Avrupalı Türk çocukları Hacivat ile Karagöz olacak

Kemal öğretmen  çocuklar için  kültür elçisi oldu    Ruhr Veliler Birliğinin mobiles projesi kapsamında geleneksel Türk gölge oyunu Hacivat ile Karagöz, Essen Merkez Şehir Kütüphanesi...

Avrupalı Türk çocukları Hacivat ile Karagöz olacak

Kemal öğretmen  çocuklar için  kültür elçisi oldu 

 

Ruhr Veliler Birliğinin mobiles projesi kapsamında geleneksel Türk gölge oyunu Hacivat ile Karagöz, Essen Merkez Şehir Kütüphanesinde öğretmen Kemal Cıbır tarafından sahnelenip, seslendirildi.

ESSEN (TR Haber) RUHR Veliler Birliği eğitim ve toplum adına müthiş işler yapmaya devam ediyor. Şimdi de mobiles projesi kapsamında Avrupalı Türk çocuklarına Türk gölge oyunu yani Hacivat ile Karagöz’ü kendi kendilerine icra etmek için öğretiyor.

Essen Merkez Kütüphanesinde yaklaşık 120 kişilik bir grubun izlediği tarihi Hacivat-Karagöz oyununu öğretmen Kemal Cıbır, Oberhausen Jacobi ilkokul öğrencileriyle birlikte hem sahneledi hem de seslendirdi. 

Eğitimci Kemal Cıbır konuyla ilgili olarak: „ Halk arasında Hacivat ile Karagöz diye  bilinen geleneksel Türk oyunu bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Hem bu oyunu tanıtmak hem sevdirmek hem de gelecek nesillere taşımak için ilokul üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerine ilaveten velilere öğretiyoruz. Şu anda Oberhausen’daki  Jacobi ilkokul öğrencileri bu görevi üstlendiler ve ilk temsilimizi de Essen’deki Merkez Kütüphanesinde gerçekleştirdik.

Gelecek durağımız ise Duisburg’taki Bruchhausen ilkokulu olacak. Amacımız özümüze dönmek ve Hacivat ile Karagözlerin çoğalmasını sağlayarak bu kültürün gelecek nesillere taşınmasıdır. Proje içinde yer alan ve destek veren büyük, küçük herkese teşekkür ederim“ dedi.

Essen Merkez Kütüphanesinin müdürü Klaus-Peter Böttger ise  ilk kez Hacivat ve Karagöz’le tanıştım ve çocuklara yönelik hiç bir etkinlik bu kadar ilgi görmemişti. Bunun devamının gelmesini diliyorum dedi.

Yorumlar

tüm yorumlar