KALP BİR TERAZİ OLSUN

İnsan yaşamı boyunca her şeyden önce güven ister. Güvenilmek ve güvenmek. Çeşit çeşit insanlar vardır. Herkes aynı olamaz, olmak zorunda da değildir. Hayat kısa... Kısa olan bu ömür boyunca herkes iyi olmak zorundadır. &nbs...

İnsan yaşamı boyunca her şeyden önce güven ister. Güvenilmek ve güvenmek. Çeşit çeşit insanlar vardır. Herkes aynı olamaz, olmak zorunda da değildir. Hayat kısa... Kısa olan bu ömür boyunca herkes iyi olmak zorundadır.

     Bizi yaşatan en güzel organımız değil midir kalp? İşte bu yüzden kırmasın, kırılmasın. Yürekler acı çekerse eğer tüm organlarda aynı acıyı hisseder. Yere düştüğümüzde diz acıması gibi değildir kalp acısı kabuk bağlayınca geçmez öyle hemen. Hatta bazen hiç geçmez. Ama yanak gülmeye devam eder sanki yüreğin acısını hiç anlamamışçasına.

     Birde yürekleri geniş tutmak gerek. İçine ''sevgi '' ve ''insanlık '' sığdıramayacak kadar dar olmasın yürekler. İnsan olarak doğuyoruz bu hayatta, çaba harcamadan kazandığımız ilk görev bu. Lakin ömrümüz sonuna kadar bu görevi layıkıyla yerine getirmekte öyle zorlanıyoruz ki. Aslında bıraksalar herkes masum, herkes melek. Ama o şeytan denen illet fırsat vermiyor bu görevi layıkıyla yerine getirmemize .

     Yoksulluğu anlıyorum. Kıt kanaat geçinen insanları. Hele yoksulluk yaşlı birine dokunmuşsa onu daha da iyi anlarım. Belini bükmüştür, yenmek üzeredir ihtiyar adamı ve küçük bir karıncaya dönüştürecektir onu. Gücü yoktur daha fazla mücadele etmeye, biraz var gücüyle savaşır, lakin yenemez ve savaşı kaybeder. Fakat genç bir insana yoksulluk dokunsa biraz sersemleşir, aklı karışır lakin bu savaşı yenmek zorundadır. Çünkü gençtir, dinçtir. Taşı sıksa suyunu çıkarır cinsindendir... Çocukken sevgiyi aşılarsanız eğer insan ne gençken ne de yaşlıyken sevgi karşıtı hiçbir şeye mağlup olmaz.

     Kalbimiz bir terazi gibi olsun ama her yükü kaldıran bir terazi olmasın. Ayırabilsin gönlüne sağır ve ağır gelenleri. Birilerine ya da sergiledikleri  davranış ve tutumlara alışmak zorunda kalmasın. Kalp ya bu... Sadece sevgiye alışsın.

      Sevgilerimle...

 

 

Yorumlar

tüm yorumlar