin bu çalışması için maddi ve manevi desteğe ihtiyacı var. Bu konuda yardım bekliyoruz. Sosyal medya üzerinden de yardım çağrısında bulunmaya başladık. Ne tür engellemelerle karşılaştığımızı tahmin edemezsiniz. Hatta SOEK olarak facebook sayfamızın duyarlı insanlar tarafından beğeniye ihtiyacı var“ dedi.

 

TÜRKİYE İÇİN CDU’DAN İSTİFA ETTİ

 

Dr. Christian Johannes Henrich 21 yıldan beri üyesi olduğu CDU’dan  neden istifa ettiği konusunda ise: „şu anda iktidarda olan 21 yıllık partim CDU sözde Ermeni iddialarını meclise taşıdı ve sözde soykırımı kabul etti. Ben de gerçekleri bilen birisi olarak bu haksızlığa tepki verdim ve hem CDU’dan hem de Siegen Belediye Meclisinde bana verilen görevlerimden istifa ettim. Belediye Meclisinde ki görevime bağımsız olarak devam ediyorum“ dedi.

 

ALMANYA’DA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YOKTUR

 

Basın özgürlüğü konusunda Türkiye’yi suçlayan Almanya’nın  önce kendisine bakması gerektiğine değinen Dr. Henrich sözlerini şöyle noktaladı: „Başta Almanya olmak üzere batı dünyası basın özgürlüğü konusunda Türkiye’yi  suçluyorlar. Peki Almanya’da basın özgürlüğü var mı? Bence tam olarak yoktur.

Neden hala NSU cinayetleri aydınlatılamadı ? Medya bu konuda neden üzerine düşen görevi yapmıyor. Kim ne derse desin Avrupa’da bir Türk ve İslam düşmanlığı vardır. Deniz Yücel konusu ise tam bir bilmece. Acaba sırf gazeteci olduğu için mi tutuklu. Bence işlediği başka bir suçtan dolayı tutuklu.“

Yorumlar

tüm yorumlar