ANITKABİR TÜRKLÜK A N I T I D I R.

İlk Türk Anıtı  8. Yüzyılda GÖKTÜRKLER'den  Bumin Kaan adına  Ortaasya'da dikilmiştir. Bir cümleyle özetlenirse , " ÜSTTEN GÖK ÇÖKMESE, ALTTAN YER DELİNMESE  SENİN İLİNİ, TÖRENİ Kİ...

İlk Türk Anıtı  8. Yüzyılda GÖKTÜRKLER'den  Bumin Kaan adına  Ortaasya'da dikilmiştir. Bir cümleyle özetlenirse , " ÜSTTEN GÖK ÇÖKMESE, ALTTAN YER DELİNMESE  SENİN İLİNİ, TÖRENİ KİM BOZABİLİR " şekliyle belirlenebilir. Bundan sonra  kurulan Türk Devletlerinin 16.'sı TÜRKİYE CUMHURİYETİDİR.

           1299'da kurulan OSMANLI İMPARATORLUĞU zamanla , imparatorluk haline gelince  çok milletli hal alınca TÜRKLÜK BİLİNCİ söylenmez olmuş, hatta " Türk'üm" demek ayıp sayılır olmuştu. Türkler Saray çevresine yaklaştırılmamış , salt asker görülen , vergi veren, devletin ağır yükünün altında ezilen , bir topluluk. Yani , " GEL deyince GELEN, GİT deyince GİDEN, ÖL deyince  ÖLEN bir millet!"

            Tanzimat'la (1839) azınlıkların hakları daha da genişletilince , TÜRKLÜK BİLİNCİ de gelişmeye başladı. İmparatorluğun son demlerinde  Vatan Şairi NAMIK KEMAL'in şu beyti durumu durumun vehametini ortaya koyar sanırım :

           " ÖLÜRSEM GÖRMEDEN MİLLETTE ÜMİT ETTİĞİM FEYZİ

             YAZILSIN SENG-İ  KABRİMDE VATAN MAHZUN BEN MARZUN "

 

           İşte ANIKKABİR'de yatan Büyük insan , Göktürk Aıtlarındaki inancı hayata geçiren , 20. Yüzyıldaki  emperyalizm ağını yırtan ; Türklüğe :

 " MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"  diyen, başarınca da  sonucu halkının  inancına bağlayan ve 

" NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE "  sözüyle bitiren , salt Anadolu Türk'ünün değil, tüm Türklerin ATASI olan  ATATÜRK'tür.

          

            Anıtkabir, orta Anadolu kırsalında 26 bin nüfuslu bir kasabayı BAŞKENT yapan, dünyanın saygısını kazanan ve ulusuna onurlu bir devlet bırakan Mustafa Kemal ATATÜRK'ün  ebedi istirahatgahı olmasının yanında tüm ULUSUN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.

            ANITKABİR  ANADOLU'NUN DA KALBİDİR.

            

           RASATTEPE'de , 750 dönüm arazinin tepe noktasında , 120 bin metre- kare alanına inşa edilen ANITKABİR'in yapımına 1945 'te başlandı ve 1953 yılının 10 Kasım'ında Etnografya müzesinden alınan naaş, büyük DEVLET TÖRENİ ile ANITKABRE nakledildi. ( O günü hiç unutamam. Akpınar Öğretmen okulunun Tüm Öğretmen ve Öğrencileri, sınıflarımızdaki HOPARLÖRLER aracılığıyla  programı baştan sona dinledik. Behçet Kemal Çağlar'ın o dokunaklı sesini , sözleri , şiirleri capcanlı hafızamda.)

 

          İnşaat alanının dışında kalan 630 dönüm arazi üzerinde 50 bine yakın ağaç ,Türkiye'nin her yöresinden getirilen fidanlarla, 24 ülkenin gönderdiği  binlerce fidanın oluşturduğu BARIŞ ORMANI 'nı oluşturuyor. Atatürk'ün: 

         " YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ " dileği bu ormanla , destek veren şu ülkelerin katkısıyla yaşamda daha derİN anlam kazandı. ANITKABİR KORUSU'na katkı veren ülkeler şunlardı:

           ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İsrail, Yunanistan, Afganistan, Avurturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Güney Çin, Hindistan, Irak , İspanya, Portekiz, İsveç, Japonya, Kanada, Kıbrıs, Mısır, Norveç, Yugoslavya.

(Araştırma: Birsen Altıner (İTÜ) ve Yılmaz Özdil)

 

          Bir ulusun CANEVİNE yerleştirdiği ATA'sının bu ebedi mekanına şimdi birileri göz diker ve o alanı kıyısından , köşesinden İMARA AÇMAYA yeltenirse, - bırakın Ankara'yı, - Tüm Anadolu toplanır , o aymazları bin pişman ederiz.

          Anıtkabir'le birlikte, DEMOKRATİK - LAİK - SOSYAL BİR HUKUK DEVLETİ olan TÜRKİYE CUMHURİYETİ DOKUNULMAZIMIZDIR.

          Anayasa'nın  ilk dört maddesi  son Türk Devletinin  garantisidir. Değiştirilmesi tektif edilemeyecek kutsalımızdır. Ona kim , ya da kimler dokunmaya kalkarsa, milletin gazabı onları yakar.

           

          Biz yurttaşlar, dünyada onurumuzla yaşamak isteyenleriz. Kimse, kimsenin kölesi olamayacağı gibi, efendisi de olamaz.  Her birey, toplum katmanlarında TBMM'nin koyduğu yasalar doğrultusunda görev yapar. Üstün olan HİZMETTİR. Ne diyordu ATATÜRK:

           " ÜRETEN MİLLETİN EFENDİSİDİR." 

           Hazırı tüketme yerine, üretin ki ALKIŞLAYALIM.  (21.7.2017)

Yorumlar

tüm yorumlar