Türk-Alman dostluğu krizden etkilenmemeli

Krizler gelip geçici dostluk bakidir   Türkiye ile Almanya arasındaki krizin had safhaya ulaştığı bugünler de Zonguldak-Çaycuma ile Lennestadt şehirleri arasındaki dostluk ta inadına zirveye yükseldi. Her iki tarafta; krizlerin ge...

Türk-Alman dostluğu krizden etkilenmemeli

Krizler gelip geçici dostluk bakidir

 

Türkiye ile Almanya arasındaki krizin had safhaya ulaştığı bugünler de Zonguldak-Çaycuma ile Lennestadt şehirleri arasındaki dostluk ta inadına zirveye yükseldi. Her iki tarafta; krizlerin gelip geçici ancak Türk-Alman dostluğunun baki olduğu mesajını verdiler.

 

Tevfik KARA/LENNESTADT (TR Haber)

TÜRKİYE ile Almanya arasındaki gerginliğin had safhaya ulaştığı bugünlerde güzel şeyler de oluyor. Zonguldak-Çaycuma’dan Lennestadt’a gelen üç eğitimci şehirde oldukça sıcak karşılandılar ve meslektaşlarıyla birlikte her iki tarafa da; krizlerin gelip geçici Türk-Alman dostluğunun baki olduğu mesajını ilan ettiler.

Lennestadt’ta yaşayan Çaycumalı işadamı Nedim Kalembaşı ziyaretle ilgili olarak: “İki yıl önce Çaycuma ile Lennestadt arasında görüşmeler başladı. 30 kişilik bir Alman grubu Çaycuma’yı ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulundular. Bilhassa da eğitim alanında işbirliği yapılması konusunda anlaşmaya varılmıştı. Bu arada Lennestadt’tan Çaycuma Belediyesine itfaiye araçları desteği yapıldı. Lennestadt’ın Meggen semtindeki Anne-Frank Temel Eğitim Okulunun (Hauptschule) müdürü  Christoph Heinrich, Çaycuma Anadolu Lisesinden Nilgün Çelik, Şule Türkoğlu ve Ayşegül Oğul’u buraya davet etti. Üç Türk eğitimci kentimize gelerek buradaki eğitim sistemini inleceleyip, ilerleyen süreçte yapılması planlanan öğrenci değişimi konusunda çalışmalar yaptılar.

Belediye Başkanı Stefan Hundt’u ziyaret edip Alman  meslektaşlarıyla birlikte şu anda yaşanmakta olan Türkiye-Almanya kriziyle ilgili olarak ta; şu anda Türkiye ile Almanya arasında gelip geçici bir siyasi kriz yaşanmaktadır. Ancak Türk ve Alman halkları dostttur. Bu tür krizler dostluğumuzu bozamaz.  Zira dostluğumuz bakidir. Biz  Çaycuma ve Lennestadt  kentleri olarak bu diyalog ve işbirliğini sürdürmeye kararlıyız mesajını verdiler” dedi.

Yorumlar

tüm yorumlar