Wuppertal’de BİZİM HİKAYEMİZ Tanıtıldı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Afrin’deki Mehmetçiğe Destek Proğram yapımcısı ve yazar Nebil Özgentürk’ün „Almanya’da göçün hatıra defteri ve bizim hikayemiz“ isimli belgesel filmin...

Wuppertal’de BİZİM HİKAYEMİZ Tanıtıldı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Afrin’deki Mehmetçiğe Destek

Proğram yapımcısı ve yazar Nebil Özgentürk’ün „Almanya’da göçün hatıra defteri ve bizim hikayemiz“ isimli belgesel filminin galası Almanya’nın Wuppertal kentinde 3 bin kişinin katılımıyla yapıldı. Gala gecesine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’da katılarak bir konuşma yaptı. Konuşma sırasında TSK’ya destek veren Kemal Kılıçdaroğlu bölücü olduğu tahmin edilen grup tarafından ıslıklandı ve protesto edildi.

 

HABER/YORUM (Türk Haber Ekibi)

Fotoğraflar: Ahmet BEKTAŞ

 

CHP KÖLN Derneği ile Nazım Hikmet Köln Dayanışma Derneğinin birlikte organize ettiği „Almanya’da göçün hatıra defteri ve bizim hikayemiz“ isimli belgesel filmin galası Wuppertal  Üniversite salonunda yaklaşık 3 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Galaya Cumhuriyet Halk Partisinin lideri Kemal Kılıçdaroğlu’da katıldı ve  bir konuşma yaparak savaş istemediklerini söyledi.

SUNUM SELÇUK YÖNTEM’İN

Nazım Hikmet’in 116. Doğum gününün kutlandığı gala akşamının sunuculuğunu ünlü tiyatro, sinema ve TV sanatçısı Selçuk Yöntem yaptı. Eğer gerçeği itiraf etmek gerekirse Selçuk Yöntem görevini en iyi şekilde icra etti diyebiliriz.

 

 ÖNCE BELGESEL GÖSTERİM

Gala akşamının bize göre en çok  göze batan ve dikkat çeken bölümlerinden birisi yapımcı ve yazar Nebil Özgentürk’ün „Almanya’da göçün hatıra defteri ve bizim hikayemiz“ isimli belgesel filmi oldu. 7 bölüm olduğu açıklanan belgesel filmden özet gösterildi. Nazım Hikmet, Yılmaz Güney, Ahmet Kaya,  Behice Boran, Zülfü Livaneli, Cem Karaca ve diğer sürgünlerin vatan özlemi dile getirildi. Özet olarak gösterim güzeldi. Ancak 7 bölüm olarak gösterildiği takdirde  nasıl olacak tahmin edemiyoruz.

EVSAHİBİ GÜNAY ÇAPAN

Gala akşamını organize eden isimlerin başında gelen ve organizasyonda çok büyük bir emeği olan  CHP Köln Derneğinin Başkanı Günay Çapan yaptığı konuşmada: „ Göçün hikayesini yazan ve yöneten sevgili Nebil Özgentürk’e  teşekkür ediyorum. Tabi ki bu gala akşamın gerçekleşmesinde katkısı olan CHP Köln Derneği Ailesine, Rutkay Aziz ağebeyime, Nazım Hikmet Vakfına,  zenginlik katan sanatçılarımıza, Türk STK temsilcilerine ve tabi ki her zaman yanımda olan ve beni destekleyen aileme teşekkür ediyorum. 

Barış’ın adı Nazım Hikmet’ti. Avrupa’da yaşayan Avrupalı Türkler Nazım Hikmet’in çizdiği barış ve kardeşlik yolunda yürümeye devam edecekler“dedi.

EN ÇOK ALKIŞI BAŞKAN MUCKE ALDI

Nazım Hikmet ve  Gala akşamına evsahipliği yapan Wuppertal Anakent Belediye Başkanı Andreas Mucke salonda en çok alkışı alan kişi oldu. Heyecanı, Türkçe olarak  konukları selamlaması ve konuşma içeriğiyle Andreas Mucke  gala akşamına en çok renk katan kişi oldu. İşte lider ya da konuşmacı böyle olmalı diye düşündürttü.

KILIÇDAROĞLU BARIŞ ÇAĞRISI YAPTI

Daha sonra kürsüye gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise özetle şu şekilde konuştu: „Belgeseli ve Avrupalı Türklerin öyküsünü dinlerken duygulandım. Sizlerin burada ne gibi sıkıntılar yaşadıklarını çok iyi bilenlerden biriyim. Bizim isteğimiz ülkemizde demokrasi, barış, huzur ve adalet olmasıdır. 35 yıldan beri Türkiye çok büyük acılar yaşıyor.. Ülkemiz dışında gelişen ve yaşanan olaylarda acılara neden oluyor. Ben bu konuşmayı şimdi burada yaparken Afrin’de savaşan askerlerimiz var. Allah ordumuza yardımcı olsun. Hiç bir ülkede terör olmasın. Emperyalist güçler Ortadoğu’dan çekilsin. Analar ağlamasın ve bu bölgede savaş istemiyoruz“ dedi.

