Gelsenkirchen'de DİYALOG iftarı

FARKLI İNANÇLARI BULUŞTURAN İFTAR GELSENKİRCHEN (TR Haber) Gelsenkirchen’de yaşayan farklı inançlardan ve milletlerden olan insanlar, düzenlenen iftar programıyla Protestan Kilisesi’nde bir araya gelerek iftar açtılar. Yaş...

Gelsenkirchen'de DİYALOG iftarı

FARKLI İNANÇLARI BULUŞTURAN İFTAR

GELSENKİRCHEN (TR Haber) Gelsenkirchen’de yaşayan farklı inançlardan ve milletlerden olan insanlar, düzenlenen iftar programıyla Protestan Kilisesi’nde bir araya gelerek iftar açtılar.

Yaşadığı toplum için güzel düşünüp, güzel işler yapan değerli insanlara nadiren de olsa rastlamak mümkün oluyor. Bilindiği gibi Almanya’da birçok milletten ve inançtan insan yaşamaktadır. Sayın Herbert Barthold, farklı inançtan olmasına rağmen, Müslümanların değerlerini ve önceliklerini anlayan ve önem veren ulvi değerler taşıyan bir insan.

Sayın Barthold, Gelsenkirchen’de yaşayan farklı inançlarda ve milliyette olan insanları birbirine yaklaştırmak ve dostlukların kuvvetlendirilmesi için bir iftar programıyla bir araya getirebileceğini düşünüp planlamış. Türk toplumunda, mütevazı kişiliğiyle tanınan sayın Hüriyet Yılmaz’la düşüncelerini paylaşan Sayın Barthold, halklar arasında köprü kurmaya karar verdiler.

Sayın Barthold ve Sayın Hüriyet Yılmaz, ramazan ayının ruhuna uygun bir mektup hazırlayarak, özellikle birlik, misafirperverlik ve minnet duyguları vurgulanarak, Gelsenkirchen halkının farklı inanç ve milliyette olan insanlarını iftara davet ettiler. Protestan Kilisesi’nin misafir salonunda, uluslararası ve dinler arası iftar sofrası gerçekleştirdiler. İftar öncesi, Sayın Herbert Barthold günün önemini ve anlamına belirten bir konuşma yaparak, ortak yaşamın değerlerine vurgu yaptı.

Folklor öğretmeni Sayın Filiz Özer Kara’nın “Mavi Melekleri” folklor gösterileri sunarak, beden ve ruh bütünlüğünün inceliklerini gösterdiler. Bulgaristan halk dansları grubu da, dans gösterileriyle izleyenleri büyüledi. Halkın çok sevdiği müzisyen Sayın Irene Stehr, şefkatli sesi, anlam dolu eserleriyle programa değer kattı.

Gün batımında okunan ezanla Müslümanlar oruçlarını açtılar. Anadolu mutfağının lezzetli yemekleri, Türk-Alman Yardım Sevenler Derneği’nden Sayın Necmiye Öztürk ve arkadaşları tarafından hazırlandı. Servis edilen yemeklerin üzerine, lezzet ve dostluk soslarından yeterince serpiştirilmişti. 

 Ramazan, Müslümanların kutsal ayıdır. Otuz gün boyunca oruç tutulur ibadet edilir, yoksullara yardım edilir ve en önemlisi de dargınlar barıştırılır. Günümüzde insanların, ırkına ve inançlarına göre kutuplaştırıldığı bir dönemde, kilisede farklı milletlerden insanlarla bir arya gelebilmek çok önemli bir durumu ifade etmektedir. Farklı toplumlar arasında köprü kurma görevini düşünüp, projelendiren ve hayata geçiren Sayın Herbert Barthold, ve Sayın Hüriyet Yılmaz, a şükranlarımızı sunuyoruz.

Sayın Herbert Barthold, ve Sayın Hüriyet Yılmaz için, bu günün anısına bir hatıra bırakmak istedik. İslam inancında ağaç büyük önem taşımaktadır. Peygamberimiz bir hadisinde, “'Kıyametin kopacağını bilseniz bile  elinizdeki fidanı dikiniz'  demiştir. Ağaç, bütün canlılara eşit davranır, doğayı korur her canlıya hayat verir. Büyük şair Nâzım Hikmet, şöyle der ağaç için, “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine”. Diğer taraftan bilim adamları bir insanın yılda tükettiği ağaç sayısının yedi olduğunu belirlemişlerdir. Doğadaki her canlıya eşit davranan, evrensel değerlerde bir insanı yetiştirmek için kağıt ve kaleme ihtiyaç duyulduğu ortadır.

Ülkemizin bozkırlarda yeşerecek, yeşerdikçe doğaya ve bütün canlılara eşit davranıp, insanların eğitimine katkı sağlayacak yedi fidanı Sayın Herbert Barthold, ve Sayın Hüriyet Yılmaz’ın anısına diktirdik.

Bu anlamlı programa katılan, Alman, Türk, Bulgar, Roman, Irak, Suriyeli ve diğer milletlerden gelen insanlara, programın hazırlanmasında emeği geçenlere, SPD Bulmke Hüllen Bölge Yönetiminden Sayın  Mustafa Azad beye, KIGE’den Sayın Mustafa Çetinkaya ya, SPD Meclisi’nden Sayın Michael Maassen’e ve katılan bütün kişilere teşekkürlerimizi sunarız.

Yorumlar

tüm yorumlar