Hollanda-Türkiye İlişkileri Düzelecek (mi?)

Hollanda Türk  iş Dünyası “DİYALOG “ İçin İşbaşı Yaptı Hollanda’da faaliyet gösteren Türk Girişimci Dernekleri ve Türk İşadamları son dokuz  aydan beri duraklama döneminde olan Türkiye-Hollanda ili...

Hollanda-Türkiye İlişkileri Düzelecek (mi?)

Hollanda Türk  iş Dünyası “DİYALOG “ İçin İşbaşı Yaptı

Hollanda’da faaliyet gösteren Türk Girişimci Dernekleri ve Türk İşadamları son dokuz  aydan beri duraklama döneminde olan Türkiye-Hollanda ilişkilerini tekrar canlandırmak harekete geçtiler.

Tevfik KARA /LEİDEN (TR Haber)

HOLLANDA’nın çeşitli kentlerinde faaliyet gösteren Türk Girişimci Dernekleri ve Türk İşadamları, 2017 yılında  duraklama dönemine  giren Türkiye ve Hollanda ilişkilerini tekrar canlandırmak için TOVER’in evsahipliğinde Hilton Inn Leiden’de bir araya geldiler.  

Hilton Inn Leiden’de Rijnland Türk Girişimciler Derneği’nin (TOVER)  evsahipliğinde başlayan istişare toplantısının açılışını başkan Durmuş Doğan yaptı. Durmuş Doğan’ın açılış konuşması: “Herkesce malum olduğu üzere Türkiye-Hollanda ilişkileri son zamanlarda meydana gelen siyasi ve ve sosyal gelişmelerden dolayı olumsuz yönde etkilendi.

Elbette bunun  Hollanda’da yaşayan biz Türklere karşı olumsuz bir yansıması oldu ve olmaya da devam edecektir. Bizler Hollanda’da yaşayan Türk Girişimciler olarak buna seyirci kalmak istemedik ve Hollanda genelinde bulunan tüm Türk Girişimci Derneklerini bir araya toplayarak karşılıklı görüş alış verişinde bulunmak ve ortak bir yol haritası belirlemek istedik” sözleriyle başladı.

9 AY GEÇTİ ÇÖZÜM YOK

TOVER başkanı Durmuş Doğan, Türkiye-Hollanda ilişkilerinin çözümünün Hollanda’da yaşayan Türkler ve STK’larından geçtiğinin altını çizerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “2017 Mart ayında yaşanan olumsuzluklardan sonra aradan tam 9 ay geçti ama çözüm konusunda bir ilerleme kaydedilmedi.  Hollanda’da yaklaşık 480 bin Türk vatandaşı yaşamaktadır. Elbetteki bu olmsuzluklardan en çok Hollandalı Türkler etkileniyor ve etkilenmeye devam edecektir. Kökenimizi ve vatanımızı inkar etmiyoruz ancak bizim yönümüz ve önceliklerimizi Hollanda olmalıdır” dedi.

ÇÖZÜM ANKARA’DA DEĞİL  HOLLANDA’DA

Durmuş Doğan problemlerin çözümü konusunda: “Burada yaşayan, çalışan, okuyan ve kazanan kişiler olarak Ankara’ dan çözüm beklemek hayalcilik olur. Çözümü yine biz Hollandalı Türkler üretip, bulacaktır. Hükümetler düzeyinde gelişmeler yaşanmıyorsa STK’lar elini taşın altına koyup sorumluluk almalıdır dedik. Ekonomi kaynaklı STK’lar olarak bu görev bize düşmektedir. İşte bu yüzden bu toplantı önemlidir” dedi.

ÖNCE BİRBİRİMİZİ TANIMALIYIZ

Durmuş Doğan başkan iş ve güç birliği yolunun önce karşılıklı olarak tanışmak ve dayanışmaktan geçtiğine değinerek şöyle devam etti: “Hollanda’da oluşan bu olumsuz havayı dağıtmak için biz girişimcilere çok büyük görevler düşmektedir. Ancak bu güç ve iş birliğine gidilmeden önce bir araya gelmek, konuşup, kaynaşmak ve   birbirimizi iyi  tanımalıyız. Bu toplantıyı organize ederken; bir üst kurul oluşturmak veya buradan bir karar çıkarıp uygulamak gibi bir amacımız yoktu. Öncelikli hedefimiz bir araya gelmek ve sorunları tespit etmektir. Sonrası zaten gelecektir.”

BAKANLIK ZİYARET EDİLECEK

Durmuş başkan toplantıdan karar çıkarsa yeni kurulan Hollanda Hükümetinin Ekonomi Bakanlığının ziyaret edilebileceğini ifade ederek konuşmasını şöyle tamamladı; “İlk adımı attık ve topandık. Buradan çıkacak karara göre yeni kurulan Hollanda Hükümetinin Ekonomi Bakanlığını ziyaret ederek ilişkilerin normale dönmesi konusunda harekete geçebiliriz. Ev sahibi sıfatıyla bu toplantımıza iştirak eden tüm Türk Girişimci Derneklerine teşekkür ediyorum”dedi.

TOPLANTIYA KİMLER GELDİ?

Hilton Inn Leiden’de Rijnland Türk Girişimciler Derneği’nin (TOVER)  evsahipliğinde gerçekleşen toplantıya;

DTİK’ten Turgut Torunoğulları, Ali Bektur ve Saadet Koral, HOTİAD başkanı Hikmet Gürcüoğlu, TOV Arnhem’den  Aziz Zeyrek ve Nevin Dikici, TOV Utrecht başkanı Ömer Soner,  EUBA başkanı Hasan Aras, MÜSİAD  Den Haag başkanı Hamza Çelik, MÜSİAD Utrecht başkanı Ali Köklü, MÜSİAD Rotterdam başkanı Mustafa Uyar, HTTD başkanı Kamil Saygı, NETUBA yönetim kurulu üyelerinden Hatice Bekker ve  Ertan Torunoğulları katıldılar.

 

 

Yorumlar

tüm yorumlar