Essen AKM, futbolla NRW'yi birleştirdi

ESSEN ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ’NDEN DOSTLUK TURNUVASI Ahmet Birinci/Essen Essen AKM, (Essen Alevi Kültür Merkezi) her zaman olduğu gibi yine çok önemli bir organizasyon gerçekleştirmiştir. Barışa ve kardeşliğe çok ih...

Essen AKM, futbolla NRW'yi birleştirdi

ESSEN ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ’NDEN DOSTLUK TURNUVASI

Ahmet Birinci/Essen

Essen AKM, (Essen Alevi Kültür Merkezi) her zaman olduğu gibi yine çok önemli bir organizasyon gerçekleştirmiştir. Barışa ve kardeşliğe çok ihtiyacımız olduğu bugünlerde, düzenledikleri futbol turnuvasıyla, dostlukları, kardeşlikleri pekiştirerek toplum barışına katkı sağladılar.

Dünya barışının bozulacağını gören iyi yürekli insanları, 113 yıl önce FİFA ( Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği, kuruluş tarihi 21 Mayıs 1904) ni kurdular. Birbirini gören, el sıkışan insanlar dost olurlar, arkadaş olurlar düşüncesiyle yola çıkmışlardı. Altı kıtadan 211 ulusal futbol federasyonu bir araya gelerek kurulan FİFA, dili, dini rengi ayrı milyonlarca insanı buluşturup dostlukların kurulmasını sağlamıştır. 

Essen AKM’de, FİFA benzerliğinden yola çıkmış olmalı ki, düzenledikleri futbol turnuvasıyla, birçok sporseverin buluşmasını ve futbolcunun dostluklarının ve arkadaşlıkların kurulmasını sağlamışlardır.

 Bu yıl, 3’üncüsü düzenlenen geleneksel, “Alevi Dernekleri ve Arkadaşları Futbol Salon Turnuvası”, 30 Nisan Pazar günü Essen, Bergeborbeck Spor Salonunda Alevi Kültür Merkezi – Essen Cemevi’nin ev sahipliğinde, çok sayıda sporseverin  katılımıyla gerçekleştirildi.

Turnuvaya Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinde bulunan Alevi Bektaşi Kültür Derneği Herne ve Çevresi, Bochum ve Çevresi Alevi Kültür Derneği ve Cemevi, Hamm ve Çevresi Alevi Kültür Birliği HAKBİR, Alevi Toplumu HSK Kültür Cemevi Sundern, Bonn Alevi Kültür Merkezi, Köln ve Çevresi Hacı Bektaş-ı Veli Cemevi, Alevitische Streetkicker Oberhausen ve Alevi Kültür Merkezi – Essen Cemevi’nden katılan 10 takımın yanı sıra bürokratik ve siyasi çevre olmak üzere birçok kesimden izleyicinin katıldığı gözlemlenmiştir.

Alevi Kültür Merkezi – Essen Cemevi’nin düzenlediği turnuvaya katılan, Essen Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Kufen, Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosu Yardımcısı Ahmet Davaz, ve ana sponsorları Ehliyet Kursu Max (Fahrschule maX Essen) sahibi Murat Cura ile Enza Home Essen & Yataş, Bedding Mobilya Mağazası sahibi Mustafa Eydemir için hazırlattıkları formaların takdiminden sonra yapılan konuşmalarda sporun, dünyada insanları cinsiyet, köken, din veya sınıf ayrımı olmadan bir araya getiren, sınırları aşan, insanlar arasındaki kültürel bağları güçlendiren çok önemli bir faktör olduğuna değinilirken, “Spor, ilhamdır, umut etmektir, mücadeledir, zaferdir, centilmenliktir, dostluktur, kardeşliktir, birlikte tek yürek olmaktır“ sloganlarıyla turnuvanın düzenleniş amacına vurgu yapan yetkililer, teşekkürlerini sunup şükranlarını ilettiler.

Dostluk ve centilmenlik mesajlarının ardından Essen Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Kufen, Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolos Yardımcısı Ahmet Davaz’ın birlikte sembolik olarak gerçekleştirdikleri santra ile başlayan turnuva esnasında, Alevi Kültür Merkezi – Essen Cemevi’nin düzenlemiş olduğu tombala çekilişiyle heyecan artarken, sürpriz olarak gelen davul zurna eşliğinde tribünlerin coşkusu da doruğa ulaştı.

Turnuvayı ziyaret eden konuklar arasında yer alan, Dirk Heidenblut  SPD Almanya Federal Milletvekili, Matthias Hauer  CDU Almanya Federal Milletvekili, Mehmet Akbulut Essen Uyum Meclisi Başkan Yardımcısı ve SPD Essen Göç ve Çeşitlilik Grubu Üyesi, Günther van Wasen  FDP Essen Meclis Üyesi ve Spor Sözcüsü, Ezgi Güyıldar  DİE LİNKE Essen Fraksiyonu Başkan Yardımcısı ve Kuzey Ren-Vestfalya Milletvekili adayı, Klaus Diekmann CDU Essen Spor ve Havuzlar Komitesi Başkanı, Besnik Kelmendi  CDU Yukarı Ruhr Yönetim Kurulu Üyesi ve Alman-Arnavut-Entegrasyon-Birliği Başkanı, Sadık Cicin  CDU Essen Meclis Üyeliği adayı Altenessen/Vogelheim ve Essen Göçmen Dernekleri Birliği Başkan Vekili, Oktay Sürücü  Essen Uyum Meclisi Danışmanı ve Essen Göçmen Dernekleri Birliği İdari Müdürü, EBB Essener Bürger Bündnis temsilcileri ve bir çoğunun aynı coşkuyla katılımları dikkatlerden kaçmadı.

