Uluslararası Neyzen Tevfik Şiir Etkinliği

5.Bafra Neyzen Tevfik Kolaylı Uluslararası Edebiyat Kültür Sanat Şiir Etkinliği 14-17 MAYIS BAFRA   5.Bafra Neyzen Tevfik Kolaylı Uluslararası Edebiyat Kültür Sanat Şiir Etkinliği gerçekleştirildi.12 Ülkeden ve Yurt için...

Uluslararası Neyzen Tevfik Şiir Etkinliği

5.Bafra Neyzen Tevfik Kolaylı Uluslararası Edebiyat Kültür Sanat Şiir Etkinliği 14-17 MAYIS BAFRA

 

5.Bafra Neyzen Tevfik Kolaylı Uluslararası Edebiyat Kültür Sanat Şiir Etkinliği gerçekleştirildi.12 Ülkeden ve Yurt içinden katılan değerli şair yorumcu sanatçılarla gerçekleştiren etkinlik Neyzen Tevfik Kolaylı köyünde ağırlandı.., Yurt İçi konukları arasında bulunmaktan onur duydum .İlk kez katıldığım etkinlik süresi içinde muhteşem ağırlandık.. Yoğun proğramlar süresi içinde karış karış gezdiğimiz Bafra doyumsuzdu..

Tarih kokulu müzelerinde geçmişten geleceğe yolculuğumuz da zaman zaman buğulanan gözler zaman zaman tebessümün asıldığı yüzler heyecan tarifi imkansız.. Neyzen Tevfik geçtiği sokaklar kaldığı ev konaklar her yerde bir iz..Buram buram tarih kokan sokaklar ve bizi kucağına basan kolaylı halkı. kuş cennetinin doyumsuz manzarası tablo gibi ..Havası yemyeşil örtüden ibaret dağı taşı.Gökyüzüne astım bütün dileklerimi öylesine muhteşem manzaralar içinde nefes aldığımı yaşadığımı hissettim ve iyi ki buradayım dedim.. Uluslar arası şölen içinde farklı ülkelerin kültürleri ile iç içe kardeşçe kenetlenerek dolu dolu geçirdik her günümüzü.. Yaşanmış hikayelerde bulduk kendimizi.. Barış adına dostluk adına türküler çığırdık Danslar ettik kenetlendik omuz omuza.. Şiirler okuduk tebessüm heyecan mutlulukla.. Her gittiğimiz yerde Bafra ve Kolaylı Halkı tarafından muhteşem karşılandık.Saygı ve sevgi ile.. Bafra Müsik_i Cemiyetinin Muhteşem sanat Müziği eşiliğinde ruzgarın getirdiği bir öpücük olup kondu nagmaler yüreklerimize.. Gençlerle sahne tozu yuttuk tiyatro sahnesinde müthiş Oyunları'nda ..

Ziyaretlerimiz de oldu elbet Belediye Başkanımız Sn Zihni Şahin bizi makamında ağırlarken imzaladığımız kitapları kabul etti..Sanatı sanatçıyı destekleyen yardımlarını esirgemeyen sn başkana sonsuz alkış.. Kaymakam Bey makamında ağırladı bizi sanata değer veren desteğiyle.. Okullarda öğrencilerle buluştuk şairden sanattan şiirden müzikten harmanlanan bir yolculuğa çıktık..