KÜÇÜK BİR GRUP ISIKLAYIP PROTESTO ETTİ

Kemal Kılıçdaroğlu; „Allah askerlerimizin yardımcısı olsun“ demişti ki içeriye sızan bölücü grup; yazıklar olsun diyerek ısıklamaya ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu protesto etmeye başladılar. Daha sonra gruba mensup kişilerin bazıları kendiliğinden bazıları da görevliler tarafından salondan çıkarıldılar.

ÖDÜLLER SAHİBİNİ BULDU

Gala akşamında ilk kez  Türk-Alman Dostluk Ödülleri verildi. İlk ödüllerin sahipleri ise CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Zülfü Livaneli ve Wuppertal Anakent Belediye Başkanı Andreas Mucke oldu.

SANATÇILAR RENK KATAMADI

Gala akşamına katılan çok zengin bir sanatçı grubu vardı ancak beklenen etkiyi yapamadılar. Zira ses düzeni ve organizasyonda sorun vardı. Zülfü Livaneli, Leman Sam, Melike Demirağ, Tilbe Saran ve Ferhat Livaneli  gibi sanatçılar gala akşamına katıldılar ama beklenen coşku yoktu. Böyle bir gala akşamına katılan Zülfü Livaneli’ye birkaç eser seslendirmesi rica edilmeliydi. Livaneli kısa bir konuşma ve ödül töreninin haricinde sadece seyirci olarak kaldı.  Leman Sam ve Melike Demirağ’ında kalitesinden kimsenin kuşkusu yok ama salona beklenen coşkuyu getirmekten uzak kaldılar. Bu aksaklıklar sanatçılardan kaynaklanmadı. Bu aksaklıklar bize göre organizasyon hatasıydı.  Proğramın sonuna doğru kısa bir gösteri yapan stand-up sanatçısı Kamil Uslu, Türkiye’den gelenlerden daha fazla alkış aldı.

GELELİM  ELEŞTİRİLERE

Görüldü ki salon için Wuppertal’in seçilmesi en büyük yanlışlardan birisiydi. Zira böyle büyük bir organizasyon yapılıyorsa çok sayıda insanın geleceği ve park olanaklarının enine boyuna düşünülmesi gerekirdi.

 

Salonun  4 bin kişilik olduğunu öğrendik ve bize göre içeride 3 bin kişi vardı. Ancak içeri giremeyen çok sayıda insan olduğunu öğrendik. Oysa salonda gözle görülür şekilde boşluklar olduğunu bizzat gördük.  İçeride önemli derecede boşluklar olduğu halde dışarıdakiler neden içeri alınmadılar? Peki sizce bu nedir?

MEDYA  mensupları hiç düşünülmemişti. Protokol için yer ayrılırken medya mensuplarını sanki bir araya gelmesinler diye pistin çeşitli yerlerine organizeli şekilde dağıtılmışlardı. Oysa bu tür etkinlikleri kamuoyuna kim iletiyor? Kim duyuruyor? Elbette ki medya mensupları. O zaman emeğe saygıyı hak etmiyorlar mı?

Fotoğraf çekiminde medya mensupları sanki engellendi gibi. Sahnenin önüne gelmeleri istenmedi ve engellendikleri gözlemlendi. Adeta kıyılardan, köşelerden ve uzaklardan fotoğraf çekmeye zorlandılar.

 

GELELİM  diğer muhalif sosyal demokrat kesime! Avrupa’da  CHP’nin bir teşkilatı ve  bu teşkilatın sorumluları var. Bu arkadaşları salonda göremedik. Davet mi edilmediler yoksa davet edildikleri halde gelmediler mi?

 

EĞER CHP lideri Avrupa’ya geliyorsa ve burada teşkilatlanmak istiyorsa  önce Avrupa’da ki bu ayrılığı-gayrılığı yok etmeli ve bu iki grubu birleştirmeli!.. Bunu başaramayan kişi bize göre LİDER değildir!..

Avrupa’daki iki grubu bir araya getiremeyen lider Türkiye’yi ve Türkiye’deki sosyal demokratları nasıl birleştirecek?

SON olarak Wuppertal’deki organizasyonu değerlendirip not vermek gerekirse. Elbette emeğe saygımız var ama bize göre bu organizasyona10 üzerinde 6 veriyoruz!..

 

 

 

Yorumlar

tüm yorumlar