Siegen’deki 23 Nisan artık ULUSLARARASI formatta kutlanmalıdır

Avrupa’da  çocuklar gibi şendik Abdülkadir KARAOSMANOĞLU/ SİEGEN (TR Haber)     Siegerland Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından 2. Kez   Bertha-von-Stuttner Gesamtschule okulunun salonunda yapı...

Siegen’deki 23 Nisan artık ULUSLARARASI formatta kutlanmalıdır

Avrupa’da  çocuklar gibi şendik

Abdülkadir KARAOSMANOĞLU/ SİEGEN (TR Haber)  

 

Siegerland Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından 2. Kez   Bertha-von-Stuttner Gesamtschule okulunun salonunda yapılan  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına yaklaşık 900 kişilik Türk, Alman ve diğer uluslara mensup çocuksever, kültüre ve sanata aşık duyarlı insanlar katıldılar.

Kutlamaya;  Alman Akzep Dans Grubu, Siegen Alevi Kültür Merkezi, Alman-Rus Edebiyat Derneği Litera, DİTİB Kreuztal  Fatih camii ve  DİTİB Siegen Selimiye Camii gruplarıyla katılarak aktif olarak destek verdiler.

Essen Başkonslosluğundan Muavin Konsolos  Sibel Şahin, Siegerland ADD başkanı Kadir Koçyiğit, Türkçe öğretmeni Ali Uçak, Siegen Alevi Kültür Merkezi başkanı Hüseyin Uçak günün anlamına dair birer konuşma yaptılar.

Başkan Kadir Koçyiğit konuşmasını yaparken recklinghausen’den gelen Palyaço Recep; “Bugün çocukların günü. Söz sırası çocuklarda” diyerek espri mahiyetinde sahneden indirerek adeta İHTİLAL yaptı. Başkan izleyicilerin arasına oturdu. Ancak Palyaço Recep tekrar çoçuklarla birlikte izleyiciler arasındaki Kadir Koçyiğit’i sahneye getirerek konuşmasını tamamlattılar.

ALMAN  ÇOCUKLARINDAN YÖNETİME MESAJ

Genellikle Alman çocuklarının oluşturduğu Akzept Dans Grubunun gösterisiyle sahne adeta doldu taştı. Ve sahneden Almen çocukları Siegerland ADD Dernek Yönetimine şu mesajı gönderdiler; “Madem büyük devlet adamı, gerçek DÜNYA LİDERİ  M. Kemal Atatürk bu bayramı dünya çocuklarına armağan etti. Bakın biz de gelip zenginlik kattık. Gelecek yıldan itibaren bu bayramı ULUSLARARASI  23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMI olarak kutlamalıyız. Şimdiden hazırlıklara başlayın!..”  

ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ ZENGİNLİK KATTI

Siegen’deki kutlamaya Siegen Alevi Kültür Merkezinin çocuk grubu ATATÜRK tişörtleriyle katılıp, söyledikleri marşlar, şiirler ve yaptıkları gösterileriyle hem renk hem de zenginlik kattılar.

ALMAN-RUS EDEBİYAT GRUBU ÇOK RENKLİ

Her yönüyle iz bırakan etkinliğin öne çıkan görsel zenginliklerinin başında kuşkusuz Siegen Alman-Rus Edebiyat Derneği Litera’nın çocuk grubu geldi. Gerek rengarenk kıyafetleri gerek dansları ve gerekse şarkılarıyla bol bol alkış aldılar. Rus grubunun dansları ve giysileri adeta KAFKASLARI anımsattı.

DİTİB CAMİLERİ AKTİF DESTEK VERDİLER

Siegen’in hemen yanı başındaki DİTİB Kreuztal Fatih camisinin folklör grubunun da gösterisi 23 Nisan etkinliğine renk ve zenginlik kattığı inkar edilemez. Siegen’de etkinlik yapılır da DİTİB Siegen Selimiye Camisi destek vermez mi? Elbette onlar da tam takım olarak oradaydılar. Ve; “her nerede M. Kemal Atatürk ve Türkiye yaşanıyor, yaşatılıyorsa biz her zaman yanınızdayız” mesajı verdiler.     

 

ADD KOROSU MEST ETTİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğinin sunumunu Sakine ve Sertaç ikilisi yaptı. Elbette evsahibi olarak Siegerland ADD’in korosu da sahneye gelerek sanatlarını icra ettiler.

 

Yorumlar

tüm yorumlar