Avrupalı Artvinlilerden Anlamlı Bahar Şenliği

Kafkasörler Oberhausen’de Buluştular Abdülkadir KARAOSMANOĞLU/ OBERHAUSEN(TR Haber)   MERKEZİ Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde olan Avrupa  Artvinliler Kültür Derneği, Oberhausen’de “Bahar Şenliği” adı...

Avrupalı Artvinlilerden Anlamlı Bahar Şenliği

Kafkasörler Oberhausen’de Buluştular

Abdülkadir KARAOSMANOĞLU/ OBERHAUSEN(TR Haber)

 

MERKEZİ Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde olan Avrupa  Artvinliler Kültür Derneği, Oberhausen’de “Bahar Şenliği” adı altında hem Artvin’in düşman işgalinden 97. Senesini kutladılar hem de hasret giderip gönüllerince eğlendiler.

Oberhausen’deki Alevi Kültür Merkezinin salonunda yapılan Bahar Şenliğine Almanya genelinden yaklaşık 350 kişi katıldı.  Bol bol yörenin enstrümanları tulum, akerdeon ve davulun çalındığı gece de Artvinliler adeta Artvin’i Kafkasörleri ve yörenin diğer güzelliklerini  yeniden yaşadılar. Gece ye; Saygün Orkestrası, Hamm THM Grubu, Şenol Dursun, Selçuk Akyel ve Türkiye’den akerdeon üstadı Erol Temel  sazları ve sözleriyle renk kattılar.

ÖNCELİK AVRUPA’DAKİ TÜRK GENÇLİĞİ

Avrupa Artvinliler Kültür Derneği başkanı Zehribey Tekin: “ derneğimizin tam 14 yıllık bir geçmişi var. Amacımız  Türkiye’ye yardım değil!..  Önceliğimiz burada yetişen gençliği kurtarmak ve onlara yönelik kalıcı  kültürel yatırımlar yapmak ve yöremizin kültürünü onlara empoze etmektir. Bu yaptığımız kaynaşma ve düşman işgalinden kurtuluş günü etkinliği de bunlardan birtanesiydi. Etkinliğimize maddi ve manevi  destek olan tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar

tüm yorumlar