CHP NRW'nin daha çok işi var

  CHP NRW BİRLİĞİ’NDE  SEÇİM VE SONRASI DEĞERLENDİRİLDİ Ahmet Birinci/ Oer–Erkenschwick (TR Haber) CHP NRW Birliği, 4-5 ve 6 Aralık tarihlerinde,  Oer–Erkenschwick’te seçim sonuçlarını ve örgü...

CHP NRW'nin daha çok işi var

 

CHP NRW BİRLİĞİ’NDE  SEÇİM VE SONRASI DEĞERLENDİRİLDİ

Ahmet Birinci/ Oer–Erkenschwick (TR Haber)

CHP NRW Birliği, 4-5 ve 6 Aralık tarihlerinde,  Oer–Erkenschwick’te seçim sonuçlarını ve örgütsel yapılanmayı tartıştığı bir çalıştay yaptı. Yaklaşık 40 kişinin katıldığı çalıştaya CHP Yurtdışı Örgütleri Danışmanı Necdet Saraç birinci ve ikinci gün, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Hannover CHP Birlik Başkanı Nihat Yazici ve BW CHP Birlik Başkanı Kazım Kaya da ikinci gün çalıştaya katıldılar. Ana başlık ve alt başlıklar altında yapılan çalışmalar, bilgi süzgeçinden geçirilerek karara bağlandı.CHP NRW Birliği Genel Sekreteri Sayın Elif Kemaloğu-Akçit tarafından, çalıştayca hazırlanan rapor, kamuoyuna duyuruldu.

CHP NRW BİRLİĞİ ÇALIŞTAYI RAPORU

Köln, Düsseldorf, Wuppertal, Mönchengladbach, Dinslaken, Duisburg, Dortmund, Essen, Bochum, Münster, Schwerte, Hamm, Gelsenkirchen gibi şehirlerden çalıştaya katılan kişiler şunlardı:

Cemal Bulut, İbrahim Vural, Elif Geyik, Elif Kemaloğlu-Akçit, Şermin Toraman, Sinan Toraman, Metin Küçük, Ali Atasever, Kadriye Atasever, Zeynal Pektaş Mehmet Akif Bozkurt, Tülay Nagis, Kazım Sarıkaya, Ahmet Keskin, Kamber Dağlı, Nesimi Tezcan, Cumali Duman, Gül Bulut, Mehtap Yeleser, Gülistan Boran, Akın Kara, Mehmet Akbulut, Nergiz Babacan, Ali Riza Orman, Hasan Cengiz, Cemil Arslan, Ceren Sarıyar, Cemil Kimyenek, Mustafa Eydemir, Özden Özdoğan, Ali Asker Arduç, Kemal Doğan,Salman Yelken, Ahmet Birinci,Yidiz Şahin- Bedir, Metin Kücük. Metin Keskin, Hasan Osanmaz.

Dortmund SPD Belediye Meclisi üyesi Volkan Baran’ın Friedrich Ebert Stiftung üzerinden organize ettiği ve Salvador Allende Evi’nde yapılan çalıştayın koordinatörlüğünü de Volkan Baran ve Elif Kemaloğlu Akçit yaptılar. Çalıştay organizasyonunu Yasar Yorulmaz, Elif Geyik ve Mehtap Yeleser’in yaptığı çalıştayın basın sorumlusu da Mustafa Eydemir’di.

SEÇİM SONUÇLARI VE ÖRGÜTLENME

Çalıştay, “Yurtdışı açısından seçim sonuçlarını nasıl değerlendirmek gerekir ve CHP yurtdışı örgütlenmesi daha verimli hale nasıl getirilebilir“ konularını tartıştı. Bu konularda birinci gün görev paylaşımı yapılarak üç Çalışma Grubu kuruldu.

 

Birinci grup, genel seçim sonuçlarının yanısıra esas itibariyle NRW’deki seçim sonuçlarını tartıştı. (Bu grubun koordinatörlüğünü ve raportörlüğünü Elif Kemaloğlu-Akçit yaptı.) İkinci grup, CHP NRW Birliği ve CHP Yurtdışı Birliklerinin örgütlenmesinin nasıl olması gerektiğini tartıştı. (Bu grubun koordinatörlüğünü Cumali Duman, raportörlüğünü Ceren Sarıyar yaptı.)

Üçüncü grup ise iletişim ve sorunlarını tartıştı. (Bu grubun koordinatörlüğünü ve raportörlüğünü Mustafa Eydemir yaptı.)

Toplantılar 4 Aralık Cuma 19:00-22:00, 5 Aralık Cumartesi 10:00 – 19:00 arası ve 6 Aralık Pazar günü 10:00-12:00 arasında gerçekleşti. Cuma ve Cumartesi akşamları ise çalıştaya katılanlar arasında sohbetler yapıldı.

