Ebeveynlerinin izinde yürüyecekler (mi?)

 PIRLANTA gibi delikanlılar WERDOHL(TR Haber) Märkischer Kreis (Lüdenscheid ve İserlohn çevresi) bölgesinde Ali Akdeniz ismini duymayan hemen hemen yoktur. Ali Akdeniz 80’li ve 90‘lı yıllarda yüksek amatör küme...

Ebeveynlerinin izinde yürüyecekler (mi?)

 PIRLANTA gibi delikanlılar

WERDOHL(TR Haber)

Märkischer Kreis (Lüdenscheid ve İserlohn çevresi) bölgesinde Ali Akdeniz ismini duymayan hemen hemen yoktur. Ali Akdeniz 80’li ve 90‘lı yıllarda yüksek amatör kümelerde oynadığı futbol ve attığı gollerle ismini geniş kitlelere duyurdu. Futbolu bırakalı uzun yıllar oldu ama hala attığı goller konuşulur bu efsane ismin.

O FUTBOLU BIRAKTI AMA FUTBOL ONU BIRAKMADI

Ali Akdeniz futbolu bıraktıktan sonra futbol onu bırakmadı. Önce antrenörlük deneyimlerinde bulundu daha sonra ise kulüp başkanlığı yaparak  bir anda kendini STK çalışmalarının içinde buldu. Tabi ki olay bununla sınırlı  kalmadı. Artık Ali Akdeniz farkında olmadan  yeni yepyeni bir yola çıkmıştı. Hem de daha uzun bir yola. Futbol macerasından daha uzun sürecek uzun bir yola.

VELİLER DERNEĞİNİN BAŞKANI

Bir ara duraklama dönemine giren ve sahipsiz kalan Werdohl Türk Veliler Birliğine Ali Akdeniz  ve ekibi sahip çıktı. 10 yıla yakın bir süre başkanlığını yaptı. Geçen yıl bayrağı gençlere devretti ama yine 2. Başkan ve arka plandaki gizli kahraman yine o.  

Ali Akdeniz çok akıllı bir adam. Werdohl Türk Veliler Birliği ile ikamet ettiği ve Ali Akdeniz olarak kimlik kazandığı şehire kalıcı eserler kazandırılmasına da katkıda bulundu. Çocuk parklarının, hastanenin, müzenin restore edilmesinde onların katkıları var. Ve elbette Werdohl’da dikili ağaçları da var.

HATİCE HANIM UNUTULUR MU?

Hep Ali’yi anlattık. Hatice hanımı unutmak mümkün mü? “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır“ derler ve bu gerçektir. Ali’nin bu denli aktif ve başarılı olmasının nedeni HATİCE AKDENİZ gibi bir eşi olmasıdır. Ali nerede ise Hatice hanım adeta gizli hafiye gibi peşinde J Hep onun yanında en büyük ANTRENÖR  ve TARAFTAR Hatice Akdeniz.

Hatice Akdeniz, bir zamanlar Werdohl’da fırtına gibi esen ama ne yazık ki şimdi esamesi okunmayan  Türk Kadınlar Derneğinin kurucularındandı. Daha sonra Werdohl Türk Veliler Birliği’nin yönetimine girdi. Werdohl kentinde ister Türklere yönelik ister Almanlara yönelik bir etkinlik olsun hiç farketmez. Akdeniz çifti mutlaka oradadır. Almanların yaptığı etkinliklerde çoğunlukla yer alan tek Türk çifti Akdenizlerdir.

HEP İLKLERİ BAŞARDI

Trabzon-Düzköylü Ali Akdeniz artık STK ve politik çalışmalarında “ben de varım” demeye başladı. 90’lı yılların sonu 2000’li yılların başında Werdohl’da ilk kez kurulan Yabancılar Meclisinin ilk başkanı da Ali Akdeniz oldu. Ali artık bu işi öğrenmiş ve bir dönülmez bir yola girmişti. Daha sonra SPD’den Werdohl Belediye Meclis Üyeliğine yedek olarak seçildi. 2012 yılında ise asil üyeliğe terfi etti. 2015 yılında yapılan seçimlerde ise direkt ve  2. Kez seçildi.

