İki bayram arası ÖZEL kutlama

ALLAH'ım bu coşku hiç bitmesin Dört yıllık aradan sonra muhteşem çocuk bayramı İslam KARAOSMANOĞLU/ WERDOHL(TR Haber) MERKEZİ Almanya’nın Werdohl kentinde olan Werdohl Türk Veliler Birliği tarafından organize edilen Uluslarara...

İki bayram arası ÖZEL kutlama

ALLAH'ım bu coşku hiç bitmesin

Dört yıllık aradan sonra muhteşem çocuk bayramı

İslam KARAOSMANOĞLU/ WERDOHL(TR Haber)

MERKEZİ Almanya’nın Werdohl kentinde olan Werdohl Türk Veliler Birliği tarafından organize edilen Uluslararasu 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı dört yıllık bir aradan sonra tekrar yapıldı. Dört yıllık ara vermenin özlemiyle kutlama daha coşkulu daha özel ve güzeldi.

Werdohl’un okul merkezi Riesei’da yapılan muhteşem organizasyonu yaklaşık 600 kişilik duyarlı bir topluluık takip etti.

KİMLER GELDİ

Werdohl’daki kutlamaya Werdohl Belediye Başkanı Silvia Vossloh, Essen Başkonsolosluğundan Muavin Konsolos Zafer  Yurtyapan, Eğitim Ataşesi Mehmet Fikret Arargüç, Dr. Halil Atay, çocuk hekimi Dr. Zati Altay, duayen dernekçi Aydın Singör, Werdohl Ülkü Ocağı başkanı Hüseyin Cona ve eğitim gönüllüsü Türk, Alman ve diğer uluslara mensup yetişkin ve çocuklar katıldılar.

ÖNCE SAYGI DURUŞU ve MARŞLAR

Proğram Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Daha sonra önce Türk Milli Marşı ardından Alman Marşı okunarak resmen proğramın akışı için start verildi.

SUNUMU İLK KEZ YAPTILAR

Sunumu Werdohl Türk Veliler Birliğinin yönetiminden ve aynı zamanda genç bir eğitimci olan Yavuz Sultan Selim Kılıç ile yine bir eğitimci adayı Feyza Bahadır birlikte dönüşümlü olarak yaptılar. İkili oldukça başarılı ve uyumluydu. Bu uyumun  ikisinin de EĞİTİMCİ oluşundan kaynaklandığına inanıyoruz.

KONUŞMALAR

Sahneyi ve sözü çocuklara bırakmadan günün mana ve önemine dair konuşmalar yapıldı. Önce Werdohl Türk Veliler Birliğinin Başkanı sıfatıyla Belma Bektaş Kılıç ardından Werdohl Belediye Başkanı Silvia Vossloh son olarak ta Essen başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Mehmet Fikret Arargüç birer konuşma yaptılar.

Belediye Başkanı Silvia Vossloh konuşmasının son cümlelerini TÜRKÇE ile noktalayınca salonda bir alkış tufanı koptu.

DOĞAN HOCA İLE ATATÜRK’ÜN ÇOCUKLARI SAHNEDE

Sahneye ilk olarak Türkçe öğretmeni Doğan Biçer yönetiminde Werdohl Şehir İlkokulundan kalabalık bir öğrenci grubu geldi. Çocuklar gösterilerinin sonunda topluca parmaklarıyla önce ALLAH sonra da M. Kemal ATATÜRK’ü işaret etmeleri bol bol alkış aldı ve proğramın en çok iz bırakan gösterilerinden birisi oldu.  Zengin bir proğram akışının olduğu etkinlikte, çeşitli şiirler ve marşlar okundu, Birbirinden şahane denecek kadar iz bırakan  halk oyunları gösterileri yapıldı.

NEUENRADE’NİN DESTEĞİ UNUTULMAZ

Werdohl’daki unutulmaz 23 Nisan kutlamasına en büyük görsel destek komşu şehir Neuenrade’den geldi. Neuenrade bu özel kutlamaya miniklerden oluşan üç folklör gösterisiyle hem renk hem hem heyecan hem de zenginlik kattı. Bu zenginliğin haricinde; “Eyy Werdohl halkı artık kendi folklör grubunuzu kurmanın zamanı geldi-geçiyor bile” mesajı verdi.

ÜLKÜ OCAĞI’NDAN TAM DESTEK

Milli bir bayram kutlanır da Werdohl ve Çevresi Ülkü Ocağı destek vermez mi? “Nerede Türk varsa ve nerede Türk kültürü yaşatılıyorsa biz oradayız”    mesajını vererek kutlamaya hem folklör grubu hem de katılım  olarak destek verdiler.

ALMANLARI UNUTMAMAK LAZIM

Baştan da demiştik 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ULUSLARARASI bir formatta kutlandı. Elbette Almanlar hem izleyici hem de müzik ve dans gruplarıyla çocuklara armağan edilen bayramda yer alıp aktif olarak olarak rol üstlendiler. Lennetal Müzik Okulu 20 dakikalık özel bir konser verdi.

MİNİK LAZLAR HARİKA

Komşu şehir Neuenrade’den gelen MİNİK LAZLAR folklör grubunun Karadeniz’e özgü göstersisi de en çok alkış ve beğeni alan bir gösteri oldu. Miniklerdeki o beceri ve heyecanı görmek gerekti ve görenler şanslıydılar.

DÜNYAYI ÇOCUKLARA VERELİM

Proğramın kapanışını yine Doğan Biçer yönetimindeki İlkokul öğrencileri “Bir dünya bırakın biz çocuklara” şarkısıyla yapıldı. Doğan öğretmen kendisine verilen çiçeği çocuklara dağıtarak sessiz ama önemli bir mesaj verdi.

HÜLYA HANIM UNUTULUR MU?!

LİDER olmak herkesin harcı değil!.. Herkes öncü ve lider olamaz. Lider olmak ya doğuştan gelen bir özelliktir ya da insan kendisini geliştirerek lider olur. İşte Neuenrade şehirinde yaşayan Hülya Aydemir her iki özellikleride taşıyan ÖNCÜ TÜRK KADINI. Yani LİDER KADIN...

TÜRK HABER Gazetesi olarak dileriz ki o ve onun gibiler hep ÖNCÜ KADIN olsunlar. Yakılan meşaleler hiç sönmesin.

Werdohl Türk veliler Birliği bu öncü kadının farkına vardı ve onu sahneye davet ederek ödüllendirdi.

MUTFAK BÖLÜMÜ YOK SATTI

Elbette bu tür etkinliklerin en çok yükünü TÜRK KADINLARI çekiyor. Yine öyle oldu. Duyarlı Türk kadınları kendi aralarında organize olarak muhteşem etkinlikte zengin Türk mutfağının en leziz çeşitlerini davetlilere sundular. Hem de çok ucuza. Zira yarım saatlik arada herşey bitti-tükendi.

Werdohl  farklı bir yer diyoruz  ve demeye de devam ediyorz. TEŞEKKÜRLER WERDOHL

 

 

 

 

Yorumlar

tüm yorumlar