Dinslaken'deki Ülkücülerin TOY'u

Dinslaken Türk İslam Kültür Ocağı “Toyumuz Var” adı altında 39’uncu olağan kongresini gerçekleştirdi. Yılmaz ADIYAMAN/ DİNSLAKEN (TR Haber) Türkiye ve Almanya ulusal marşlarının okunması ve Afrin şehitleri için 1...

Dinslaken'deki Ülkücülerin TOY'u

Dinslaken Türk İslam Kültür Ocağı “Toyumuz Var” adı altında 39’uncu olağan kongresini gerçekleştirdi.

Yılmaz ADIYAMAN/ DİNSLAKEN (TR Haber)

Türkiye ve Almanya ulusal marşlarının okunması ve Afrin şehitleri için 1.dakikalık saygı duruşunun ardından hocalar Kuran okudu dualar edildi.

Türk Federasyon Başkan Yardımcısı ve Teşkilatlar Sorumlusu Sedat Kart, KRV 2.Bölge Başkanı Ahmet Şahin, King’s Sport Dinslaken e.V. Başkanı Mesut Yıldırım, Sayman Orhan Dilmaç, (UETD) Dinslaken Avrupa Türk Demokratlar Birliği Başkanı Göksal Kadı, 2.Başkan Tugay Gültekin, Dinslaken DİTİB Selimiye Camisi’nden Metin Geyik, Adem Duysak, spiker Bilgehan Demir kongreye katılan isimler arasındaydı. 

Bir hilal uğruna 44 yıl

 

 

Dernek Başkanı Engin Yaşar açılış konuşmasında “Toyum demek düğün demek bayram demek, biz Türk Milliyetçileri yeni kongre yaparken, yeni yönetici seçerken, yeni teşkilat başkanını seçerken, yeni arkadaşlarımızı seçerken, bir dönem daha hizmete talip oldukları için bu bizim için düğün bayramdır. Biz de burda özelikle Türkçe kelimeleri seçiyoruz. Biz Dinslaken Türk İslam Kültür Ocağı olarak bugün 44’üncü yılımızı doldurduk. Almanya’da. 44 yıldır kurulduğumuzdan bu yana hep aynı hedefte, aynı hizmeti verdik. Amacımız Müslüman Türk milletine ve hangi ırktan olursa olsun ayrım yapmaksızın hizmet etmektir. Teşkilatımız bu yolda ilerlemeye devam edecek inşallah” dedi.

Bayanlara daha çok ağırlık veriyoruz

Dernek Başkanı Yaşar konuşmasındaki kadın kollarını da unutmadi ve “Derneğimiz de bayanlara daha ağırlık veriyoruz. Bayanların olduğu yerde temizlik oluyor. Bayanların olduğu yerde konuşmalar, sohbetler farklı oluyor. Bayanların elinin değdiği yer daha güzel oluyor. Bugün de bu güzel günde bayanların emeği çok geçti Allah onlardan razı olsun” dedi.

Vatandaşlarımız için hazırız

2.Dernek Başkanı Necati Dabanlı ise “Bu mutlu toyumuzda ve güzel günümüzde bizi yanlız bırakmayan herkese çok teşekkür ediyorum. Dinslaken Türk İslam Kültür Ocağı olarak yapabileceğimiz elimizden ne geliyorsa her zaman vatandaşlarımız için hazırız ve yanlarındayız“ şeklinde konuştu.

Türk bayrağının dalgalandığı her yer

Spiker Bilgehan Demir, “Avrupa’da ki Türklerin zaten bir araya gelmesi ve birlikte olması en büyük kongredir. Önemli olan insanların burada bir araya gelip, birbirlerine kenetlenip, güçlü halde olmaları ve büyük bir aile gibi gözükmeleri çok mükemmel bir olay. Bunu Almanya’da başarmamız gerçekten harika. Türk bayrağının dalgalandığı her yerde insan mutlu ve onurlu oluyor” dedi.

Dinslaken Türk İslam Kültür Ocağı Kadınlar Koluna plaketler takdim edildi

Etkinlikte derneğin kadın kollarına, emeği geçen bütün kadınlara yönetim adına plaket takdim edildi. 8 yaşındaki Mert Dabanlı’nın okuduğu şiirle salondan büyük alkış aldı. Kadınlar kolunun hazırladığı yemekler yendikten sorna müzik bölümünde sanatçı Necla Çakmakçı güzel türküleriyle etkinliğe renk kattı.Çakmakçı’nın söylediği “Vatanım” şarkısına salondakiler hep bir ağızdan eşlik etti.

Baden Württemberg Freudenstadt kentinde yaşayan Samet Ceylan Dinslaken’e 450 km uzaktan sanatçı Necla Çakmakçı’yı dinlemeye gelenler arasındaydı. Ceylan “Ben Necla ablanın büyük bir hayranıyım haftaya Hamburg’a dinlemeye gideceğim” sözleriyle sanatçıya hayranlığını ifade etti.

 

 

 

 

 

Yorumlar

tüm yorumlar