ÇALIŞTAY KARARLARI

1) SEÇİM SONUÇLARI: ALDIĞIMIZ SONUÇ BAŞARILI DEĞİLDİR, DAHA ÇOK ÇALIŞMALIYIZ!

Katılım oranının %40,79 olduğu ve 575 bin 564 seçmenin oy kullandığı Almanya’da CHP olarak %14,79 oy oranı ile 84.282 oy alarak üçüncü parti olmamız başarılı bir sonuç değildir. Bir önceki seçime göre yaklaşık 8 bin 200 oy arttırmış olsak da bu sonuç değiştirmiyor. Aynı durum NRW için de geçerlidir. NRW’de 4 ayrı şehirde (Düsseldorf, Essen, Köln, Münster) 7 Haziran‘da 21.523 oy almıştık. 1 Kasım’da oylarımızı 2.100 arttırarak 23.603 oy alsak da seçime katılım oranı yüksek olduğu için oy oranımız da düştü.

Bu sonuçlar bizim için başarılı sonuçlar değildir. Bu sonuçları değiştirmek için bugünden çalışmaya başlamalıyız. Yapılabilecek bazı çalışmalar şunlardır:

Seçim çalışmaları ile ilgili olarak bir “Çalışma Grubu“nun kurulması.

Her şehirde sorumluların atanması ve büyük şehirlerde büroların tutulması.

Kadın kollarının ev ziyaretlerini yoğunlaştırması.

Türk vatandaşlarının yaşadığı huzur evlerinin ziyaret edilmesi.

Dernek, eğitim merkezleri, esnaf ve STK‘ların ziyaret edilmeli.

Seçmene mektup gönderilmeli.

Seçmenlerin sandığa taşınması için olanakların sağlanması.

Sosyal medyanın iyi kullanılması.

Çalışmalarda gençler öne çıkarmalı.

Politik söylemlerimizi iyi anlatmalı, bu konuda içimizde ve dışımızda eğitimlerin verilmeli, paneller, konferanslar düzenlenmeli.

Genel Merkezin Desteği Artmalı

2) ÖRGÜTLENME:

Örgütlenen modelimiz yeniden yapılanmalı.

Ülke ve eyalet çapında merkezi olmalı.

Demokratik ve şeffaf olmalı.

Dernek statüsündeki örgütlenmemizin tüzüğü her yerde tek olmalı.

Her şehire bir dernek kurulmalı.

Üye aidatları düzenli toplanmalı. Merkezi bütçeden yurtdışına pay ayrılmalı.

Avrupa örgütlenmesi Türkiye’de temsil ediliyor olmalı.

CHP ve SPD arasında bir dostluk grubu kurulmalı.

SPD yapılanmasının olanakları kullanılmalı.

AWO gibi kurumlar model proje olarak Türkiye’ye taşınmalı.

Sendikalarla birlikte çalışmalı.

Belediyelerle birlikte çalışmalı, onların olanaklarından yararlanmalı.

STK’larla meclisler kurmalı.

Her büyük şehirde CHP büroları tutulmalı. (NRW’de Köln’den sonra Duisburg ve Dortmund’da bürolar tutuldu.)

Parti polikaları kapsamında eğitim çalışmaları yapılmalı.

Türkiye’deki Parti Okulu yurtdışında da faaliyet göstermeli.

En az 60 kişi „Parti Eğitimeni“ olarak yetiştirilmeli.

Friedrich Ebert Stiftung gibi kuruluşlarla birlikte çalışmalı.

Not: Örgütlenme alanında yeni çalışmaları organize etmek için Akın Kara, Mehtap Yeleser ve Gülistan Boran’ın yer alacağı bir „Çalışma Grubu“ kurulmasına karar verildi.

3) İLETİŞİM:

İnternet sayfası / haber ve iletişim olmalı. Tüm internet sayfalarının aynı görüntüde olmalı. İnteraktif sayfaların bağlantısı/ Int sayfaları bir birlerine link vererek direk bağlanmalı.

Gönüllü Medya Ordusu Kurulmalı

Logo/ İsim / Design/Tasarım, aynı olmalı. İsim ve tasarım patent altına alınmalı.

Sosyal Medya:

Görev-Yetki-Sorumluluk Denetlenme/ Yetki verilene güven duyulması.

Admin calişma sisteminde Etkinlik özenliğinin kullanılmalı

Sayfaların amaca uygunluğu korunmalı, diğerleri kapatılmalı.

Twitter/ Instegram, Facebook sayfalarının bağlantılı olmalı.

SMS sistemi düzenlenmeli.

SMS / Mail kullanılmalı. APP yapılmalı

Yorumlar

tüm yorumlar