A'dan Z'ye Gençlik Kolları Organizasyonu

NRW CHP GENÇLİK KOLLARI’NDAN COŞKU DOLU 19 MAYIS KUTLAMASI Ahmet Birinci/Essen NRW CHP Gençlik Kolları’ tarafından hazırlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Essen Katakomben Tiyatro Salonu'...

A'dan Z'ye Gençlik Kolları Organizasyonu

NRW CHP GENÇLİK KOLLARI’NDAN COŞKU DOLU

19 MAYIS KUTLAMASI

Ahmet Birinci/Essen

NRW CHP Gençlik Kolları’ tarafından hazırlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Essen Katakomben Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirildi. Kutlamaya, SPD NRW Eyalet Milletvekili Volkan Baran, SPD Federal Meclis Milletvekili Adayı Nezahat Baradari Güçer, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve NRW halkı katıldı.

Bilindiği gibi, Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 24 Mayıs 1935’te "Atatürk Günü" adı altında kutlanmıştır. Beşiktaş'ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı'nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi'nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni, kutlanan Atatürk Günü'nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk'ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" adını almıştır.

NRW Gençlik Kolları’nın hazırladığı kutlama programı, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Devlet Adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizin manevi huzurunda  saygı duruşu ve sonrasında İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

NRW CHP Gençlik Kolları Başkanı Ceren Sarıyar, hazırda bulunan herkesi selamlayarak, yürekten hoş geldiniz ddedi ve  konuşmasına başladı. Ceren Sarıyar konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eşsiz bir coğrafyanın, ve dünyada başka hiçbir millete nasip olmamış lideri Atatürk’ün Anadolu topraklarında başlattığı “Kuvayımilliye” hareketinin 98.yıldönümündeyiz. Öncelikle büyük bir tarihsel yanılgıyı, küçük bir hatırlatma ile düzelterek başlamakta fayda görüyorum. Çünkü bizlerin, gelecek yeni nesillere yanlış bir bilgi bırakma hakkımızın olmadığı düşüncesindeyim. Son günlerde ısrarla ve tamamen kasıtlı olarak, Türkiye tarihinin başlangıcının 1919, olmasının kabul edilemeyeceği beyan edilmektedir.19 Mayıs 1919, Millî mücadeleyle birlikte Cumhuriyetin, dolayısıyla Türkiye’nin kuruluşunun ve kurtuluşunun başlangıç tarihidir. Dolayısıyla bizim lügatımızda, ne eski Türkiye, ne de yeni Türkiye diye bir tanımlama söz konusu dahi değildir. Yüzyıllık bu çınarın ismi “Türkiye Cumhuriyeti” dir.

Kurucusu ve kurtarıcının ismi “Gazi Mustafa Kemal Atatürk” tür. Bayrağı, kırmızı üzerine ay yıldız, dili Türkçe ve isteyen istediği dilde konuşma hakkına sahip olduğu, çağdaş, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

İşte bu son paragraf: “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının, değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez en önemli maddesidir.

Bütün bu gerçek bilgiler ışığında, Cumhuriyetimizin kuruluş tarihi 29 Ekim 1923, saltanata son veren kuvayımilliye ve Türkiye Tarihi 1919’da başlar.

Üzerinde bulunduğu coğrafyada, bugün hemen hepsi birbiriyle savaş halinde olan ve hiçbir Ortadoğu ülkesi ile kıyaslanmayacak ülkemiz, ne yazık ki bir karışıklığa doğru çekilmeye çalışılmaktadır. Sınırlarımızda yaşananlardan ders çıkarıp, bir an evvel Cumhuriyet değerlerine sıkıca sarılmamız gereken şu günlerde, kaynağı aynı odaklardan Cumhuriyetin kurucusu Atatürk ve devrimlerine karşı onursuz saldırılar yapılmaktadır. Bütün bu canımızı acıtan çirkinlikler yaşanırken, memleket dahilinde iktidarda olanlardan bir yetkili de çıkıp bu onursuzluğa dur dememiştir.

Şayet bu yapılanlar ve kurgulananlar, bizlerdeki tarih bilincini yok etmeye yönelik ise şunu iyi bilsinler: “Biz Atatürk devrimlerini ve Cumhuriyet tarihini püsküllü fesi başında olanlardan değil … Aklı başında olan yurtsever öğretmenlerden öğrendik” dedi.

NRW CHP Birliği Başkanı İbrahim Vural, gençlerin bayramında konuşmasına şu sözlerle başladı: “ Değerli misafirlerimiz, dünyanın geleceğini emanet almış siz değerli genç arkadaşlarım. Bugün Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’da yaktığı bağımsızlık ve kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele gönülden gönüle dolaşmasının 98. Yıldönümü. Sizleri o gün, vatan sevdası ve bağımsızlık ateşiyle yanan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yüreklerinde taşıdıkları heyecan ve coşkuyla selamlıyorum. Sizleri o gün Bandırma Vapurunu Samsun iskelesinde büyük umutlarla bekleyen Anadolu halkının cesur ve büyük yüreğinden selamlıyorum.

