Almanların tatil tercihinde MİLLİYETÇİLİK ön planda

Milliyetçilik mi yoksa Irkçılık mı? Turizmci Hilmi Akyüz, Türkiye ile Avrupa arasındaki gerginlikten sonra Türkiye’ye tatile giden Avrupalı sayısında yüzde 40 azalma olduğunu ve bilhassa da Almanların tatil tercihinde milli...

Almanların tatil tercihinde MİLLİYETÇİLİK ön planda

Milliyetçilik mi yoksa

Irkçılık mı?

Turizmci Hilmi Akyüz, Türkiye ile Avrupa arasındaki gerginlikten sonra Türkiye’ye tatile giden Avrupalı sayısında yüzde 40 azalma olduğunu ve bilhassa da Almanların tatil tercihinde milliyetçilik duygularının ön plana çıktığını açıkladı.

 

Tevfik KARA/ SİEGEN(TR Haber)

ALMANYA’nın Siegen kentinde tam 25 yıldan beri seyahat acentası işleten Aksaraylı Hilmi Akyüz, turizm konusunda önemli tespitlerde bulundu. Almanların yaptığı  milliyetçiliğinin ırkçılığa doğru kaydığını ve tatil tercihinde ülkelerarası diyaloğun çok önemli rol oynadığını ve dış politikaya göre tatil ülkesi seçtiklerini açıkladı.

Çeyrek asırdan beri turizm sektöründe çalışan Hilmi Akyüz konuyla ilgili olarak: “turizm sektöründe tam 25 yılı geride bıraktım ve tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Biz milliyetçiyiz diye övünüyoruz  ama Almanlar biz den daha milliyetçi. Hatta onların yaptığı milliyetçilik biraz da ırkçılığa uzanıyor. Bir süre önce Türkiye ile Avrupa arasında gerginlik yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. Bu zamana kadar turizm’de Avrupalıların tercihi  hem güzel hem de ucuz olduğu için Türkiye oluyordu. Yaşanan son gerginliklerden sonra bilhassa da Almanlar da yüzde 40 azalma oldu” dedi.

TATİL TERCİHİNDE ÜLKENİN DIŞ POLİTİKASI  ÖNEMLİ

Deneyimli turizmcinin önemli tespitleri şöyle devam etti: “Almanlar  için ekonomik  fiyat yani ucuzluk önemli bir faktör. Ancak ülke söz konusu olduğunda böylesine hesapçı ya da ekonomik olan millet bundan vazgeçebiliyor. Bunu yaşanan krizden sonra biz turizmciler gördük. Türkiye ile Almanya arasındaki restleşmeden sonra Almanlar tatil konusunda Türkiye’den şimdilik vaz geçtiler. Sebebi ise milliyetçi olmalarıdır diyebiliriz. Adamlar tatil yapacakları ülkeyi bile seçerken kendi menfaatlerinden ziyade ülkelerinin siyasetini düşünüyorlar.”

BİR YIL SONRA DÜZELİR

Turizmci Hilmi Akyüz normalleşmenin  en az bir yıl süreceğine işaret ederek; “yeni pazarlar bulmalı ya da bizler Avrupalı Türkler olarak bu açığı kapatmalıyız. Zira başka Türkiye yok” dedi.

 

Yorumlar

tüm yorumlar