 

SIRA GENÇLER DE

Yeni başlattığımız “AVRUPA’DAKİ TÜRK GENÇLERİ” ni tanıtma aksiyonunda tanıtmayı hedeflediğimiz gençler arasında Ali-Hatice Akdeniz çiftinin pırlanta misali iki PRENSLER’i  de var.

Melih (26)  ve Semih Akdeniz (25). Aynı zamanda benim  de oğullarım gibi sevdiğim ve manevi evlat olarak kabul ettiğim  bu delikanlılar acaba ilerleyen senelerde; spor, politik, sosyal-kültürel ve STK çalışmalarında babaları ve annelerini sollayabilecekler mi?

Toplumsal çalışmalarda bu denli aktif olan bir ailenin evlatları olan Melih ve Semih elbette ebeveynlerinin teşfikiyle bu etkinliklerin içerisinde. Ama bize göre  çok az ve yetersiz!..

Bu iki delikanlı aslında çok şanslı. Zira her türlü aktivitelerin içinde yer alan bir anne-babaları var ve onları bu tür etkinliklerde daha aktif olmaya teşfik ediyorlar. Anne-babanın teşfikiyle bu iki delikanlı bir yıl önce gençleştirme operasyonu yapan Werdohl Türk Veliler Birliği’nin yeni yönetimine girdiler.

DAHA FAZLASINI  İSTİYORUZ

Eğitim olarak  Melih ve Semih ebeveynlerini geçtiler. Ancak; spor, siyaset, kültür-sanat ve STK çalışmalarında henüz çok gerideler. Mutlaka biraz daha fazla sorumluluk almalıdırlar. Onlarda bu kapasite ve alt yapı var. Zira onların anne-babası; HATİCE-ALİ AKDENİZ…

KİM BU GENÇLER?!..

Önce anne-babayı tanıtarak uzun bir giriş yaptık. Zira bu delikanlılar böyle bir ailenin evlatları ve onlar da TOPLUMSAL ÇALIŞMALAR için gerekli altyapı var ve bu bilinsin istedik.

ÖNCE MELİH

Akdeniz çiftinin büyük oğulları Plettenberg’teki Albert-Schweitzer Lisesini bitirdikten sonra Dortmund Üniversitesine başladı. Bir süre sonra üniversiteyi bırakıp ünlü Vossloh firmasında meslek eğitiminde karar kıldı. Mesleğini bitirdikten sonra Lüdenscheid’de akşam okuluna devam ediyor ve teknikerlik okuyor. Ali gibi bir babanın oğlu elbette doğuştan futbolcu olur. Oda miniklerden itibaren futbol oynuyor.  Melih bir ara SpVg Hagen 11’de futbol oynadıktan sonra şimdi bölgesel eyalet liginde mücadele eden FSV Werdohl’da forvet olarak top koşturuyor.

SONRA SEMİH

Altena’daki Yüksek Meslek Okulunu başarıyla bitiren Semih, Dortmund Üniversitesinde elektroteknik bölümüne devam ediyor. Trabzon kökenli olunur da futbolcu doğulmaz mı?  O da tıpkı babası ve ağabeyi gibi futbolcu. Dortmund’daki Dorstfeld isimli Alman kulübünün orta sahasını çekip çeviriyor.

KIZLAR ÇOK ŞANSLI

Bu iki delikanlı adeta PIRLANTA misali. Tarif etmekte zorlanıyorum. O derece beyefendi ve müthiş sağlam bir karaktere sahipler. Kız arkadaşları var mı bilmiyorum ammaa  onlarla evlenecek olan kızlar gerçekten çok şanslılar.

DAHA FAZLA SORUMLULUK LÜTFEN

Son söz olarak, bu iki gençten toplumsal konularda daha fazla sorumluluk almalarını  bekliyoruz. Eğitim bitti ya da bitmek üzere.  Biliyoruz sonra evlilik diyecekler. Sonra aile, çoluk-çocuk ve iş diyecekler. Bu işin bahanesi yok!.. Bu topluma karşı borçlusunuz. Artık bu borcu öedemeye de başlasanız çok iyi olur. Sizlerde bu kapasite fazlasıyla var!.. Zira sizler;  HATİCE-ALİ AKDENİZ çiftinin evlatlarısınız.

     

 

 

Yorumlar

tüm yorumlar