Elalem ne der?!

Çoğu insanın en büyük sorunlarından biri kendisini olduğu gibi gösterememesi, gerçek duygularını yaşayamaması hatta hissetmeye bile korkmasıdır.Başkalarının beklentilerine göre hareket etmek yani maske takmak tercih edilmektedir. Bunun...

Çoğu insanın en büyük sorunlarından biri kendisini olduğu gibi gösterememesi, gerçek duygularını yaşayamaması hatta hissetmeye bile korkmasıdır.Başkalarının beklentilerine göre hareket etmek yani maske takmak tercih edilmektedir.
Bunun en büyük sebeplerinden biri sevdikleri tarafından dışlanmak ve sevgi kaybına uğramaktır.
Başkalarının düşünceleri hayatımızda o kadar büyük rol oynamakta ki kendimiz olmamayı tercih etmekteyiz.
Artık hangi arabayı alacağımız nasıl bir evde oturacağımızda bile başkalarının düşünceleri büyük rol oynuyor.
Daha çocuk yaşlardan itibaren nasıl hissetmememiz ve nasıl davranmamız  gerektiği belli kalıplar içinde bize öğretildi. Anne babalarımız kendi zamanlardaki şartlara göre bize doğru bildiklerini vermeye çalıştılar. Bazı şeyler onlarda doğrusuyla yanlışıyla oturmuştu ve bizi ancak kendi gelişim seviyelerine göre destekleyebildiler. Bize kendimizi olduğumuz gibi göstermememiz gerektiğini öğrettiler. Bizde olduğumuz gibi yanlışsak değişik olmalıyız diye bir duyguya kapıldık ve çoğu zaman kendimiz gibi olmaktan korktuk. Yaşamımızın çoğu kendimizi saklamakla geçti.
Sadece başkalarının takdiri ve sevgisi için yapılan şeyler bizi mutlu değil mutsuz eder. Bu tür davranış içine girenler başkalarının onayına bağımlı insanlardır.
Bunların hiçbirine ihtiyaç duymayan insan ise en özgür insandır. Dürüst olmak yerine sahte bir tutum içine girmek yüreğimizle bağlantıda olmadığımızın bir işaretidir. 

İnsan değişime açık olmalı kendine dayatılan kalıpları kırabilmelidir.

İnsan eşsiz yaratılmıştır ve olabileceği en güzel şey bu hayatta   kendi olmaktır.  Kendimize yaptığımız bu yolculukta amaç burada kendimizi sergilemek yaşamak ve tekamülü tamamlamaktır. 

Yorumlar

tüm yorumlar