11 Eylül POLEMİK Konusu Oldu

Barışa EVET  ama  11 Eylül’e HAYIR!.. LENNESTADT(TR  Haber) ALMANYA’nın Lennestadt kentinde 11 Eylül  2001 tarihi 17 yıldan beri dini cematlerin de katılımıyla “herkes için barış” adı  altında anma g&u...

11 Eylül POLEMİK Konusu Oldu

Barışa EVET  ama  11 Eylül’e HAYIR!..

LENNESTADT(TR  Haber) ALMANYA’nın Lennestadt kentinde 11 Eylül  2001 tarihi 17 yıldan beri dini cematlerin de katılımıyla “herkes için barış” adı  altında anma günü olarak  anılıyor. Ancak son iki yıldan beri 11 Eylül tarihi konusunda büyük bir tartışma var. DİTİB Lennestadt Camisi ortak duanın;  1 Eylül Dünya Barış Gününde yapılmasını istiyor. Bu talep geri çevrildiği için 11 Eylül gününde yapılan anma törenlerine katılmama kararı aldılar.

Lennestadt Uyum Çalışma Grubu ve Belediye tarafından Le-Saalhausen’daki Kur ve Bürger salonunda  organize edilen “herkes için barış” isimli ortak dua törenine; Olpe ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi, Pakistan Ahmediyye Cemaati, Katolik ve Protestan cemaatlerinin dini temsilcilerinin yanı sıra 150 kişilik bir topluluk katılarak ortak barış için dua ettiler.

Belediye Başkanı Stefan Hundt ve Lennestadt Uyum Çalışma Grubu Başkanı Nedim Kalembaşı yaptıkları konuşmada: “17 yıldan beri aralıksız dünya barışı için dua ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz. Terörün dili, dini ve ırkı yoktur. İslamın dininin terörle anılmasını da kınıyoruz. İslam dini  barış ve huzur dinidir” dediler.

HIRİSTİYAN CEMAATLER

Kur ve Bürger salonundaki ortak duaya Hıristiyan Katolik ve Protestan cemaatleri adına Papaz Wollenweber ve Papaz Dr. Ettemeyer katılarak  eski ahitten barışla ilgili bölümleri katılımcılarla birlikte okudular.

AHMEDİYE ve ALEVİLER GELDİLER

Ortak barış duasına müslümanlar adına Olpe ve çevresi Alevi Kültür  Merkezinden bir dede ve Pakistan menşeili Ahmediye cemaatinden Mansour Ahmad Malik katıldılar.

MÜZİK ADINA HERŞEY

Ortak barış duasında müzik adına herşey vardı.  Bayan Johntson yönetimindeki  Viyolonsel topluluğunun mini konseri ilgiyle izlenildi. Kemal Tosun’un bağlama eşliğinde hem Türkçe hem de Almanca olarak söylediği ‘hepimiz Adem ile Havva’dan olma insanız’ türküsü büyük alkış aldı.  Genç müzisyen Birol Doğanlar’ı da unutmamak gerek. Sazıyla, sözüyle gelecek adına iddialı olduğunu kanıtladı.

 

DİTİB LENNESTADT NE DİYOR?

Son iki yıldan beri DİTİB Lennestadt Camisi yapılan ortak barış duasına iştirak etmiyor. Konuyla ilgili olarak DİTİB Lennestadt Camisinin proje sorumlusu Adem Bolatlı: “Barış için ortak duaya evet ama 11 Eylül tarihine hayır!.. 1 Eylül günü tüm dünyada  ‘Dünya barış Günü’ olarak kutlanıyor.

11 Eylül bir dayatmadır ve 11 Eylül’ün kimlere mal edildiği belli. Biz islamın ve müslümanların 11 Eylül ile anılmasından rahatsızız. İşte bu yüzden 500 üyeli bir cami olarak ortak duanın 11 Eylül’de değil de 1 Eylül’de yapılması yönünde hem yazılı hem de sözlü girişimlerde bulunduk. Önce tamam dediler sonra caydılar. 500 üyeli bir camiyi dikkate bile  almadılar. Biz de tepki olarak artık 11 Eylül anma günlerine katılmayacağız. Eğer günü değiştirip 1 Eylül’e alırlarsa herşeye varız” dedi.

Yorumlar

tüm yorumlar