DÜNYA ATATÜRKÇÜLERİ İSVEÇ’TE BULUŞTU

  Haber Merkezi/İsveç Dünya Atatürkçüleri Birlik, Beraberlik ve Dayanışma kararlarını İsveç’te bir kez daha yinelediler! 18 Eylül 2016 da  Almanya’nın Dortmund kentinde temeli atılan Atatürk&cc...

DÜNYA ATATÜRKÇÜLERİ İSVEÇ’TE BULUŞTU

 

Haber Merkezi/İsveç

Dünya Atatürkçüleri Birlik, Beraberlik ve Dayanışma kararlarını İsveç’te bir kez daha yinelediler!

18 Eylül 2016 da  Almanya’nın Dortmund kentinde temeli atılan Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu (ADDP) üyesi dernekler, 9 – 11 Haziran 2017 tarihinde Stockholm - İsveç'te, ikinci  genel kurul toplantısında bir araya geldiler ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine ve Atatürk ilkelerine bağlılıklarını Dünya’nın dört bir tarafında hep birlikte devam ettirmek yolunda kararlılıklarını tekrarladılar. ADDP nun ilk olağan kongresi 17 -19 Mart 2017 yılında İstanbul’da yapılmıştı.

Isveç Genel Kurulu, İsveç – ADD’nin ev sahipliğinde,  Stockholm'de Türk girişimcilerin açtığı Sanat ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Konuklara hoş geldiniz konuşması  konuşmasını yapan İsveç – ADD Başkanı Mustafa Sönmez,  Türkiye’ye yönelik olarak toplumsal yaşamın giderek ağırlaştığını, insanlar üzerinde sindirme, susturma politikalarının yürütüldüğünü söyleyerek, ”demokratik  haklarımızı, Cumhuriyet, demokrasi ve ülkemizin geleceği açısından kullanmalıyız” dedi. Ayrıca Sönmez, ”Şu an Türkiye’ye dışarıdan baktığımız zaman celladına aşık ’Stockholm Sendromu’ yaşayan bir toplum yapısına dönüştürüldüğünü görüyoruz” ifadelerini kullandı.

ADDP Başkanı Dr. Hakan Akbulut açılış konuşmasında ADDP nin kuruluşundan beri olan gelişmeleri özetledi, ve 2017 -2018 içinde bu dayanışma ve birliğin büyümesi için tüm üye derneklerin çalışmalara katkı vermesi gerektiğini belirtti. Bu kapsamda, örgütlenme konuları ve örgütlü toplum olmanın gereği üzerinde durdu.  Mart 2017 deki İstanbul toplantısında ADDP üyesi derneklerin kaynaştığını söyleyen Dr. Akbulut, İsveç toplantısının ileriye dönük planlar ve çalışmalar açısından çok önemli bir buluşma olduğunu vurguladı.

Toplantıya Türkiye'den katılan Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez yönetim kurulu üyesi ve Akdeniz Bölge sorumlusu Levent Cemal Güngör de yurt dışındaki Atatürkçülerin bu dayanışmasının Türkiye'deki ADD için önemini vurguladı ve arada koordinasyon sağlanmasının olumlu sonuçlar getireceğini söyledi.

ADDP ye yeni katılan 7 derneğin katılım törenlerinin de yapıldığı iki günlük toplantı süresinde, ADDP Genel Kuruluna katılan üyeler, kendi derneklerinin durumlarını ve yapılması  gerekli çalışmalar üzerinde görüşlerini açıklayarak tartıştılar, ileriye dönük planlar yaptılar.

 18 Eylül 2016 tarihinde Dortmund – Almanya’da kurulmuş olan ADDP’ na üye derneklerden, İsveç toplantısına 16 üye dernek katıldı. Bu dernekler:

Atatürkçü Düşünce Derneği, İsveç ADD, İsveç Dalaman ADD, İsveç Goteborg ADD, Malmo Atatürk Kadın ve Gençlik Derneği, İsveç Skane ADD, Dortmund ADD, Hessen ADD, Mannheim ADD, Baden – Wurttemberg ADD, Avusturya ADD, Avusturya Voralberg ADD, Norveç ADD, İngiltere ADD, Amerika Atatürk Derneği, Florida Türk Amerikan Derneği.

 

Halen platforma üye dernek sayısı ise 22'dir. Bu derneklerin listesi aşağıdadır:

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ ,İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ, İNGİLTERE ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ,  AMERİKA ATATÜRK DERNEĞİ , AVUSTURYA ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ,  HESSEN ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ - Almanya, DORTMUND ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya, BERLİN-BRANDENBURG ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya, KÖLN ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya, MAKEDONYA ATATÜRKÇÜLER DERNEĞİ, KOSOVA FİLİZLER ATATÜRKÇÜ DERNEĞİ,  VORALBERG ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Avusturya , FLORİDA TÜRK AMERİKAN DERNEĞİ,  BADEN WÜRTTEMBERG ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya, DALARNA ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – İsveç , HILDESHEIM ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya,  GÖTEBORG ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – İsveç,  MALMÖ Atatürk Kadın ve Gençlik Derneği – İsveç , MANNHEIM ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya,  MİDTJYLLAND ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ - Danimarka,  NORVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ SKANE,  ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – İsveç,

 ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU Atatürk düşüncesini benimseyen, laik, demokratik ve hukukun üstünlüğünü savunan tüm dünyadaki “Atatürkçü Düşünce Dernekleri” ni kucaklamaktadır.

ADDP, dünyada barış ve istikrarın sağlanması yolunda, Orta Doğu’daki istikrarsızlıklardan kaynaklanan problemlere karşı Atatürk ilkelerinin, özellikle Atatürk’ün refah ve barış içinde bir dünya felsefesinin bir ideoloji olarak öğretilip tanıtılması gerektiğine inanmaktadır. ADDP yurt dışındaki Atatürkçülerin en güçlü sesi olmaya devam edecektir. İsveç toplantısına katılan tüm ADDP üye dernek temsilcileri, bu toplantıda alınan kararlar çerçevesinde çalışarak, bundan sonraki ADDP toplantısını 30 Eylül – 1 Ekim 2017 de Almanya’da yapmaya karar vermişlerdir.

Dünya Atatürkçüleri, Türkiye’nin laik ve parlamenter hukuk devleti olarak kalması gerekliliği konusunda kararlıdırlar!

Yorumlar

tüm yorumlar