Duyarlı insanlar Minik Jana İçin Toplandılar

DKMS için 1900 Euro bağış yaptılar Jana için DONÖR olur musunuz? Tevfik KARA /LEVERKUSEN (TR Haber) ALMANYA’nın Leverkusen kentinde ikamet eden 11 yaşındaki Jana ileri derecede lösemi hastası. Eğer minik Jana için gerekli ol...

Duyarlı insanlar Minik Jana İçin Toplandılar

DKMS için 1900 Euro bağış yaptılar

Jana için DONÖR olur musunuz?

Tevfik KARA /LEVERKUSEN (TR Haber)

ALMANYA’nın Leverkusen kentinde ikamet eden 11 yaşındaki Jana ileri derecede lösemi hastası. Eğer minik Jana için gerekli olan uygun kemik iliği bulunamazsa  yavrucak hayata veda etmek zorunda kalacak. Leverkusen’de yaklaşık 45 kişilik bir gönüllü grubu Jana için doku örneği verdi.

Leverkusen Belediye Başkanı Bernhard Marewski’de bizzat doku örneğinin alındığı okula gelerek Türk yardımseverlere hem destek verdi hem de teşekkür etti.

Golden Palast adı altında organize olan45 kişilik  grup, Leverkusen-Schlebusch okuluna giderek minik Jana için sıraya girip doku örneği verdiler.

Grup adına açıklama yapan Serap Uzun: “Hepimiz insanız ve yarın kimin başına nasıl bir hastalık gelebilir  hiç kimse bilmiyor ve hiç kimsenin de garantisi yok. Şu anda minik Jana lösemi hastası. Bu bizim de çocuğumuz olabilirdi diye düşündük ve harekete geçtik. Golden Palast adı altında Leverkusen’de buluşup gerekli formaliteleri tamamladık ve doku örneğimizi verdik. İnşallah Jana’ya uyacak doku örneği bulunur. Buradan çağrı yapıyorum; dil, din ve ırk ayırımı yapmadan kim olursa olsun insan olduğumuzu hatırlayarak gerekli yardımı yapalım. Zira yarın-öbür gün aynı durumla biz de karşılaşabiliriz. Almanya ve Hollanda’nın çeşitli şehirlerinden bu kampanyaya destek vermek için gelen grup arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Köln’deki DKMS isimli kuruma başvuru yapılarak daha detaylı bilgi edinmek mümkün” dedi.

Grup daha sonra kendi aralarında Köln merkezli DKMS kurumuna 1900 Euro toplayıp, bağış yaptı

  LÖSEMİ NEDİR?

Lösemi kan hücresi üretimini etkiler. Kemik içinde bulunan, kan hücrelerinin üretildiği kemik iliğinde başlar.

Sağlıklı bir insanda kemik iliği, vücudun enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz kan hücrelerini (akyuvarlar), oksijeni vücut geneline taşıyan kırmızı kan hücrelerini (alyuvarlar) ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan pıhtı hücrelerini (trombosit) üretir.

Lösemide ise kemik iliğinde anormal beyaz kan hücresi üretilmeye başlar ve bunlara "lösemi hücreleri" adı verilir. Bu anormal yapıdaki beyaz kan hücreleri, normal beyaz kan hücreleri gibi çalışmaz ve normalde olduğu gibi üremeleri durmaz.

Zaman içinde lösemi hücreleri normal kan hücresi sayısını geçer ve lösemi belirtileri olarak gösterilen anemi, kanama ve enfeksiyonlar artmaya başlar.

Lösemi hücreleri kan yoluyla lenf bezlerine sıçrayarak diğer organlara ulaşabilir, vücudun çeşitli bölgelerinde şişlik ve ağrılara neden olabilir.

 

Yorumlar

tüm yorumlar