Recklinghausen AKM şimdi daha güzel ve rahat

RECKLİNGHAUSEN ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ’NDE AÇILIŞ Ahmet Birinci/Recklinghausen Recklinghausen Alevi Kültür Merkezi, uzun yıllardan beri çevre halkının ibadetlerini ve kültürel faaliyetlerini gerçekleştirilmesin...

Recklinghausen AKM şimdi daha güzel ve rahat

RECKLİNGHAUSEN ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ’NDE AÇILIŞ

Ahmet Birinci/Recklinghausen

Recklinghausen Alevi Kültür Merkezi, uzun yıllardan beri çevre halkının ibadetlerini ve kültürel faaliyetlerini gerçekleştirilmesine hizmet ediyor. AKM’ nin faaliyet alanlarının çoğalması, üye sayısının artması nedeniyle, artan ihtiyaçları karşılayabilecek ek hizmet binası inşa edilerek  halkın hizmetine sunuldu. Recklinghausen AKM üyelerinin birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde gerçekleştirdikleri hizmet binasının açılışı, kurucu üyeler, yönetim kurulu üyeleri ve halk katıldı. Ayrıca,  AABF (Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu), NRW İnanç Kurulu Üyesi ve  Kureyş ocağından Murat Önder dede de katıldı.

Açılışın ardından, Murat dede, dua etti, iyi dileklerde bulundu ve deyişler okudu. Sonrasında, Cemevlerinin hizmetlerine ve önemine değinerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Almanya’ya ilk gelen büyüklerimiz ibadetlerini yapabilmek için salon bulmakta güçlüklerle karşılaştılar. Bugün Avrupa’nın her yerinde Cemevlerimiz varsa, ibadetlerimizi ve sosyal hizmetlerimizi hiçbir engelle karşılaşmadan yapabiliyorsak, Almanya’ya ilk gelen büyüklerimizin sayesindedir. Büyüklerimizin büyük katkılarıyla ve örgütlenerek bugünlere gelebildik. Recklinghausen AKM, ek hizmet binasıyla halkımız ibadetlerini ve sosyal faaliyetlerini daha iyi şekilde gerçekleştirecektir. Hizmet binamızın yapımında maddi ve manevi olarak emeği geçen bütün canlara birliğimiz adına çok teşekkür ediyorum.

Bizim amacımız, Cemevlerimizi, kültür merkezlerimizi gelecek kuşaklarımıza devretmek ve onlara bu kültür mirasımızı aktarabilmektir. Bizim yolumuz nasıl geçmişten, ışıklı yollardan bugüne kadar geldiyse, bundan sonrada ışıklı güzel yollarla devam edecektir. Bu güzellikler, sizlerin sayesinde yapılmaktadır. Yine hep birlikte bu Cemevlerimizi ve kültür merkezlerimizi doldurarak bütün değerlerimizin yaşatılmasını sağlayacağız. Geleceğimiz, umudumuz olan çocuklarımıza bu değerlerimizi aktarabilmemiz, Cemevlerimizin salonlarında ancak mümkün olmaktadır. Emek verenlere tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

NRW İnanç Kurulu Üyesi olan Murat Dede, Recklinghausen AKM ve Alevilik hakkında açıklamalarda bulunarak: “ Recklinghausen Alevi Kültür Merkezi AABF Federasyonuna bağlı bir kültürevidir. Bu kültür merkezinde inançsal ve diğer sosyal faaliyetlerimiz yürütülmektedir. Tabii ki öncelikli olarak inançsal faaliyetlerimize yer verilir. İslamiyetin içinde bulunan Alevilik'te , Mezhepçilik değil, YOL vardır . AABF İnanç Kurulu’nda olan bir dede olarak şunu söylemek isterim: Hak Muhammet Ali’yi birbirinden ayırırsanız Alevilik yaşamış olmaz. Hak Muhammet Ali’yi yani, Hakkın birliğini, Muhammet’in buradaki elçisi olduğunu ve Kuran’ında bizlere bırakmış kitap olduğu inkar edilemez.  Zaten Aleviliğin özünde de bu üçlemeden ayrılma yoktur. Çünkü, cemlerimizde, ibadetlerimizde bu üçlemeden başka bir şey söylemeyiz. Bu üçlemelerin, üçü birbirine bağlaşık bir şekilde eli ele, elleri hakka ulaştıran bir zincirlemedir. Onun için, Hak Muhammet Ali üçlemesini hiçbir şekilde bozamıyoruz.

Sazımız bizim için çok önem taşır. Çünkü ibadetlerimizi uzunca bir süre yasaklı oluşundan dolayı, biz anlatımı nefeslerimizle yerine getirmişiz. Duacı İmamlarımızla, nefeslerimizle, tevhitlerimizle icra etmişiz. Bundan dolayıdır ki sazın bizde kutsallığı vardır. Şöyle ki yeri geldiğinde sazı telli Kuran diye isimlendirebiliriz. Çünkü nesiller boyu aktarılması istenilen, kültürümüzü ve olayları, biz sazımızla sözümüzle bir aktarım yolu bulmuş olduk. Asırlar boyunca saklı bir ibadet, baskılardan dolayı gizlenmek zorunda bırakılmıştır. Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehadetinden itibaren, o günün zalimine biat edilmemesinden dolayı saklanan bir inanç olmuştur. (biat: bir kimsenin egemenliğini tanıma)

Peygamber efendimizin son veda hutbesinde bizdeki şekliyle de “Gadir-i Hum” diyoruz. Peygamberimiz Hz. Muhammet, Ali efendimizle beraber veda hutbesinde bizlere iki emanet bıraktığından bahsediyor. Bu emanetlerden bir tanesinin Kuran olduğu, diğerinin ise ehlibeyti, yani ailesi olduğunu söylüyor. Bizler bu ehlibeytin yolunda bugüne kadar yaşamını, toplumsal mücadelesini sürdürmeye çalışan bir toplumuz. Bu yaşantımızı bugüne kadar, zalimin zulmüne boyun eğmeden, ağır bedeller ödeyerek zamanımıza kadar taşıdık. Onun için telli Kuran dediğimiz sazımız bizim yazılı dokümantasyon (belge) gibidir. O dönemlerin yazılamayan kitaplarını aktarım şekli idi” diyerek konuşmasını tamamladı.

Açılış ve dua sonrasında lokmalar dağıtıldı, çay ve kahveler içilerek geçmişten günümüze gelinen süreç hakkında sohbet edildi. Recklinghausen AKM Yönetim Kurulu, Başkan İbrahim Demiryürek, İkinci Başkan Gülten Taş, Üyeler, Hikmet Taş, Fevzi Eşsiz, Sultan Eşsiz, Gülabi Kenanoğlu, Hülya Kenanoğlu, Ayten Özden de emeği geçenlere teşekkür ettiler. Yönetim Kurulu, ek binanın yapımında büyük emek sarf eden Ali Öztürk’e ayrıca teşekkür ettiler.

 

 

Yorumlar

tüm yorumlar