Başbakan Aşık Veysel’den söyledi

Gençler zamanın tanıklarıyla röportaj yaptılar Türk Toplumu Derneği’nin organize ettiği „Gençler zamanın Türk tanıklarıyla“ isimli röportaj ve resim sergisini Bremen Eyalet Başbakanı Dr.Carsten Sieling’de ziya...

Başbakan Aşık Veysel’den söyledi

Gençler zamanın tanıklarıyla röportaj yaptılar

Türk Toplumu Derneği’nin organize ettiği „Gençler zamanın Türk tanıklarıyla“ isimli röportaj ve resim sergisini Bremen Eyalet Başbakanı Dr.Carsten Sieling’de ziyaret etti.

Tevfik KARA/BREMEN

MERKEZİ  Almanya’nın Bremen kentinde olan Bremen ve Çevresi Türk Toplumu Derneği’nin organize ettiği; „Gençler zamanın Türk tanıklarıyla“ isimli proje Bremen merkez kütüphanesinde görücüye çıktı. Sergiyi Eyalet Başbakanı  Dr.Carsten Sieling’de ziyaret etti.

Karma Okul Batı Bremen öğrencilerinin gerçekleştirdiği proje kapsamında, Almanya’ya gelen ilk nesil Türklerle röportaj ve resim sergileri merkez  kütüphanesinde sergilendi. Bremen ve Çevresi Türk Toplumu Başkanı Cemal Alper Ergülen, serginin aşılış konuşmasında: „Bu sergiye konu olan röportaj ve fotoğraflardaki Türkler, göçün ilk yıllarında Bremen’e gelen Türkler. Kendilerine ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Biz Bremen Türk Toplumu olarak Bremen ve çevresindeki öğrencilerimizin ve insanımızın karşılaştıkları her problemi çözmek için varız“ dedi.

Eyalet Başbakanı  Dr.Carsten Sieling ise: „Dernek yetkililerine ve tabi ki bu serginin diğer kahramanları olan öğrencilere böyle anlamlı bir projeyi gerçekleştirdikleri için teşekkür ediyorum. İlk nesil Türklerin buraya nasıl geldiğini ve neler yaşadıklarını bilip, öğrenmek çok önemli. Onların bilgi ve birikimleri gelecek nesiller için bir zenginliktir. Yoğun sığınmacı akınında bu tecrübe onların uyumunu ve bizim işimizi  kolaylaştıracaktır“ dedi.

Başbakan Dr.Carsten Sieling, öğretmen, dernek yöneticileri ve öğrencilerle birlikte koro halinde  ünlü halk ozanı Aşık Veysel’in ‚Uzun ince bir  yoldayım‘ türküsünü seslendirdirip, öğrenci ve ilk nesil Türklerle sohbet etti.

Yorumlar

tüm yorumlar