Ekmeği pahalı yiyeceğiz

Almanya’da ekmeğe zam gelecek DORTMUND(TR Haber)   Ekmek ve unlu mamüllere sadece Türkiye’de değil aynı zamanda Almanya’da da zam geliyor. Alman Fırıncılar ve Pastahaneler Birliği;  yapılması düşünülen zamm...

Ekmeği pahalı yiyeceğiz

Almanya’da ekmeğe zam gelecek

DORTMUND(TR Haber)   Ekmek ve unlu mamüllere sadece Türkiye’de değil aynı zamanda Almanya’da da zam geliyor.

Alman Fırıncılar ve Pastahaneler Birliği;  yapılması düşünülen zammın 2018 hasadının kötü olmasından değil diğer ücretlerin artmasından  kaynaklandığını açıkladı.

Alman Fırıncılar ve Pastahaneler Birliği Başkanı Ulrike Detmers konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada: “2018 yılı buğday hasadı aşırı kuraklık nedeniyle beklenenin de altında oldu. Mantıken düşünüldüğünde bundan dolayı  ekmek ve diğer unlu mamüllerin fiyatının yükselmesi gerekir ancak fiyatlar bundan dolayı yükselmeyecek. Ekmek ve diğer unlu mamüllerin fiyatı; işçi ücretleri, nakliye, hijyenik maddeler ve artan kalite-kontrol ücretlerinin aşırı yükselmesinden dolayı  zamnalanacak” dedi.

Alman Değirmenler Birliği ise; kuraklık yüzünden tahıl ücretlerinin arttığını ama bunun zamma yansımayacağını ancak yıl sonunda bu sektörün yüzde 25 zam talebi olacağını açıkladı.

Yorumlar

tüm yorumlar