KEMENÇE YETİM KALDI

Kemençe üstadı Muhammet Yakupoğlu vefat etti Avrupa’daki en büyük kemençe üstadlarından  Trabzon-Tonyalı Muhammet Yakupoğlu beyin kanaması sonucu 52 yaşında vefat etti. İslam KARAOSMANOĞLU/ MÜLHEİM(TR Haber) ...

KEMENÇE YETİM KALDI

Kemençe üstadı Muhammet Yakupoğlu vefat etti

Avrupa’daki en büyük kemençe üstadlarından  Trabzon-Tonyalı Muhammet Yakupoğlu beyin kanaması sonucu 52 yaşında vefat etti.

İslam KARAOSMANOĞLU/ MÜLHEİM(TR Haber)

ALMANYA’nın Mülheim an der Ruhr kentinde yaşayan ünlü kemençe sanatçısı Trabzon Tonyalı Muhammet Yakupoğlu (52) geçirdiği beyin kanaması sonucu hayata veda etti. İlk beyin kanamasını Eylül 2016’da geçiren sanatçı son bir ay içinde iki kez daha beyin kanaması vak’âsıyla karşılaştı ve daha fazla direnemeyerek hayata veda etti.

 1965 yılında Almanya’nın Dinslaken şehirinde doğan ve 5 yaşında ailesiyle birlikte Türkiye’ye kesin dönüş yapan Muhammet Yakupoğlu 16 yaşında kemençeyle tanıştı. 3 yıllık bir çıraklık döneminden sonra  Karadeniz’in sayılı kemençe sanatçıları arasına girmeyi başaran Muhammet Yakupoğlu, 1989 yılında tekrar Almanya’ya döndü.

Ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı İlknur Yakupoğlu’nun ağabeyi olan Muhammet Yakupoğlu evli 3 evlat ve 2 torun sahibiydi. Yakupoğlu’nun cenaze namazı bugün (13.07.17 Perşembe) DİTİB Mülheim Fatih Camisinde kılındıktan sonra  Türkiye’ye gönderilecek.

Yorumlar

tüm yorumlar