Büyükelçi Aydın: Ne istediniz de yapmadık!..

Devlet tam kadro vatandaşın huzuruna çıktı Berlin Büyükelçisi Aydın’dan 65 yaş üstü gurbetçiye müjde T.C. Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, KRV Eyaletindeki 4 Başkonsolosla birlikte gurbet&cced...

Büyükelçi Aydın: Ne istediniz de yapmadık!..

Devlet tam kadro vatandaşın huzuruna çıktı

Berlin Büyükelçisi Aydın’dan 65 yaş üstü gurbetçiye müjde

T.C. Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, KRV Eyaletindeki 4 Başkonsolosla birlikte gurbetçinin karşısına geçti ve dert dinledi. Büyükelçi Aydın 65 yaş üstü gurbetçilere randevusuz konsolosluk işlemi için direktif verdi.

 

İslam KARAOSMANOĞLU/ DÜSSELDORF (TR Haber)

T.C. Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, KRV’deki 4 Başkonsolosla birlikte  Düsseldorf’ta önce medya sonra da STK temsilcileriyle birlikte buluşarak Avrupalı Türklerin dertlerini dinledi.

Düsseldorf Başkonslosluğunda yapılan bilgilendirme ve tanışma toplantısında Büyükelçi önce Türk-Alman ilişkilerine değinerek şöyle devam etti: „2015 yılında yapılan seçimler öncesi ve sonrasında Türk-Alman ilişkileri gerginleşmişti. Aradan geçen iki buçuk yıllık süre içinde ilişkilerimiz tekrar normalleşti.Sürenin uzamasında Almanya’da yapılan seçim ve hükümetin geç kurulması da etken oldu. Türk-Alman ilişkilerinin gerginleşmesinin en büyük sıkıntısını burada yaşayanlar olarak sizler yaşıyorsunuz ve ister istemez bundan etkileniyorsunuz. İlişkilerin tekrar normalleşmesi her iki ülke ve sizler adına sevindirici. „

AVRUPALI TÜRKLER SEÇİME HAZIR

Büyükelçi Ali Kemal Aydın, Avrupalı Türklerin 24 Haziran’daki seçim için 4. Kez sandık başına gideceklerine işaret ederek: „ Batı Avrupa’da 7-19 Haziran tarihleri arasında  oy kullanma işlemi yapılacak. Saat dilimini oldukça geniş tuutuk. Sabah 09:00 ile akşam 21:00 arasında yani tam 12 saatlik bir zaman dilimi var. Gerekli hazırlıklar ve görüşmeler yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Her Başkonsolosluk bölgesinde Avrupalı Türklerin huzur ve güven içinde oylarını kullanması için gerekli çalışmalar ve organizasyon tamamlanmak üzere. Demokrasiden söz edilen ülkelerde  oy kullanma ve seçim çalışması yapılması engellenmemelidir. Bunları objektif bir şekilde Alman dostlarımıza anlatabilmeliyiz“ dedi.

EN BÜYÜK SORUN EĞİTİM

Büyükelçi’nin Düsseldorf’taki vatandaşla buluşmasında en çok konuşulan konu eğitim oldu. Büyükelçi Türkçe derslerinde en büyük problemin katılım olduğuna işaret ederek konula ilgili olarak: „KRV’de  yaklaşık 250 bin Türk kökenli öğrenci var. Ancak Türkçe derslerine katılım ise 50 bin civarında. Yani katılım yüzde 20.  Öncelikli sorunumuz katılım. Bu katılım oranını yükseltmeliyiz. Yükseltildiği takdirde öğretmen açığı da mutlaka giderilecektir. KRV bu bakımdan yine iyi sayılır. Berlin’i örnek vermek gerekirse Berlin’de Türkçe derslerine katılım yüzde 10. Bu çok üzücü bir durum. Buradaki kimliğimizi korumak istiyorsak mutlaka Türkçe derslerine ağırlık vermeliyiz. Türkçe olmazsa olmazımız olmalıdır. Almanya’da doğup ve okula giden bir öğrencimiz ‚Gutem Morgen‘ yerine ‚Guten Morken‘ yazıyor. Bu maalesef acı bir gerçek. Yaşadığımız ülkenin eğitim olanaklarından ve kalitesinden yararlanmalıyız“ dedi.

ETKİLİ VAKIFLAR KURUN

Büyükelçi Ali Kemal Aydın küçük ve etkisiz STK’lar yerine etkili vakıflar kurulması gerektiğine de değinerek: „Küçük ve etkisiz STK’lar yerine güç birliği yaparak etkili ve tepkili büyük vakıflar kurulmalıdır. Bu konuda çok geç kalındı. Eğer bu yapılırsa gelecekte bir çok sorun kendiliğinden çözülecektir“ dedi.

 

NE İSTEDİNİZ DE YAPMADIK

Büyükelçi Aydın sözlerini şöyle noktaladı: „ Göçün 57. Yılında hele hele de son yıllarda sizler adına bir çok sorun çözüldü. Kısaca tarif etmek gerekirse ‚ne istediniz de yapmadık‘ Her istediğinizi gerçekleştirdik. Herşey daha iyi olacak. Ancak sadece haklı olmak yetmiyor. Her platformda hakkınızı ısrarla arayın, sorun ve alın.“

YAŞLI GURBETÇİLER  RANDEVU ALMAYACAK

Soru-cevap bölümünde dertler dinlendi. Randevu sistemindeki aksaklıklar dile getirildi. Büyükelçi sıcağı sıcağına yanındaki 4 Başkonsolosa ve diğer konsolosluklara 65 yaş üzeri yaşlılara randevusuz konsolosluk işlemi konusunda direktif verdi. Yaşlılar için belli bir saat diliminde randevu almadan işlem yapma kolaylığı getirilecek.

Yorumlar

tüm yorumlar