Devrek ve Karabüklüler iftarda buluştular

İFTAR PROĞRAMLARI HASBİHAL VESİLESİ Ahmet Birinci/Herne NRW (Nordrhein-Westfalen) Eyaletinde faaliyet gösteren, Avrupa Devrekliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği ile Avrupa Karabükspor 1969 Derneği’nin  beraber d&uum...

Devrek ve Karabüklüler iftarda buluştular

İFTAR PROĞRAMLARI HASBİHAL VESİLESİ

Ahmet Birinci/Herne

NRW (Nordrhein-Westfalen) Eyaletinde faaliyet gösteren, Avrupa Devrekliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği ile Avrupa Karabükspor 1969 Derneği’nin  beraber düzenledikleri iftar programı Röhlinghausen/Halkevi lokalinde gerçekleştirildi.

Programa, SPD Federal Meclis Milletvekili Frank Schwabe, Gelsenkirchen Uyum Meclisi Başkanı Nezahat Kılınç, Casrop-Rauxel Belediyesi Entegrasyon sorumlusu Ayla Dalkılınç, ATGB (Avrupa Türk Girişimciler Birliği) Başkanı Orhan Buyurman, Karabük-Yeniceliler Derneği Kurucular Kurulu Başkanı Hasan İbik, Genel Sekreter Cevdet Koymat   UETD    (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği)’ni temsilen Dursun Döngel, Bickern Zonguldakspor Derneği Başkanı Hüseyin Şengün, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda halkımız katıldı.

Her iki derneğin ortak amacı, aynı kültürün insanlarını bir araya getirerek ortak kültürlerin yaşatılmasını sağlamak. Ramazan ayı vesilesiyle, yeni nesillerin birbirini tanıması, kültürlerini yaşatarak genç kuşaklara aktarılmasını sağlamak. Oruç tutmanın topluma kazandırdıkları ve dünyanın birçok milletleriyle bir arada barış içerisinde yaşamanın önemi  konuşmacılar tarafından vurgulandı.

İftar programı, Castrop-Rauxel Mevlana Camii İmamı Özgür Bülbül’ün Kuran-ı Kerim okumasıyla başladı. Devrekliler Derneği Başkanı Bülent Kapucubaş, mutluluğunu dile getirerek, iftar programına gösterilen ilgi, birlik ve beraberliğimizin göstergesidir dedi. Programa destek veren sponsorlara ve katkı sağlayan herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Avrupa Karabükspor 1969 Derneği Başkanı, Abdullah İnam da, katılımcıları selamlayarak, üçüncüsünü düzenlediğimiz iftar programına katkılarınızdan ve katılımızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum dedi.

SPD Federal Milletvekili Frank Schwabe, selamlama konuşmasına Türkçe başladı. Davet edilişinden çok memnun olduğunu belirterek, Oruçta insanlar birbiriyle yemeğini paylaşıyor bu çok önemli bir yaşam biçimidir. Bu akşam bende bu halkanın bir parçası olduğum için çok mutluyum dedi. Zonguldak ve çevre şehirlerle ilgili unutulmaz hatıralarım var.  Zonguldak ve Castrop-Rauxel'in kardeş Şehirlerdir, bu iftarda kardeşliği kuvvetlendirmiştir dedi.

Castrop-Rauxel Belediyesi Uyum Sorumlusu Ayla Dalkılınç'ta yaptığı konuşmada, Avrupa Devrekliler Derneği'nin güzel çalışmalarından memnunluk duyduğunu belirtti. Dalkılınç, Avrupa Devrekliler Derneği'nin uyum çalışmalarında aktif rol üstlendiğini ifade etti. Devrek ve Zonguldak ziyaretlerinde çok güzel anılarının olduğunu da söyleyen Ayla Dalkılınç, Avrupa Devrekliler Derneği'nin yardımda bulunduğu, Devrek'te okul ve itfaiye gibi yerleri de ziyaret ettiklerini belirtti.

İftar yemeğine Türkiye'den telefonla katılarak konuşma yapan Karabükspor Kulüp Başkanı Hikmet Ferudun Tankut, gurbetçi hemşerilerine seslenerek iyi dileklerde bulundu.

İftar yemeği programında, Grup Merhamet' in söylediği ilahi eşliğinde Semazen gösterisi de yapıldı.

Avrupa Karabükspor 1969 Derneği Başkanı Abdullah İnam'ın kızı Ecrin İnam İstiklal Marşının on kıtasını ezbere  okuyarak dinleyenlere duygusal anlar yaşattı. Salonda bulunan halk dakikalarca Ecrin’i alkışladı ve sevgi gösterisinde bulundular.

Milli futbolcu ve Oberliga oyuncusu Ozan Yılmaz'a da, Avrupa Karabükspor Derneği Başkanı Abdullah İnam tarafından, Kardemir Karabükspor forması hediye edildi.

Halk, Avrupa Devrekliler Derneği ve Avrupa Karabükspor 1969 Derneği’nin yöneticilerine, maddi ve manevi destekte bulunanlara teşekkür ettiler. Birlikteliğimiz güç kazandı, uzun süreden beri görüşemediğimiz akraba ve dostlarımızla görüşme fırsatı bulduk diyerek mutlu bir şekilde birbirleriyle vedalaştılar.

 

Yorumlar

tüm yorumlar