Günümüz

Yazı dilinin genel tanımına baktığımız zaman; bir ülkede konuşulan ağızlardan birinin yazılı anlatımlar için kabul edilmiş biçimidir. Ölçünlü dil, standart dil olarak da belirtilir. Dünyada konuşulan dillerden bazıları, tari...

Yazı dilinin genel tanımına baktığımız zaman; bir ülkede konuşulan ağızlardan birinin yazılı anlatımlar için kabul edilmiş biçimidir. Ölçünlü dil, standart dil olarak da belirtilir. Dünyada konuşulan dillerden bazıları, tarihten bugüne dek yazılı kullanıma da girmiş, zamanla gelişerek yazı dili olmuştur. Söz konusu yazı dilinin dışında, dünya dillerinin ağızları, konuşma dilleri de vardır.

            Türkiye Türkçesinin genel kabul görmüş ve yazı dili olmuş ağzı, İstanbul ağzıdır. İstanbul ağzının Rumeli ağızlarından biri olması dolayısıyla yazı dili bir Rumeli ağzından gelişmiştir. Türkiye’nin bugünkü standart Türkçenin temelini oluşturan İstanbul Türkçesi ile İstanbul ağzı arasında bazı farklılıklar vardır. İstanbul ağzı günümüzde kaybolmakla karşı karşıyadır. İstanbul Türkçesi tarih boyunca yazı dilimizi oluşturmuştur.

            Konuşma diline oranla, yazı dilinin farklılıkları vardır. Noktalama işaretleri, yazım kuralları, anlatım ve anlam bozukluğu olmaması, “Yazı Dili” için önemli bir rol oynar. Günümüzde tabir-i caizse “Yeni Nesil” olarak adlandırdığımız kuşak farkı yaşayan kişiler, tarih boyunca yazı dilimizi oluşturmuş İstanbul Türkçesi’nin kaybolmaya yüz tutmasında hâlen etkili olmaktadırlar.

Başöğretmen, Başbuğ, Ulu Önder, Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN söylemiş olduğu ve derin anlam taşıyan “Dilini kaybetmiş bir millet, başka milletlerin kölesi olmaya mahkûmdur” sözünden yola çıkarsak;

Millî ve manevi değerlerimizi korumanın ve en önemlisi de birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, unutulmaya başlanmış, ağır adımlarla kaybolan değer yargılarımızı canlandırmanın ilk adımı, dilimizi korumak ve ona sahip çıkmaktır. Bunu da en başta yazı dilini doğru ve kuralları çerçevesinde kullanarak başarıya ulaşabilir ve en önemli adımı atarak kendi üzerimize düşen görevlerin en önemlisini gerçekleştirebiliriz.

 

Yorumlar

tüm yorumlar