ZONGULDAKLILAR MESCİD-İ AKSADA BULUŞTU

Kara Elmas Diyarını Buluşturan iftar Ahmet Birinci/Gelsenkirchen Zonguldaklıları buluşturan iftar yemeği, Gelsenkirchen-Hassel’de bulunan Mescid-İ Aksa Camii’nin salonunda gerçekleştirildi. İftar programına, T.C. Münster Başkonsolos...

ZONGULDAKLILAR MESCİD-İ AKSADA BULUŞTU

Kara Elmas Diyarını Buluşturan iftar

Ahmet Birinci/Gelsenkirchen

Zonguldaklıları buluşturan iftar yemeği, Gelsenkirchen-Hassel’de bulunan Mescid-İ Aksa Camii’nin salonunda gerçekleştirildi.

İftar programına, T.C. Münster Başkonsolosluğu'ndan Konsolos Müzeyyen Civan, SPD Federal Meclis Milletvekili Frank Schwabe, NRW (Nordrhein-Westfalen) SPD Eyalet Milletvekili Sebastian Watermeier, Gelsenkirchen Belediye Başkanı Martina Rudowitz, Herten Belediye Başkan Yardımcısı Jürgen Grunwald, Federal Miclis Milletvekili adayı SPD Markus Töns, Zukunft Bildungswerk Eğitim Kurumu Başkanı Turgay Tahtabaş, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, işadamları, yakın şehirlerdeki üyeler ve halkımız katıldı.

İftar programı, Kuran-ı Kerim okunmasıyla başladı. Sonrasında, Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Karakulak, misafirleri selamladı. Karakulak, ramazan ayının insan yaşamındaki barışa ve kardeşliğe olan katkısına değindi. Karakulak,                     ramazan ayının bereket ve kardeşlik anlamı taşıdığını değindi. Düzenlediğimiz iftarla, manevi havayı oluşturmaya çalışıyoruz. Ramazan kültürümüzü ve kardeşliğimizi, yaşadığımız toplumun diğer milletlerine ve genç nesillerimize tanıtmak istiyoruz. Bugünün beraber olunmasında emeği ve katkısı olanlara da şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz dedi.

Gelsenkirchen Belediye Başkanın Martina Rudowitz, konuşmasında katılımcıları selamlayarak hoş geldiniz dedi. Günün önemine ve anlamına da değinen Rudowiz, Gelsenkirchen şehrinde barış içerisinde herkesin yaşamı sürdürmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Avrupa Zonguldaklılar Derneği yöneticilerine, katkı sağlayanlara da teşekkür etti.  

Federal Meclis Milletvekili SPD Frank Schwabe’de salonda bulunan davetlileri Türkçe selamladı. Zonguldak ve Zonguldaklıların hayatında önemli hatıralar taşıdığını belirterek, Zonguldak ve çevre şehirleri ziyaret ettiğini söyledi. Ramazanda beraber yemek yemenin ve bölüşmenin önemine de değinen Schwabe, beraberce barış ve güven içinde, dostça yaşamak güzel şeyler olduğunu söyledi.

Davete katılan misafirler, semah gösterileri izlediler, çay ve kahvelerini yudumlarken sohbetlerini de sürdürdüler. Uzaktan gelenler göremedikleri dostlarıyla hasret giderdiler. Salondan memnuniyetle ayrılan misafirler, Dernek yöneticilerine teşekkürlerini bildirdiler.                                 

 

Yorumlar

tüm yorumlar