Her karesinden dostluk akan resimler çektik.. Bafra da kaymaklı lokum ve Bal kaymak dondurma yedik.. At çiftliğinde gezinti denize karşı şarkılar söyledik Şiir bahane dedik harika bir atrmosfer içinde Neyzen Tevfik anıldı. Karikatür sergisi (Neyzen Tevfik) ve Kıbrıslı dostların segilemiş oldukları yüzyılın  aile fotografları sergisi.. O kadar çok anlatılacak var ki ama yaşanmalı diyorum Bafra çekmeli içine sanatı .El sıkışmalı Bafra Halkının samimiyeti ile..Gezmeli sokaklarında her adım tarih kokan..Dinlenmeli sonra  bir .ay bahçesinde dondurma serinliğinde.. Atmalı kulaçları Kızılırmak denizine yaşam suyu niyetine tatmalı.. Selam vermeli o koca çınarlara ayakkabı boyacısına el sallayan köylüme içten öpmeli alnından toprağın kokusunu içine çeken nasırlaşan  ellerini uzatan  koca çınar dedelerimi.. Yazmakla anlatamadığım anlatmakla bitiremeyeceğim bir etkinlik.. Bafra ve Kolaylı halkı müzikle harmanlanan zaman içinde sanata sanatçıya el çırptı memnuniyetle.. Velhasılı yine yeniden Bafra birgün mutlaka.. Gizli kalmış cennete muhakkak yolunuz düşmeli .. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen kurum kuruluş ve şahıslara.Bafra Musıki Cemiyeti Başkanı Namık Anarat ve yönetimine, Şiir kulübüne, fotoğraf kulübüne, Türk Halk Müziği koro şefi ve ekibine, Neyzen Tevfik tesisleri işletmecisi ve ekibine,Lise Müdürümüze, Neyzen Tevfik İilköğretim okul Müdürümüze, Kolay Mahallemizde bizleri yalnız bırakmayan Sayın Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ve eşine, Eski Milli Eğitim Bakanımız Sayın Metin Bostancıoğluna ve beraberinde gelen Sinop ilinin değerli temsilcilerine, İzmir’de yaşamasına rağmen davetimize icabet eden değerli büyüğümüz Avukat Natık Hacıömeroğluna,değerli büyüğümüz ağabeyimiz Kemal Kopuz beye, Bafra Ziraat Odası Başkanlığı ekibine, Muhtarlar Derneği başkanı ve yönetimine , Şiir Kulübü başkanı Fatma Hatun Eser'e,uluslar arası komisyon başkanı Sevil Piriyeva Karaman'a,Şair yazar araştırmacı komisyon üyesi Ünal Kar Bey'e,Komite üyesi İdris Aralata,Bafra gazetesi mühabiri aynı zamanda Bafra Müsiki Cemiyeti başk Sn Oktay Zerrin Beyefendi 'ye,Celal Karaca Bey'e,Kamil Dikmen Bey'e ve omuzunda ağırlıkla bizi adım adım izleyen özveri ile kamerasının kadrajından sürekli bizimle olam kameraman 'a sonsuz teşekkürlerimle. Kısacası ustaya yakışır anma etkinlik Düzenleyen emeği geçen herkese Bafra Halkı'na Kolaylı Halkı'na bizimle beraber şiir rüzgarına ortak olan bizi yalnız bırakmayan sanat sever dostlara teşekkürlerimi borç bilirim.. Baki kalacak hoş bir seda .. Dilek Hokkaömeroğlu

KATILIMCI LİSTESİ

 

Bedia BALSES (KKTC)  Nevruz UĞUR (İSTANBUL) Mehmet ŞAKİR (BULGARİSTAN)  Nagehan KESKİNTAŞ (TOKAT) Kural KÖMEK (KAZAKİSTAN)

Ramin Maragalı ( İRAN )

Alişir DAVİDOV (ÖZBEKİSTAN)  Ayşe KAGUSUZ ŞİMŞEK (ANKARA ) Benzer ALEEDDİN (AZERBAYCAN)  İbrahim COŞAR (SAMSUN) Zeynep HÜSEYİN (MAKEDONYA)

Nigora Khodjamberdiyeva ( ÖZBEKİSTAN )

Dervişe Güneyyeli KUTLU (KKTC)  Dilek HOKKAÖMEROĞLU( YOZGAT ) Ola MANSOUR (MISIR)  Emilia ŞAKİR (BULGARİSTAN)  Doç. Dr. Erkin EMET (DOĞU TÜRKİSTAN)

Çolponay Nazaraliyeva ( KIRGIZİSTAN )

Nisa LEYLA ( ANTALYA ) Ünal KAR ( TOKAT ) Amani DWİEDRİ (SURİYE)  Sevil PİRİYEVA (KAZAKİSTAN )  Zekeriya ÇAVUŞOĞLU (SAMSUN)  Yılmaz DEMİR ( ORDU ))

Türnaz Altınsoy ( GÜNEY AZERBEYCAN )

Hüseyin ŞAHİN ( BAFRA ) Oktay ZERRİN (BAFRA ) Mehmet ALAN (BAFRA )) İdris ANARAT ( BAFRA ) Ülkü DURAN BULUT ( BAFRA  Fatma HATUN ESEN ( BAFRA ))

 

Yorumlar (1)

Yorum yaz
  1. Oktay ZERRİN
    2016-05-22 16:01:44 Oktay ZERRİN

    Bafra Musiki Cemiyeti Başkanı ben değil sn.Namık ANARAT beydir..ilginize ve şahsımdan da söz etmenize çok memnun oldum..haber için de kutlarım..selam ve saygımla...

Yorumlar

tüm yorumlar