Alaman işi tek taraflı uyum projesi

KRV koalisyon anlaşmasındaki cümlenin adı  UYUM değil ASİMİLASYONDUR   Werdohl Türk Veliler Birliğinin, Almanlara yönelik tanıtım etkinliğinde konuşan Ruhr  Veliler Birliği başkanı Dr. Ali Sak, yeni  KRV hükümetinin uyu...

Alaman işi tek taraflı uyum projesi

KRV koalisyon anlaşmasındaki cümlenin adı  UYUM değil ASİMİLASYONDUR

 

Werdohl Türk Veliler Birliğinin, Almanlara yönelik tanıtım etkinliğinde konuşan Ruhr  Veliler Birliği başkanı Dr. Ali Sak, yeni  KRV hükümetinin uyum için göçmenlerin isimlerini değiştirmeyi gündemine alarak  asıl amacının uyum değil asimile olduğunu belli ettiğini söyledi.

İslam KARAOSMANOĞLU/ WERDOHL(TR Haber)

ALMANYA’nın Werdohl kentinde faaliyet gösteren Türk Veliler Birliği’nin yeni yönetim kurulunu tanıtım etkinliğinde konuşan Ruhr Veliler Birliği başkanı Dr. Ali Sak önemli tespitlerde bulundu.  Dr. Sak’ın tespitleri bazı Almanların hoşuna gitmese de bazıları da onu tebrik ettiler.

Werdohl’daki “Kleines Kulturforum” salonun da yapılan etkinlik Lennetal Müzik Okulunun seslendirdiği parçalarla başladı ardından Werdohl Türk Veliler Birliğinin yeni başkanı Belma Bektaş Kılıç ve Werdohl Belediye başkanı Silvia Vossloh’un açılış konuşmalarında gönüllü STK çalışmalarının önemi vurgulandı.

YENİ BAŞKAN HEYECANLI

Hukuk fakültesini yeni birerek şu anda stajyer avukatlık yapan Werdohl Türk Veliler Birliğinin genç başkanı Belma Bektaş Kılıç yaptığı konuşmada:

“Werdohl Türk Veliler Birliğinin 30 yıllık bir mazisi bulunmaktadır ve bu süre içinde eğitim-kültür alanında çok önemli projelere katkısı oldu. Ve gençler olarak şimdi biz bu nöbeti devraldık. Tıpkı geçmişte olduğu bizde  bu şehirde yaşayan vatandaşlarımız için değişik faaliyetler düşünüyoruz.

Bunların ilki çok yakında yapılacak olan ‘Meslek Fuarı’dır. Ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını uluslararası düzeyde kutlamak için çalışmalara başlayacağız. Yapılan ve yapılacak olan tüm bu organizasyonlar elbetteki ekip işidir ve bu doğrultuda bizleri destekleyerek yalnız bırakmamanızı rica ediyoruz” dedi.

HAŞLAMA ve TAŞLAMA

Daha sonra ise başarılı STK çalışmalarıyla tanınan Ruhr Veliler Birliği başkanı Dr. Ali Sak söz aldı. Dr. Sak; “Uyum sözcüğünü sürekli duyuyoruz. Elbette ki uyumun anahtarı dil bilgisidir. Ancak bunun için yaşadığımız toplumun içinde eşit muamele görmeliyiz. Göçmen kökenli çocuklar eğitim ve meslek alanında dışlanmamalı ve tıpkı Alman çocukları gibi eşit olarak görülmeli ve onlara da şans verilmelidir. 

Şu anda KRV eyaletindeki 15 yaş altı çocukların yüzde 30’u göçmen kökenlidir. Eğer bu çocuklara eşit uygulama yapılmazsa ve şans verilmezse uyum nasıl gerçekleşebilir?”

ALMAN MEDYASI ÖNYARGILI

KRV eyaletinde yaptığı gönüllü STK çalışmalarla haklı bir üne kavuşan Dr. Ali Sak, Alman medyasının göçmen kökenli insanlara  karşı ön yargılı davrandığını ve bu yönde haberler ürettiğine  değinerek şöyle devam etti: “ Medya tarafsız olmalıdır. Elbette doğru haber yapacaklar ancak geçmişte Alman medyası göçmen kökenliler hakkında çok  ön yargılı haberleriyle gündeme geldi. Bizler insanları birbirine düşman etmemeli ve  kutuplaştırmamalıyız. İnsanca bir yaşam için iyi örnekler sergilemeliyiz ve bu yönde habercilik yapmalıyız”dedi.

İSİM DEĞİŞTİRMEK UYUM DEĞİL ASİMİLASYONDUR

Dr. Sak  uyum adına insanların robotlaştırılmaması gerektiğine dikkat çekerek KRV eyaletinde yeni göreve gelen CDU/FDP hükümetini de topa tuttu.  Başarılı tıp adamı konuşmasının final bölümünde şunları söyledi: “Yeni göreve gelen CDU/FDP hükümetinin koalisyon anlaşmasında uyum adına göçmenlerin isimlerinin değiştirilmesine sıcak bakıldığı ve isimler değiştirilirse uyumun daha da çabuklaşacağı ibaresi var. Bu ne demek oluyor? Böyle bir cümlenin adı uyum değil asimilasyondur ve bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Bu düşüncede olanlar ise tek yönlü çıkmaz sokaktadırlar.”

Yorumlar

tüm yorumlar