Havanın güneşli olması, Alevi Kültür Merkezi – Essen Cemevi’nin hazırlamış olduğu yemeklerin lezzeti turnuvayı bahar şenliğine dönüştürürken, sahada süren mücadele ise tam hızıyla devam etti. Maç aralarında sahaya koşan çocukların neşesi şimdiden yeni nesil takımların müjdesini verdi. Turnuva şenlik havasında geçmesine rağmen yarı finale gelindiğinde ise genciyle yaşlısıyla tüm sporseverler nefeslerini tutarken, her ne kadar dostluk maçı da olsa kazanma arzularıyla ateşli bir şekilde takımlarını desteklediler. Alevi Kültür Merkezi – Essen Cemevi, takımı ile Alevi Bektaşi Kültür Derneği Herne ve Çevresi arasında gerçekleşen final maçında ise tribünlerden yükselen sevinç sesleri Avrupa Kupalarını aratmayacak kadar coşkulu, bir o kadarda centilmenlik doluydu.

Bu güzel mücadelelerin sonunda ev sahibi olan, Alevi Kültür Merkezi – Essen Cemevi’nin takımı birinci olurken , Alevi Bektaşi Derneği Herne ve Çevresi ikinci, Alevitische Streetkicker Oberhausen üçüncü ve  Alevi Kültür Derneği ve Cemevi HSK Sundern dördüncü oldular.

Turnuvanın Centilmenlik Kupası, Alevi Bektaşi Derneği Herne ve Çevresi’ne bir adımlık fark ile Turnuva Yönetimi ve Hakemler tarafından turnuva boyunca yapılan puanlandırma sonucunda Alevi Kültür Merkezi – Essen Cemevi’ne birincilik verilirken, yine “Gol Krallık Kupası” da aynı takımdan 10 gol ile Ufuk İçten’e verildi.

Bunun yanında tombalanın büyük ödülü olan YES Reisen Essen, Halil Yalçın sponsorluğunda bir haftalık “Sevigililer Günü”ne özel İstanbul gidiş-geliş uçak bileti Bochum’dan katılan bir bayan seyirciye takdim edildi. Büyük ödül haricinde on adet Detrat Reisen Duisburg, Sertaç Özgür sponsorluğunda Seyahat rezervasyonu  kullanmak üzere indirim hediye çekleri, Fahrschüle maX Essen, Murat Cura sponsorluğunda, ehliyet kursu kayıt ve ehliyet çalışma aplikasyonu hediye çekleri, Alevi Kültür Merkezi – Essen Cemevi baskılı hediyelik eşyalar ve tişört olmak üzere dekorasyon, elektronik eşyalar gibi çeşitli 100 ödül sahiplerini buldu.

Geleneksel olan “Turnuvanın Gezen Kupası” 1. olan , Alevi Kültür Merkezi – Essen Cemevi’nin 1. takımı tarafından, 2. olan Alevi Bektaşi Derneği Herne ve Çevresi’ne gelecek sene turnuvanın Herne‘de düzenlenmesi amacıyla devredildi.

Alevi Kültür Merkezi – Essen Cemevi Genel Sekreteri Özden Özdoğan, turnuvayı değerlendirerek şu cümlelerle düşüncelerini ifade etti: “Alevi Bektaşi Derneği Herne ve Çevresi tarafından 3 yıl önce hayata geçirilen ve yola çıkılan bu geleneksel turnuvada 7’den 70’ e tüm emeği geçenlere, maddi ve manevi katkıda ve katılımda bulunanlara Alevi Kültür Merkezi – Essen Cemevi ve Üyeleri adına en derin şükranlarımızı sunuyorum. Hep beraber güzel bir havada ve atmosferde bir turnuva ve etkinlik geçirdik. Bu güzellik, hepimizin ortak eseridir. Seneye İnşallah, Herne’de görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın” dedi.

Turnuva sonrasında katılımcıların kucaklaşması bugün olduğu gibi, daha nice güzel turnuvaların olacağının bir habercisi olarak görüyoruz. Takımlar seneye daha sıkı mücadele etmek üzere vedalaşırken, seyircilerde güzel bir günün sonrasında seneye yine tribünlerde yerlerini almak üzere ayrıldılar. Anadolu’muzun geleneklerindendir, gönüllerin güzelliği beden dilinde halaylarla yansır. Turnuvanın ardından, halaylar çekilerek etkinlik son buldu Güzel düşünüp güzel işlerini hayata geçiren çok değerli dernekleri ve yöneticilerini takdir ediyor ve saygıyla selamlıyoruz.

Yorumlar

tüm yorumlar