Bu Gölde Bu Maya Tutmaz

Siyasetle mi ilgileneceksiniz? Tamam ilgilenin. Bir partiye üye misiniz? Ona da tamam. Eleştiri mi yapacaksınız? Tabi ki yapın. Ben derim ki şunları yapmayın: Şimdiye dek yapılan ve bu halkın yararına olan hiçbir şeyi görmezden gelmeyin, yok...

Siyasetle mi ilgileneceksiniz? Tamam ilgilenin.

Bir partiye üye misiniz? Ona da tamam.

Eleştiri mi yapacaksınız? Tabi ki yapın.

Ben derim ki şunları yapmayın:

Şimdiye dek yapılan ve bu halkın yararına olan hiçbir şeyi görmezden gelmeyin, yok saymayın, küçük düşürmeye çalışmayın. Yoksa bu halk oylarıyla seçtiği, devleti yönetme yetkisi verdiği başbakanına, cumhurbaşkanına, milletvekillerine yapılan küstahlıkları, ülkesi için yapılanları küçümseyenleri, yıkacağım, yok edeceğim diyenleri affetmez.

Rakibiniz taş üstüne küçük bir taş bile koymuş olsa buna gereksiz gözüyle bakmayın. Daha önce size oy vermemiş olanları ya da sizden farklı düşünenleri aşağılamayın. Muhalefet böyle olunur, politika böyle yapılır zannetmeyin. Her seçim öncesi dönemde yapılan yanlışlara birkaç yanlış daha eklemeyin.

Eklerseniz ne olur?

Çıktığınız yolda hesapsızca attığınız her adımla, ağzınızdan hesapsızca çıkan her sözle kendi başarısızlığınızı inşa edersiniz ve eziklik psikolojinizi ikiye katlarsınız. Yeniden hezimete uğradığınızda sosyal mühendisliğin kurgularıyla ve bunun özellikle sosyal medyadaki yansımalarıyla içinizi serinletmeye çalışır, bahanelere, iftiralara, pompalanmış haberlere, resimlere, provokatörlere sarılmak zorunda kalırsınız.

*Ne istiyorsunuz? Kazanmak mı kazanmamak mı?  

*Amacınız ne? Ülkenize hizmet mi? Bunu nasıl yapacaksınız?

*Oy istediğiniz vatandaşlara kendinizi nasıl anlatacaksınız?

*Düşüncesizce edilen sözlerle mi?

*Ülkenizin ilerlemesini, daha iyi bir seviyeye gelmesini nasıl sağlayacaksınız?

 *Bir komutanın apoletlerini sökerek mi? 

*TRT'yi satacağınızı söyleyerek mi?

*PKK'ya destek olarak, onun bir uzantısı niteliğindeki o malum partiyle sürekli dirsek teması kurarak mı?

*Cezaevindeki Demirtaş'ı ziyarete giderek mi?

*Cumhurbaşkanlığı sarayını yıkarak mı?

*Elde kazma kürek bekliyor musunuz? Yakıcı, yıkıcı vandal bir ruhla bu yüzyıla uygun bir seçim çalışması mı yaptığınızı zannediyorsunuz?

*Beş yıl ya da on yıl sonrası için vizyonunuz ne?

*Siz tüm bu zırvalardan bahsederken tabanınız size yeterince inanıyor, destekliyor mu yoksa yetmez ama evet mi diyor ya da koyunun olmadığı yerde siz Abdurrahman Çelebi rolünde misiniz?

Olur mu dersiniz?

Olmaz, bu gölde bu maya tutmaz.

18. yüzyıl bilim adamı ve mutasavvıflarından biri olan Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın Tefvizname adlı şiirinin çok bilinen kısa bir parçası ile sözü bitireyim.  "Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler"

M.Özdaş

 

Yorumlar

tüm yorumlar