SAADET PARTİSİ’NİN MÜNİH ÇIKARTMASI

Saadet Partisi (SP) Münih Bölge Teşkilatı’nın düzenlediği etkinlikte, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç “Dünya ve Türkiye nereye gidiyor?” konulu bir konferans verdi.   Ahmet İNCEL / M&U...

SAADET PARTİSİ’NİN MÜNİH ÇIKARTMASI

Saadet Partisi (SP) Münih Bölge Teşkilatı’nın düzenlediği etkinlikte, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç “Dünya ve Türkiye nereye gidiyor?” konulu bir konferans verdi.

 

Ahmet İNCEL / MÜNİH

 

Saadet Partisi (SP) Münih Bölge Teşkilatı’nın düzenlediği etkinlikte, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç “Dünya ve Türkiye nereye gidiyor?” konulu bir konferans verdi. Kral Event Center’deki tanıtım etkinliği Saadet Partisi Münih Bölge Teşkilatı’ndan Mehmet Ünlü’nün açılış konuşmasıyla başladı. Bölge Başkanı Mahmut Karaali’nin konuşmasından sonra söz alan SP Avrupa Koordinatörü Abdulsamed Temel, yurttaşları Türkiye’de olanlara karşı duyarlı olmaya çağırarak “Türkiye’nin huzura kavuşması Avrupa’nın huzura kavuşmasıdır. Her şeye rağmen umusuzluğa kapılmayın, çaresiz değilsiniz, çare sizsiniz” dedi.

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TONGÜÇ

Etkinlikte, slayt eşliğinde “Dünya ve Türkiye nereye gidiyor?” konulu bir konferans veren Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, rakamlarla Dünya üzerindeki insanlar arasındaki eşitsizliği anlattı. Tongüç” Dünyamızda yaşayan 7 milyarın üzerinde insanın 925 milynu her gece aç yatmaktadır. Sadece futbolda dönen 500 milyar doların 100 milyarı bu insanların açsızlığına çare olabilirdi. Bizim derdimiz particilik veya bir yerlere gelme çabası değil. Biz, sizlere bu eşitsizlikleri ortadan kaldıracak Milli Görüş reçetesini anlatmak üzere buradayız” dedi.

 

İSLAMDA “İNSAN” ÖNEMLİ

Kuran’da ayetlerde sürekli olarak “insan” ifadesinin yer aldığına dikkati çeken Tongüç “Burada Almanya’da Alman komşularınızla yaşıyorsunuz. İslam’a göre komşunuzun dini, dili, mezhebi ve ırkına bakamazsınız. Müslüman olarak hepsine “insan” olarak bakıp, muhtaç iseler gerekli yardımı yapmalısınız. Ayrıca burada yaşayanlar olarak mutlaka birlik ve beraberliğiniz korumalısınız. Sizin buradaki varlığınız, bize Türkiye’de güç ve umut vermektedir” dedi.

 

ARAP BAHARI MASALI

Türkiye’deki son gelişmelerin siyonizmin uzun dönemli bir planın uygulaması olduğuna dikkati çeken İlyas Tongüç “Farkında mısınız? “Arap Baharı”’ından söz eden kalmadı. O zamanlar sayın hocamız rahmetli Erbakan’ın bu akımı eleştirmesi bazılarını rahatsız etmişti, ama son gelişmeler bir kez daha onun haklılığını ortaya çıkarmıştır. DAEŞ sürekli olarak Müslümanlar’ı katlederken, nedense bir türlü İsrail’e namlusunu doğrultamıyor” dedi.

KIBRIS KONUSU 

KKTC ile ilgi son gelişmelere de değinen SP Genel Başkan Yardımcısı “Türk tarafının garantörlüğünü ve adadaki Türk askerinin varlığının devam etmesini karşı olan hiçbir teklif kabul edilemez. Türk tarafındaki yer altı zenginlikleri bu tarafın ele geçirilmesi planlarını sürmesine neden oluyor” dedi.

 

BAŞKANLIK TARTIŞMALARI

TBBM süren anayasayı değiştirme görüşmelerinde milletvekillerinin şiddete yönelik davranışlarını eleştiren Tongüç başkanlık tartışmaları konusunda partisinin görüşünü bir soru üzerine dile getirdi. Tongüç “hükumetin tasarını inceledik. Kuvvetler ayrılığının muhafaza edilmesi şartıyla ki şu an için bu ilkenin ortadan kalkma tehlikesi olduğunu görüyoruz. Seçim barajının muhafaza edilmek istendiğini görüyoruz ve yine Cumhurbaşkanın tarafsızlığı konusunda bir takım sıkıntıların oluşacağını görüyoruz. Bu konuda görüşlerimizi Cumhurbaşkanı ile yüz yüze görüşerek anlattık. Genel kurulda bu konularda bir takım düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade ettik. Eğer düzeltmeler yapılmaz ise, özellikle meclisin denetleme görevi elinden alınırsa ve meclis sembolik hale getirilirse bunun kabul edilebilecek bir durum olmadığını düşünüyoruz. Özellikle referandum aşamasına gelirse milletimizin zararına olacağını bu konularda yanlışa katılmayacağız. Bu konuları genel kurulda göz önüne alıp, milletimiz aleyhine bir durumda referandum da “evet” dememiz mümkün değildir” dedi.  

Yorumlar

tüm yorumlar