MAVİ BEYAZ BİR SEVDA

Türk tarihine, Türk coğrafyasına 1900 m tepeden bakan bir zirvedir “Erzurum.“ Erzurum yalnız yiğitlerin değil, destanların, türkülerin, koşmaların vatanı olduğu gibi bir de futbolun vatanı olmuştur. ERZURUMSPOR 28 Aralık 1967 gü...


Türk tarihine, Türk coğrafyasına 1900 m tepeden bakan bir zirvedir “Erzurum.“

Erzurum yalnız yiğitlerin değil, destanların, türkülerin, koşmaların vatanı olduğu gibi bir de futbolun vatanı olmuştur.
ERZURUMSPOR 28 Aralık 1967 günü Hilmi NALBANTOĞLU tarafından kurulan, mavi beyaz renklere sahip futbol takımıdır. Kurulmasının ilk yıllarında yaptığı özel maçlar ile başarısını göstermiştir. Yönetim kurulunun özverili çalışmaları ve zamanın başbakanı Süleyman DEMİREL’ in desteği ile Profesyonel Lige giriş yapmıştır. 1972- 1973 sezonunda 3. Lige çıkmış fakat bir dönem sonra tekrar 2. Lige düşmüştür. Tekrar başarı gösteren Erzurumspor 1978-1979 yıllarında 2. Lige çıkmış ve bu ligde mücadele ederek 2. Lig 4. Grup lider olarak tamamlamıştır. Ardından play- off mücadelesinde grubu açık ara birinci olarak önde bitirip 1. Lige çıkmıştır. 1. Lig de 3 sezon sürdürdüğü mücadelesini 2000-2001 sezonunda 12. sırada tamamlayarak tekrar 2. Lige düşmüştür. 2010 sezonunda TFF 2. Lig 3. Grupta mücadelesine devam eden takım mali sıkıntılar nedeniyle iki maça çıkamamış ve bu yüzden TFF tarafından amatör lige düşürülmüştür. 2015- 2016 sezonunda 3. Lig 1. Grup da şampiyon olarak 2. Lige yükselmiştir.

Erzurumspor bu inişli çıkışlı sürecin ardından tekrar bir atak yaptı. Spor toto 1. Lig play- off finalinde Gazişehir Gaziantep ile karşı karşıya gelerek kozlarını paylaştılar. Çok çekişmeli geçen maçta 90 dk boyunca beraberlik bozulmadı. 2 kez 15 er dk uzatma alan maçta beraberlik bozulmayınca penaltılara geçildi. 4 penaltı kurtaran Hakan CAMBAZOĞLU maçın yıldızı oldu.

Erzurumspor taraftarları sporcularından desteğini eksik etmedi. Onlara moral kaynağı oldu. Taraftarların desteği ile daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Bir Eskişehir taraftarı olarak da yaşadığım şehrin spor klübünün böyle bir başarıya imza atmasından onur duyuyor, tebrik ederek başarılarının devamını diliyorum...

Yorumlar

tüm yorumlar