ESSEN ŞİİRE DOYAMADI

Ruhr Öğretmenler Derneği Doğru Yolda ESSEN (TR Haber) Ruhr Öğretmenler Derneği’nin Essen’de geleneksel olarak her yıl düzenlediği “Şiirli Akşamlar” etkinliğine 80’in üzerinde şiirsever bir kitle katıldı. Bu yıl...

ESSEN ŞİİRE DOYAMADI

Ruhr Öğretmenler Derneği Doğru Yolda

ESSEN (TR Haber) Ruhr Öğretmenler Derneği’nin Essen’de geleneksel olarak her yıl düzenlediği “Şiirli Akşamlar” etkinliğine 80’in üzerinde şiirsever bir kitle katıldı.

Bu yıl etkinliğin özel bir adı da vardı: "ESSEN ŞİİRE DOYACAK”

Programın açılş konuşmasını yapan Ruhr Öğretmenler Derneği başkanı Celal Aydemir: Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenlere verdiği bir görevi hatırlatarak “Cumhuriyetin yetiştirdiği öğretmenler; „fikri hür, vicdanı hür..“ öğrenciler yetiştirmelidir. Kendi fikri hür olmayan, vicdanı hür olmayan bir öğretmen nasıl Atatürk’ün arzu ettiği öğrencileri yetiştirebilir?

Yaşadığımız toplumda öğretmenlerin işi zor, belki her konuda başarılı olamayabilirler. Ama unutmamalıdır ki Kurtuluş Savaşı yıllarından hemen sonraki dönemde, şartlar daha zor olmasına rağmen öğretmenler, cumhuriyete ve tüm değerlerimize sahip çıkacak „fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür“ nesiller yetişirmişlerdir. Almanya’da da görevimiz bu olmalıdır. Bu bağlamda, çevremizdeki olumsuzluklara rağmen edebiyatı, şiiri, müziği çocuklarımıza sevdirmeliyiz“ dedi.

 

Birbirinden güzel seçkin şiirlerle geceyi: Ahmet Değirmenci, Bahattin Gemici, Celal Aydemir, Ferhan Tan, Hayriye Kuru, İlhan Çetin, Kamuran Turan, Leyla Ceran, Mehmet Kapyapar, Milazım Koçtürk, Müge Erciyas, Nermin Uslu, Nihal Hasanoğlu, Ünsal Gür, Murat Pehlivan, Selma Koçiva, Yavuz Yıldız, Yasemin Özsayar, Zehra Biltekin ve Zeki Bahçekapılı süsledi.

Okuyucuların okudukları şiirler ya Türk edebiyatının seçkin şairlerinin şiirleri ya da  kendi yazdıkları şiirler oldu.

Dünya Müziği Orkestrası elemanlarından Haydar YAKIT bağlama ve İranlı sanatçı Afshin GHAVAMİ-KİVİ gitarla okunan şiirlere eşlik ettiler.

Programın son bölümünde Keman ve kanunla fasıl yapan Selahattin Barut ve Mehmet Eğripala dinleyicileri coşturdular.

Yorumlar

tüm yorumlar