NRW’de 1 Numara: Filiz Özer KARA ve MELEKLERİ

Maviler “YEŞİL MELEKLER”  oldu İslam KARAOSMANOĞLU   GELSENKİRCHEN (TR Haber) ALMANYA’nın Gelsenkirchen kentinde yedi yıl önce halk oyunları aşığı  Filiz Özer Kara ve bir kaç Türk vatandaşı tarafından ku...

NRW’de 1 Numara: Filiz Özer KARA ve MELEKLERİ

Maviler “YEŞİL MELEKLER”  oldu

İslam KARAOSMANOĞLU

 

GELSENKİRCHEN (TR Haber)

ALMANYA’nın Gelsenkirchen kentinde yedi yıl önce halk oyunları aşığı  Filiz Özer Kara ve bir kaç Türk vatandaşı tarafından kurulan MAVİ MELEKLER Folklor Grubu, Kuzey Ren Westfalya Eyaletinde  (NRW)  en çok aranıp-sorulan grup haline geldi. Bu süre içinde yedi kişilik ekibin sayısı da 35’e ulaştı.

Tam yedi yıl önce Filiz Özer Kara önderliğinde bir kaç folklor tutkunu  Türk vatandaşı tarafından amatör bir ruhla kurulan MAVİ MELEKLER, Kuzey Ren Westfalya Eyaletininin en çok etkinliklere katılan ve tercih edilen halk oyunları grubu haline gelmeyi başardı.

BAŞARININ SIRRI

Sabırlı ve sistemli bir şekilde yılları deviren MAVİ MELEKLER adeta profesyonelleşti.  Şu anda 35 kişiye ulaşan ekip hakkında halk oyunları öğretmeni Filiz Özer Kara: “Öncelikle çıktığımız bu yolda bizi yalnız bırakmayarak destek olan tüm dostlarıma teşekkür ediyorum. Bu işin sırrı bence  SABIR. İşte biz bunu yaptık ve başarıya ulaştık. Mavi Melekler’in haricinde  ‘YILDIZLAR’ ve ‘MİNİK ADIMLAR’  adıyla iki ekibimiz daha var. Yani şimdiden geleceğimizi garanti altına almak istedik ve aldık bile” dedi.

KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Başarılı halk oyunları eğitmeni Filiz Öze Kara sözlerine şöyle devam etti: “FOLKLOR deyip geçmemek gerek. FOLKLOR bir ülkede yaşayan halkın kültür ürünlerini, gelenekleri, töreleri, inançları, müziği, dansları, oyunları masalları, öyküleri, halk hekimliği gibi etkinlik ve ürünleri inceleyerek birbirleriyle ilişkilerini saptayan; kaynak, evrim,  iletişim, değişim sorunlarını kendine özgü yöntemlerle çözmeye sonuç,  yasa ve kuramları bulmaya çalışan  bir  bilim dalıdır.

Yurtdışında yaşayan bizler eğer ASİMİLE  olmak istemiyorsak mutlaka çocuklarımıza ve gençlerimize folklorümüzü öğretmeli ve sevdirmeliyiz. Dilini, dinini ve kültürünü tanımayan-bilmeyen bir nesil kaybolmaya mahkumdur”dedi.

Yorumlar

tüm yorumlar