2017’de BARIŞ RÜZGARLARI ESSİN

            Dünya sabah-akşam herhangi bir yerdeki olayla sarsılıyor. Büyüklerimizin tabiriyle ‘’Dünyanın çivisi çıkmış görünüyor’’.  &n...

 

          Dünya sabah-akşam herhangi bir yerdeki olayla sarsılıyor. Büyüklerimizin tabiriyle ‘’Dünyanın çivisi çıkmış görünüyor’’.

         Kendimizi her gün her türlü dehşet verici olayların içinde buluyoruz. Tv, internet ve gazetelerde, terör, cinayet, yangın, ensest, taciz, tecavüz olaylarıyla; siyasetin sonu gelmeyen tartışmalarıyla iç içe, yüz yüze yaşar olduk. Savaşlar asker-sivil ülkelerin canını yakmaya devam ediyor ve etmeye devam edecekmiş gibi görünüyor.

        Bizi çevreleyen tüm olumsuz şartlara rağmen, dünyamızda şükredilmesi gereken çok şey olduğunu unutmayalım. Yaşamın nefes alanlar için devam ettiğini de… Genellikle şükür duygusuna sahip olanların paylaşma duygusuna da sahip oldukları açıktır. Paylaşım bilinci geliştikçe yaşantının yükü hafifler. Mutluluğu, acıları, başarılarımızı, sevgimizi paylaşmalıyız. Tam da bugünlerde yaptığımız gibi…

       Montainne ‘’Paylaşmak zevkinden yoksun kalınca, hiçbir zevki tatmamaya karar verdim’’ der. Paylaşılan sevinç çoğalır, paylaşılan acı yarıya iner. Paylaşım sosyal canlı, insan için en büyük dayanaktır.

        Duygu, düşünce, davranış, paylaşım, güven, milli birlik, başarı, gelişme; birbirini domino taşları gibi takip eden hayati unsurlardır. Bu akış, birlikte aynı yolda, güvenle yürümenin anahtarıdır.

       Türkiye Cumhuriyeti bireyleri bizler, topyekün milli mücadeleyi tek çıkış yolu görmüş; tüm olanaksızlıklara rağmen, Kurtuluş savaşlarını milli birlik ve beraberlik içinde vermiş; kadın-erkek acıyı, açlığı, rızkı paylaşmış, birlik olup güç kazanmış; dedelerin, ninelerin çocukları, torunlarıyız.

       Mustafa Kemal ‘’ Bir ulus sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek güç düşünülemez’’ demiştir.

       Gün milli birlik ve beraberlik günüdür. Hangi partiyi tutarsak tutalım, birlik olma günüdür. Duygu, düşünce ve davranış farklılıklarının; paylaşım, güven aktarımının zedelenmesi, ötekileşme; bölünme demektir. Unutmayalım, yaşam paylaşımdır. İnsanlar paylaşımdan vazgeçtikleri gün insanlık yok olur. Dayanışma toplumu bir arada tutan en önemli faktördür.

      Dünyanın bize dar geldiği son aylarda, kayıplarımızla kahrolduk. İçimiz yanık, bir şeyler hep eksik ve öyle kalacak. Nefretin yerini sevgiye bıraktığı, insanların birbirlerinin düşünce ve yaşam biçimlerine saygı duyduğu, laik hür demokratik ülkemizde, savaşların ve yoksulluğun son bulduğu yeni bir yıl diliyorum.

        2017 barış rüzgarlarının estiği bir yıl olsun. Yeni yılınız kutlu olsun.

        Hare Öner

Yorumlar

tüm yorumlar