HAYATIN GİZEMİ - SANAT

Güftekâr, Şair CANSIN EROL Bir sanatçı- Yazar olarak bu yazımı yine sanata ayırdım. Sanatçı hayatın detaylarını görebilendir. Sanatçı gizemi keşfedebilendir... Her sanatçı gönül fırtınalarını yansıtır farklı şeki...

Güftekâr, Şair CANSIN EROL

Bir sanatçı- Yazar olarak bu yazımı yine sanata ayırdım.
Sanatçı hayatın detaylarını görebilendir. Sanatçı gizemi keşfedebilendir... Her sanatçı gönül fırtınalarını yansıtır farklı şekil, farklı biçimlerde; kimi resim, kimi heykel, kimi seramik, kimi şiir... Ve müzik...
Hayatın melodisi...
Yürekten dökülen notaların porte ile buluşup, dıyguların derinliklerinde detaylarda anlam bulması... Ve o notaların daha da anlam kazanması için sözlerle buluşması... Bestekarlar, güftekarlar,  şairler...
Bazan bir insan sesinin, bazan bir enstruman sesinin bazan okuduğunuz dizelerin duygulara hükmetmesi... Her zaman söylediğim bir sözüm var; yaşadığını hissetmeyen yaşadıklarını hissettiremez. Ardında güzel bir iz bırakmayanlar geçmişin sis bulutları içinde kaybolmaya mahkumdurlar. O insanlar ki, yaşadıklarıyla, eserleriyle geleceğin mirasıdırlar. Sanatçılar. Onları tanımak ve tanıtmak, eserlerini ve yaşamlarını gelecek kuşaklara aktarmak da, sanatın içinde olan, sanatın değerini bilen, eli kalem tutan bizlere düşüyor.
Zaman zaman çeşitli sanat dallarında olduğu gibi bu yazımda da zihinlerde, yüreklerde iz bırakan birkaç değerli sanatçımzdan ve eserlerinden kısa da olsa bahsetmek istiyorum.  Çünki onlardan sayfalar dolusu da bahsetsek azdır. Kendileriyle ilgili internet üzerinde bulabildiğim bilgilerden yararlandığımı da belirtmek isterim. İlk bahsetmek istediğim, güfteleriyle çok besteciye ilham vermiş değerli hanımefendi güftekar, Cansın Erol. Kendini anlattığı bir yazıda:

Öğretmen bir anne babanın çocuğu olduğunu söylüyor. Babasının arkadaşları arasında olan Nihal Atsız ve Orhan veli sık,sık evlerine geldiğinden ve babasının da şiirler yazdığından söz ediyor. [ Bir düşünün, öyle bie ortamda yetişmek ne büyük bahtiyarlık değil mi. ]
  Öğrenimini Ankara da tamamlayıp 1962 de gümrük ve tekel bakanlığı müfettişi Vural Erol la evlenerek İstanbul'a geliyor sanatçı Cansın Erol. Üç erkek wvlat sahibi oluyor. Ancak sevgili eşini bir trafik kazasında, 1978 de kaybediyor.
İlk olarak " Güneşin battığı yerde " adlı güftesi 1980 yılında prof. Dr. Selahattin içli tarafından besteleniyor. Sonra, " aziz dostum bestekarımla Hüzün... Sonbahar vurgunu...Ne zaman başlar bilinmez...Gece gözlüm gibi yüze yakın müşterek eserlerimiz oldu " diye ekliyor. "Ayrıca yine çok değerli bestekarlarımızda bir çok şiirimi bestelediler. Erdoğan Berker'in bestelediği ' Seneler ne olur üstüme gelmeyin' şarkısı da bunlardan biri.1983 deki Eurovisiyon şarkı yarışmasında Ayşegül aldinç'in okuduğu ' ' 'Heyecan ' adlı parçamız üçüncü oldu. Dört tane şiir kitabım var. resim yapıyorum ve halen yazmakta olduğum hikayeleri yayınlamayı düşünüyorum. Sevgi ve sanat hayat felsefem.
" diye sözlerini tamamlıyor.
Bu arada aldığı çok sayıda ödülü de eklemek istiyorum.
   Saadettin Kaynak Vecdi Bingöl ile Selahattin Pınar da Mustafa Nafiz Irmak ile Münir Nurettin Selçuk Yahya Kemal Beyatlı ile nasıl ayrılmaz ikililer oluşturmuşlarsa, Cansın Erol da Selahattin İçli'nin vazgeçemediği şairlerden biri olmuş. Cansın Erol duygularını kaleme döküyor, Selahattin İçli notalarla süslüyor ve bu güzel nağmeleri ruhumuza nakşediyor. Bu mükemmel beraberlik üstat Selahattin İçli’nin ölümüne kadar sürmüş. İşte Cansın Erol'un bestelenmiş eserlerinden birkaçı:

" Hüzün zaman zaman deli dalgalarla gelir"

“Eski şarkıları çoktan bıraktım”                                     
“ Hiç tatmadım böyle duyguyu”                                       

“Aşktan kaç deme gönül belki bilmediğin var”              

“Güneşin battığı yerde bir dönülmez ufka gittin”          

“Hoş geldin gönül bahçeme bahar yüzlüm hoşgeldin”   

“Gece gözlüm nerden çıktın karşıma”                             

“Sana dedim gönül kuşu yaban dallarına konma”  
    
  
Zeki MÜren ve bir çok sanatçının icra ettiği   " Seneler ne olur üstüme gelmeyin " şarkısının yanında bir çok bestekardan  iki yüze yakın bestelenmiş eseri olan  Cansın Erol'un " şiirler anılar ve hikayeler " olarak yeni bir kitabı da çıktı. Ve son olarak da " SANA EVET SEVGİLİM " adlı eseri de TRT Repertuvarlarında yerini aldı.
 
   Cansın Erol ruhumuzda derin izler bırakan, daha birçok güzel güftelere imzasını atmış ve de atacak olan çok değerli bir güftekarımız, sanatçımızdır.

Yorumlar

tüm yorumlar