"Yeni Adalet"

 Adaletin, veya mitolojideki ismiyle Themis'in (adalet tanrıçası) normal şartlarda gözü kapalıdır (bağımsızdır); bir elinde terazi (verilen kararı vicdanını tartarak veririr), diğer elinde de kılıç (ceza keser) vardır. Başı diktir, adale...

 Adaletin, veya mitolojideki ismiyle Themis'in (adalet tanrıçası) normal şartlarda gözü kapalıdır (bağımsızdır); bir elinde terazi (verilen kararı vicdanını tartarak veririr), diğer elinde de kılıç (ceza keser) vardır. Başı diktir, adalet mantosunun önü düğmesizdir (kimse önünde eğilmez ve düğme iliklemez).

Yeni Türkiye'de ise 2009 dan bu yana Adaletin gözü artık açıktır (bakınız:

Yeni adalet sarayının önündeki heykel). Bu önemsiz bir ayrıntı değil. Verilmek istenen mesaj açıktır. Adalet artık bağımsız değil, efendisinin hizmetindedir, zira kime göre karar verdiğini görmesi gerekir.

Yeni adalet artık tek taraflı yamulmuştur; efendisinin önünde mantosunu sıkı sıkı tutarak eğilir. Ve o yıllarda neler oldu hatırlatayım isterseniz. Ergenekon, Balyoz ve benzeri yüzlerce askerin ve muhaliflerin yargılandığı davalar. Sahte delillerle yıllarca içeride yatan yüzlerce vatanseverler.

Ne oldu?

O davaları yürüten efendisinin düdüğünü çalan gözü açık hakim ve savcılar şimdilerde kendileri yargılanıyor. Sahtecilikten ve vatana ihanetten dolayı 600 yıla varan mahkumiyetleri isteniyor.

Şimdilerde anamuhalefet lideri kalkıp "adaletin gözü açık" diye bir protesto yürüyüşü organize ediyor ve 450km lik yolu 40 derece sıcakta onbinlerin eşliğinde yürüyor.

Tam 24 gün; bir dünya rekoru. Yürüyüş, tüm engellemelere rağmen, 2 milyonun üzerinde katılımcıyla gerçekleşiyor. Sayın Valinin uykusu kaçmış olacak ki, gece saat 1:30 da kalkıp katılımcı sayısını açıklıyor: 175 bin; o meydana daha fazla insan sığmaz diyor.

Oysa aynı meydan daha önceki AKP mitinglerinde 2-3 milyon sayı veriliyordu. Vali bey o zaman da kalkıp sayı düzeltmesi yaptı mı?

Ve yandaş basın...

Tüm dünyanın gündeminde olan adalet mitingine TRT ne kadar vakit ayırdı dersiniz?

"Sıfır" Adaleti yollarda aramanın anlamını anladınız mı?

Adalet sarayının önündeki Themis'in gözleri kapanana kadar adaleti sarayda değil, 40 derece sıcaklarda, yolları aşarak (çile çekerek) aramak gerekiyor.

Yorumlar

tüm yorumlar