Dijital Çağda Kütüphane Kültürü

  TR Haber/Essen  Almanya’da eğitim ve kültür deyince aklımıza ilk gelen Essen şehri oluyor. Essen şehrinin bir diğer özelliği ise, eğitime emek ve gönül verenlerin şehri olduğu herkesçe bilinmekte. Geleceğimiz, umud...

Dijital Çağda Kütüphane Kültürü

 

TR Haber/Essen

 Almanya’da eğitim ve kültür deyince aklımıza ilk gelen Essen şehri oluyor. Essen şehrinin bir diğer özelliği ise, eğitime emek ve gönül verenlerin şehri olduğu herkesçe bilinmekte. Geleceğimiz, umudumuz olan çocuklarımıza okuma alışkanlığını kazandırmayı, Ruhr Veliler Birliği’nin yürütmekte olduğu Mobiles projesi ile gerçekleştiriliyor. Proje hakkında, Ruhr Veliler Birliği Başkanı Dr. Ali Sak, proje hakkında açıklamalarda bulundu:

“Ruhr Veliler Birliği çatısı altında yürütülen Mobiles (mobiles elternsemınar-gezici veli seminer) projesinin hedeflerinden birisi velilerimizde ve çocuklarımızda okuma kültürünün oluşmasını sağlamaktır. Bunu değişik seminerlerle, yazarları, şairleri davet ederek okumalarla olabileceğini düşündük.

 Fakat farklı yöntemlerin de arayışı içinde iken dernek üyelerimizden ve şimdilerde yönetim kurulu üyemiz olan Fatime Okuyucu  hanımın çocuklarıyla ziyaret ettiği kütüphanedeki resimleri sosyal medyada paylaşınca "işte bu" dedim ve Fatime Okuyucu yönetiminde kütüphane grubunun oluşumunu sağladık. Bu grup mobiles projesi kapsamında ve Fatime Okuyucu yönetiminde ayda bir kütüphanede buluşup değişik etkinlikler planlayacak.

 Zira okulların ve ailelerin bazı küçük ama etkili yöntemlerle, çocuklara kütüphane kültürünü ve kitap sevgisini aşılamasının mümkün olduğunu düşünüyoruz. Kütüphanelerin sadece ‘kitap ödünç alınan’ yerler olmaktan çıkarılması gerektiğini, eğlenceli aktivitelerle sıkıcı ortamlar olmaktan kurtarılabileceğinin farkına da vardık. İlk buluşmamız 20 kişilik anne-çocuk grubuyla gerçekleşti, bir çoğu daha ilk defa kütüphaneye gelmişlerdi. Katılan anne ve çocuklar değişik oyunlar, okumalarla 2-3 saat kütüphanede eğlenceli bir şekilde vakit geçirilebileceğinin farkına vardılar. On Mart 2017 deki ikinci buluşmamızda yaklaşık 40 kişilik anne çocuk grubuyla kütüphanenin o gün sunmuş olduğu "kütüphanelere gecesi" çerçevesinde değişik etkinliklere katıldık. Örneğin, oyunlarla boyama, bir yazarın kitabını aktif söyleşi ile okuması, akabinde müzik, dans, akrobatik gösterileri. Annelerle çocukların interaktif oyunlar oynamaları ve bu şekilde anne ve çocuğun iletişimini güçlendirmesi. Bununla birlikte kütüphanede bulunan kafeterya da annelerle oturup sohbet ederek grubun iletişimini güçlendirme ve sosyalleşme paylaşımları.

 

Evet kütüphanelerin 21. Yüzyılın çocuklarına hitap eden bir öğrenme alanı haline getirilmiş olmasını hep birlikte zevkle tanımış olduk. Bu proje ile dijital çağın çocuklarında kütüphane kültürü ve kitap sevgisi oluşturmanın hala mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda hedeflerimiz bellidir. Ailelerin çocuklarıyla kütüphaneye gelip okumalar yapıp, aktif okuma kültürünü oluşturmalarını sağlamak.  Aileler çocuklarıyla birlikte nasıl kaliteli vakit geçirebileceklerini ve çocuklarına pedagojik açıdan nasıl davranmaları gerektiği konusunda yol göstermek. Çocukların sosyalleşerek, deneyerek, gözlemleyerek, hissederek, keşfederek öğrenmelerini sağlamak. Ve kütüphane alışkanlığının bir yaşam tarzı haline gelmesini arzuluyor ve bu hedefe doğru uğraşlarımızı veriyoruz. 

 

Hedeflerimize ulaşmadaki yöntemlerimizin doğru ve isabetli olduğunu bizzat kütüphane etkinliğine katılan çocuklarımızın yorumlarından da okuyabilirsiniz” dedi.

Projeyi yürüten ekibine çok güvendiğini belirten  Dr. Ali Sak, konuşmasına devamla: “geleceğimiz, umudumuz olan çocuklarımıza şefkatli davranışların ve gülen yüz çeşitlerinin tamamını göstererek, hatta anne karnındaki kuzu postunun yumuşaklığı, anne kucağı şefkatinde cümleler sıralayarak, kütüphaneyi ve okumayı çocuklarımıza sevdiren,  Mobiles ekibine (Kamuran Turan, Fadime Erciyas ve Fatime Okuyucu) ama özel olarak da kütüphane grubu sorumlumuz Fatime Okuyucu ya bu özverili çalışmasından dolayı teşekkür ediyoruz. Ruhr Veliler Birliği olarak projeye manevi ve maddi destek veren Ruhr Öğretmenler Derneği, KRV İş, Uyum ve Sosyal Bakanlığına, ve Zukunft Bildungswerk vakfına da şükranlarımızı iletiyoruz” dedi.

Yorumlar

tüm yorumlar