AŞK SÖZCÜKLERİ

14 Şubat Sevgililer Günü, her zaman ki gibi bu sene de son hız kutlanıyor. 21. yy modeli aşkın bir dayatması, tüketim toplumu modeline yakışır türden, bir Sevgililer Günü daha yaşayoruz. Hava buz gibi ama vitrinlerde, insanın içini ı...

14 Şubat Sevgililer Günü, her zaman ki gibi bu sene de son hız kutlanıyor. 21. yy modeli aşkın bir dayatması, tüketim toplumu modeline yakışır türden, bir Sevgililer Günü daha yaşayoruz. Hava buz gibi ama vitrinlerde, insanın içini ısıtan kırmızı kalpler, heyecanla çarpıyor.

 

Sevgililer Günü’nde anlayamadığım, kadının neden başrolde olduğu? Sevgi iki kişi yaşanır, aşk iki kişilik değil mi? O zaman neden bu özel günde ‘’sevgili’’ objesi sadece kadın olarak gösteriliyor? Bütün söylemler neden sadece tek cins üzerinden yürüyor? Kadının aşkının muhatabı erkek; sevgili değil mi?

 

Neden sadece kadınlara ‘’Sevgililer gününden beklentiniz nedir? Sevgiliniz size ne hediye ederse mutlu olursunuz?’’ soruları soruluyor? Neden aynı sorular erkeklere sorulmuyor? Sevgilinizden nasıl bir sürpriz beklersiniz? Sevgililer Günü’nde sizi en çok ne mutlu eder? Benzeri sorular neden  Onlara sorulmuyor? Erkekler sevgili olmayı hak etmiyor mu?

 

Sevgililer Günü’nün kadın üzerinden, bir tüketim günü olarak kullanılmasını hoş bulmuyorum. Sadece ve sadece kadını mutlu etme anlayışı üzerine kurulmuş olmasını garipsiyorum. Hayatımıza usulca dokunup, güzel anılar bırakacak bu günde; erkek-kadın her ikisinin faydalanacağı sürprizler, hediyeler olmalı diye düşünüyorum. Birlikte yenen bir yemek, birlikte çıkılan bir tatil, karşılıklı hazırlanan sürpriz dolu bir kaçamak, cep telefonlarının sus pus olduğu uzun romantik saatler; sarmaş dolaş yapılabilecek uzun yürüyüşler, el ele seyredilen bir film, gözbebeklerinin birbiriyle seviştiği, birbirinin içinde güldüğü doyumsuz saatler…

 

Aşk, iki yandaşının da ruhlarının mutlulukla dans ettiği dakikalarla dolu zamanları sever. Kadınların, erkeklerin, yüreklerinden gelen aşkın, dudaklarından, sevgi yüklü sözcüklerle dökülmesini sever.

Fark etmişsinizdir mutlaka, aşka en çok yakışan kelimeler Fransızca olanlardır. Bu dil, aşk dili olarak ta kabul görür. Geçmişe şöyle bir göz atarsak, Fransızca dilinin edebiyattaki popülerliğini de, hemen görürüz. 

 

Fransız kadınlarının kırılgan güzelliği,Fransızca’nın kulağı okşayan telaffuzuyla birleşince, Fransızca’nın aşk dili olarak düşünülmesine karşı çıkmak mümkün mü? Fransız aşk şarkılarının çaldığı, mum ışığında bir mekan sevgililer gününün bir numaralı tercihi olabilir gibi görünüyor. İş kalıyor, bilmeyenlerin Fransızca aşk sözcüklerini ezberlemelerine...

Kadınlar ve erkekler sözlerim hepimize; aman ha unutmayasınız. Aşk iki kişiliktir.

Aşıklar, kusurlarıyla birbirini sevenler, ömür boyu sevgili olmayı becerebilenler; bilin ki aşk en çok ta sizleri sever.

 

Sevgililer Günü’nüz kutlu olsun.

 

Yorumlar

tüm yorumlar