DÜŞÜNCELERİ PAYLAŞMA

Paylaşmak istiyorum. Düşünce bazında her şeyi anlayabilecek ve benim paylaşımlarım karşısında ayni paylaşımı yapacak arkadaş, dost, kardeş ya da çocuklarım. Evet, birileri ile düşüncelerimi, sevinçlerimi, üzüntümü, o...

Paylaşmak istiyorum. Düşünce bazında her şeyi anlayabilecek ve benim paylaşımlarım karşısında ayni paylaşımı yapacak arkadaş, dost, kardeş ya da çocuklarım. Evet, birileri ile düşüncelerimi, sevinçlerimi, üzüntümü, okuduğum kitaplarımı, hatta hayallerimi, korkmadan yürekten paylaşmak…

Hangimiz yapabiliyoruz ki böylesine güzel bir davranışı. Psikologlar derler ya, aynanın karşısına geç istediğin gibi konuş, her şeyi konuş bağır çağır ve mutlu ol. Hayatınızda bunu yapabilecek canlı birisi var mıdır? Bazıları da evinde beslediği hayvanıyla paylaşır. Çünkü oda tıpkı ayna gibi kendine saklar bütün sırları.

Oysa günümüz insanı bilgisayar çıktığından beri bol paylaşım yapıyor. Yalan ya da doğru, sanal paylaşımı seviyorlar. Ben sanal paylaşımlardan bahsetmeyeceğim. Toplumsal yaşamımızda,  gerçek hayattaki sanal olmayan paylaşımlar. Yapabiliyor muyuz? Neden yapamayalım, hepimiz ayni gökyüzünün altında yaşamıyor muyuz?

Hep insanlar birbirini inceden inceye hor görüyorlar. Ya bakışlarıyla ya da dilleriyle, acımasızca. Oysa kazançlı olan verendir, alan değil, çünkü paylaşmak insan olmanın en büyük özelliğidir. Paylaşım bizi mutlu eder, karşımızdaki insana da verdiğimiz değeri gösterir.

Öyle çok paylaşımdan korkan insan vardır ki. Yeri gelir sevgilerini bile paylaşmaktan korkarlar. Hoş sevginin de yolu paylaşmaktan geçer.

Hayat sadece para kazanmak değildir. Paylaşım ve sevgi hayatımıza renk verir, hele hiç ince hesap yapmadan bunu başarabiliyorsanız ruh sağlığınız içinde bir eğitimdir.

İnsanların bencilliği, sevgisizliği benim” paylaşın” dememe neden oluyor. Öyle bir bencillik sarmış ki ruhları, korkuyor insan paylaşım yapmaya. Oysa doğanın bile bizimle paylaşıma ihtiyacı vardır. Paylaştığın sürece sana bir şeyleri verebilir.

İnadına paylaşmak,  inadına sevmek. İyiye, güzele, sevgiye kucak açmak. Sevgiyi kaybedersek hayatımızın hiç anlamı kalmaz... Aslında farkına varsak da varmasak da hepimiz sevgiyi arıyoruz. Hem sevmek hem de sevilmek istiyoruz. Sevgimizden vazgeçene kinleniyoruz, vuruyoruz kırıyoruz, hatta öldürüyoruz.

Şimdi bana” hepimizi sevgi pıtırcığına döndürdün” diyenler çıkabilir. Hayır, amacım o değil sadece son zamanlarda toplumumuzda olan sevgi eksikliği gözle görülür hale gelince sevginin ve paylaşmanın önemini bir kez daha hatırlatmak istedim. Yolda gördüğünüz bir kedi veya sokak köpeğini hiç sevgiyle bakıp tüylerini okşadınız mı? Yaptıysanız o hayvanın da sessizce size bakıp mutlu olduğunu da fark etmişsinizdir.

Sevginin anahtarı da paylaşmaktır. Paylaştıkça sevgi çoğalır. Bencillikten uzak olduğun zaman, menfaatlerin üstüne ilişki kurmadığın zaman, rollerden, oyunlardan kaçındığın zaman, yüreğini en kuytu köşelere saklamadığın zaman, gönlündeki zırhtan elbiseyi çıkardığın zaman, gözlerindeki soğuk bakışları kaybettiğin zaman, mağrur olmadığın zaman, sevgi seni istemesen de bulur. Sevginin yolu da paylaşmadan geçer.

Sevgiyle kalın…

Belma Demir Akdağ, 30.07.2017

Yorumlar

tüm yorumlar