Yeni Yollara Doğru

ESSEN'DE KÜLTÜRLERARASI İŞ VE MESLEK FUARI Ahmet Birinci/Essen Kültürlerarası İş ve Meslek Fuarı Yeni Yollara Doğru 7 Nisan 2017 Cuma günü saat 10:00´da VHS Essen´de kapılarını açıyor. Ulusal ve bölgesel &c...

Yeni Yollara Doğru

ESSEN'DE KÜLTÜRLERARASI İŞ VE MESLEK FUARI

Ahmet Birinci/Essen

Kültürlerarası İş ve Meslek Fuarı Yeni Yollara Doğru 7 Nisan 2017 Cuma günü saat 10:00´da VHS Essen´de kapılarını açıyor. Ulusal ve bölgesel çapta 30 dolayında kurum ve işletmenin iş ve meslek olanaklarını tanıtacağı fuar VHS Essen ve TAM Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren KAUSA Essen tarafından organize ediliyor.

Gençler ve işletmeler arasındaki irtibatı güçlendirmek ve gençleri mesleki perspektifleri konusunda düşünmeye sevk etmek amaçlarıyla hayata geçirilen Kültürlerarası İş ve Meslek Eğitimi Fuarı – Yeni Yollara Doğru, yeni formatıyla ikinci kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Essen Halk Eğitim Merkezi (VHS Essen) ve Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi arasında Şubat 2016´da imzalanan işbirliği anlaşmasının ürünlerinden biri olan fuar, VHS Essen Direktörü Michael Imverg, Okul Eğitimi Bölüm Başkanı Heike Hurlin, TAM Vakfı İş Piyasası ve Uyum Programı Sorumlusu Yunus Ulusoy, KAUSA Essen Yöneticisi Cem Şentürk ve KAUSA uzmanları Mousa Othman ve Abdulkader Sadek tarafından tanıtıldı. Basın toplantısında iki kurum arasındaki işbirliği anlaşmasının da kısa bir bilançosu çıkarıldı.

Canlı İşbirliği

TAM Vakfı ile VHS Essen arasındaki işbirliği anlaşmasında ağırlık noktasını, 2013´ten beri kurum içi bir etkinlik olarak gerçekleştirilen meslek fuarının kültürlerarası boyut kazandırılarak dışa açılımı teşkil ediyor. Geçtiğimiz yıl ilk kez bu formatla kapılarını açan fuar, bu yıl 7 Nisan Cuma günü 10:00 ile 12:30 saatleri arasında şehir merkezinde bulunan VHS Essen binasında (Burgplatz 1, Essen) gerçekleştirilecek.

İşbirliği anlaşması kapsamında KAUSA Essen, Eylül 2016´dan beri VHS binasında haftalık sabit mesleki danışmanlık saatleri sunuyor. Bu imkandan bugüne kadar 65 öğrenci istifade ederken, Şubat 2017´den beri VHS Essen´de dil kurslarına devam eden öğrencilere KAUSA Essen tarafından mesleki eğitim alanında anadilde bilgilendirme toplantıları sunuluyor. Şimdiye dek gerçekleştirilen iki toplantıda 40 öğrenciye ulaşıldı.

Bunlar dışında KAUSA Essen, VHS Essen´in Avrupa Günü kapsamında gerçekleştirdiği „Avrupa Kahvaltısı“ ve sömestr açılışında gerçekleştirdiği „An(ge)kommen“ gibi başarılı ve bölgesel düzeyde tanınırlığa sahip konseptlere aktif katılım gösteriyor.

„Essenli genç ve genç yetişkinlerin daha iyi bir yaşam perspektifi edinmesine katkıda bulunma“ hedefiyle gerçekleştirilen kurumlararası işbirliğini şimdiye kadar ulaşılabilenler bağlamında başarılı bulduklarını kaydeden VHS Essen Direktörü Michael Imberg, bu hedefin izlenmesine tüm güçle devam edilmesi gerektiğine işaret etti. Imberg 2016 yılı ortasından beri KAUSA Essen Danışma Kurulunda yer alıyor ve meslek eğitimi alanında faal diğer kurumlarla birlikte proje aktivitelerinin şekillendirilmesinde rol oynuyor.

TAM Vakfı açısından işbirliğini değerlendiren „İş Piyasası ve Uyum“ Programı Yöneticisi Yunus Ulusoy ise „İyi işbirlikleri sözleşmelere değil, ardında duran kişilerin angajmanına dayanır. VHS Yönetiminin yeni fikirlere açık oluşu ve okul eğitimi bölümünün güçlü angajmanı olmadan bu başarılara erişilmesi söz konusu olamazdı. TAM Vakfı ve KAUSA Essen olarak güvene dayalı bu başarılı işbirliğinden ötürü müteşekkiriz“ dedi.

Çok dilli bilgilendirme

Kültürlerarası İş ve Meslek Fuarı´na yaklaşık 400 konuk bekleniyor. Etkinliğin başlangıcında VHS Essen öğrencileri tarafından hazırlanan bir açılış programı gerçekleştirilecek.

Fuar esnasında KAUSA Essen standında çok dilli meslek danışmanları hazır bulunacak, Türkçe ve Almanca´nın yanı sıra Arapça ve İngilizce olarak da katılımcıların sorularına yanıt arayacaklar. Bunun yanı sıra KAUSA Essen, Almanca bilgisi yetersiz gençlerin işletmelerle irtibatını sağlamak üzere İngilizce ve Almanca olarak fuar rehberliği hizmeti sunacak.

Ücretsiz olarak katılınabilecek fuar, kapasite sınırı nedeniyle sadece ön kayıt yaptıran gruplara açık. Bu bakımdan ilgililerin en geç 5 Nisan 2017 tarihine kadar VHS Essen Okul Eğitimi Bölüm Başkanı Heike Hurlin ile (0201 88-43219 / Heike.Hurlin@vhs.essen.de) irtibata geçerek, katılacak gruplar için kontenjan ayırtması gerekiyor.

 

Yorumlar

tüm yorumlar