Atatürk’ün 19 Mayıs’ta  Millî duygular içerisinde Samsun’da attığı  o ilk adım, milletimizin bağımsızlığı ve Cumhuriyetimizin kuruluşu yolunda atılmış en önemli adımdır. Bu yüzden, milletimizin verdiği bu onurlu ve haklı mücadelenin adı olan 19 Mayıs’ın 98. Yıldönümünü yaşamış olmanın mutluluk ve heyecanını ilk günkü coşkuyla yürekten hissetmekteyiz. 19 Mayıs milletimizin tüm onur ve gururuyla, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde emperyalist güçlere karşı tarih sahnesinde bir defa daha şahlanışın adıdır. 19 Mayıs sadece  millî kurtuluş hareketimizin başlangıcı değil, yeni laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de çağdaş ve devrimci değerlerle Milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır. 19 Mayıs sadece Türk Milletinin değil, tüm mazlum ve mahkum dünya milletlerinin uyanış ve umudun adıdır. 19 Mayıs gençlik, gençlik ise gelecek demektir. Bu gençlik, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir. “Sizler, genç Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar”.  Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinin hatırlatarak altını çizen İbrahim Vural, programı hazırlayan gençlere ve salonu dolduran NRW halkına teşekkür etti.

NRW SPD Milletvekili Volkan Baran da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinliğine katılanlar arasındaydı. Konuşmasına, kendisini, NRW Meclisine gönderen seçmenlerine teşekkürle başladığı konuşmasında, aynı desteği, Federal seçimlere SPD den aday olan Nezahat Baradari Güçer için de istediğini belirtti. Volkan Baran, konuşmasının devamını şöyle sürdürdü: “ 19 Mayıs bizim için çok önemli bir gündür. Yalnız gençlik ve spor bayramı değil, aynı zamanda Atatürk’ü de anma günüdür. Mustafa Kemal Atatürk, yalnız bir şahıs, yalnız bir ülkenin lideri olarak değil, aynı zamanda bir duruşun, bir ideolojinin lideridir. Dolayısıyla biz gençler olarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün laik ideolojisine sahip çıkıp yaşatamazsak yok olur gideriz. Onun içindir ki 19 Mayıs ruhunu ve önemini gelecek nesillere anlatmalı ve aktarmalıyız. Laiklik demek demokrasi demektir. Bu demokrasiyi koruma görevimiz yalnız ülkemiz sınırları içerisinde değil, uluslararası demokrasiyi de her zaman müdafaa etmemiz gerekmektedir.

Değerli genç arkadaşlarım ve burada bulunan çok değerli yurttaşlarımız. Beni tanıyan herkes bilir ki Türk toplumu arasında hiçbir zaman bir ayrım yapmadım yapmamda söz konusu değildir. Böyle önemi büyük olan bir günde daha çok kenetlenmeliyiz. Bu salonun büyüklüğü bize yetmemelidir. Hepimiz yanımızda birkaç kişi daha getirmeliyiz. Türkiye’nin bugünkü durumunu önceki konuşmacı arkadaşlarım çok iyi tespit edip aktardılar. Gençlerimize ve halkımıza bugün burada aktarılan önemli bilgileri daha geniş kitlelere ulaştırmalıyız. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı hepimize kutlu olsun. CHP’nin gençlere daha çok ilgi göstermesi, planlı ve uygulanabilen projeler hazırlamasını arzu ediyorum. Hepinize teşekkür ediyor, saygıyla sizleri selamlıyorum.

NRW CHP Gençlik Kolları ve NRW CHP Birliği Yönetimi, Birliğin kurucu Başkanı olan Cemal Bulut’a şükran plaketi takdim ettiler. Cemal Bulut, gençliğe ve yönetim kuruluna teşekkür ederek başarılar diledi.

Program, şair, yazar ve yayıncı Ozan İnci’nin okuduğu günün anlamını taşıyan birbirinden güzel şiirleriyle devam etti. Daha sonra, Ozan İnci ve annesi Rabia hatunla halk türküleri seslendirdiler.   Köln Dance Academy, baharın bütün güzelliklerini taşıyan, Anadolu’muzun dağından, taşından, ovasından, yaylasından, her renkten halk oyunlarını, Katakomben Tiyatro salonuna taşıdılar. Tek kişilik gösterisiyle komedyen Şeyma Düzcü, salonu kahkahalara boğdu. Daha sonra farklı müzik grupları sahnede yer aldı, şarkılar, türküler ve danslarla muhteşem bir “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlandı.

Mustafa Kemal Atatürk, boş yere söylememiş, “ Bütün Ümidim Gençliktedir” diye. Bizlerde halk olarak, birkaç, yabancı dil bilen, anadilini ve kültürünü koruyan ve geliştiren, folkloruyla, türküleriyle, sportmenliği ile ve dünya çapında bilgi dolu gençlerimizle gurur duyduk mutlu olduk. Bu gençlik bizlere umut olmuştur, endişe duymuyoruz artık. Rahat uyu Atam, bıraktığın yerden gençlerin yoluna devam ediyor. 

 

Yorumlar

tüm yorumlar